Ekologicky udržateľnyy nábytok

Dizajnový nábytok môže byť ekologický a udržateľný

Ekológia a udržateľnosť sú témy, ktoré čoraz viac rezonujú spoločnosťou. Inak to nie je u nás v Nesii, kde si uvedomujeme zodpovednosť, ktorú voči životnému prostrediu ako výrobca nábytku máme. Zároveň si všímame aj stúpajúci záujem našich klientov o prírodné či ekologickejšie alternatívy materiálov. Preto aj v našej ponuke nájdete široké možnosti udržateľnejších materiálov, ktoré sa neustále snažíme dopĺňať o inovatívne látky a najnovšie technologicky pokročilé materiály. Náš produktový dizajnér Jakub Cvitkovič, nás prevedie ekologickou ponukou a možnosťami v Nesii.

 

Poťah ako prvý krok

Klienti prichádzajúci do Nesie s požiadavkou ekologického poťahu majú z čoho vyberať. V našich vzorkovníkoch nájdete viac ako 3000 látok a koží, medzi ktorými je aj široká ponuka eko a udržateľných poťahov. Samozrejme aj v tomto smere sa technológie neustále vyvíjajú a posúvajú, takže priestor na zlepšovanie je aj tu.

Látky, ktoré sa využívajú v nábytkárskom priemysle však musia byť skutočne prepracované vzhľadom na to, že nespĺňajú len estetický účel, ale musia byť aj praktické a odolné voči záťaži. Momentálne patrí k tým najvyhľadávanejším recyklovaný polyester, ktorý je nielen pevný a trvácny, ale poskytuje aj široké možnosti štruktúr a úprav.

 

 

Kombinovať sa dá aj s prímesami prírodných látok. „V našej ponuke radíme medzi eko látky tie, ktoré majú aspoň 85% zloženia prírodného pôvodu alebo obsahujú recyklované zmesi. Máme však aj také poťahy, ktorých prírodné zložky zastupujú menej ako 85% a ich vlastnosti sú tak samozrejme tiež iné. Vždy však radi klientom poradíme, podľa toho, aké sú ich preferencie,“ vysvetľuje Jakub. V ponuke Nesie tak nájdete rôzne zloženia poťahov, niektoré s vyšším zastúpením prírodných materiálov, iné zasa s nižším.

Každý si však vyberie to svoje, podľa toho, čo od poťahu požaduje a aké sú jeho priority. Vždy je však nevyhnutné rátať s odlišnosťou vlastností látok, ktoré sú z drvivej väčšiny vyrobené len z prírodných materiálov a tých, ktoré využívajú syntetické zložky.

 

Kožený poťah ako súčasť odpadového manažmentu

Aj keď sa môže zdať, že koža a udržateľnosť sú dva protichody, nie je to úplne tak. Koža, s ktorou pracujeme my, pochádza z tých najlepších európskych zdrojov, ktoré sú regulované prísnymi nariadeniami a požiadavkami Európskej únie, ktorá okrem iného reguluje aj etické a humánne požiadavky so zaobchádzaním so zvieratami.

Zvieratá, ktorých koža sa využíva na výrobu nábytku nie sú chované len pre potreby nábytkárskeho či módneho priemyslu, ale na kompletné spracovanie a využitie, čiže aj na konzumáciu. Ak by sa koža nevyužila, stal by sa z nej obyčajný odpadový materiál, ktorý by okamžite putoval do spaľovní. Takto môžeme dať materiálu druhú šancu na využitie.

 

Dizajnový nábytok môže byť ekologický a udržateľný - Dizajn

3 obľúbené nubuckové kože z nášho portfólia- zľava Buffalo, Antique a Nubuck Extra

 

Obrovskou výhodou kože však je aj to, že ide o veľmi odolný, pevný a spoľahlivý materiál. „Nábytok vyrobený z kože vydrží 3-4 krát dlhšie ako nábytok z iného poťahového materiálu,“ hovorí Jakub. V praxi to znamená viac kvality, menej nákupov a teda aj menšie míňanie materiálmi. Je to jednoducho investícia do kvality a odolnosti. „Pri spracovaní kože sa berie ohľad na životné prostredie, enviromentálne požiadavky, ale aj na kvalitné životné podmienky a správne zaobchádzanie so zvieratami. Okrem toho, že ide o etický postoj vo výrobe, tieto faktory majú priamy vplyv na kvalitu, vzhľad a ďalšie vlastnosti kože,“ dopĺňa.

Čoraz obľúbenejším typom koží sa stávajú nubuckové kože, ktoré zaujmú svojim prírodným vzhľadom aj príjemným, jemným povrchom. Ide o najvyšší kvalitatívny level koží, ktorý je zároveň prísľubom správneho zaobchádzania so zvieraťom a dlhotrvácnej kvality.

 

Trendy v eko poťahoch

Nové technológie a rôzne inovácie premieňajú aj prírodné materiály na moderné, funkčné látky. Vďaka nim získavajú nové vlastnosti, ktoré sa starajú o vyššiu odolnosť, trvácnosť aj výslednú štruktúru či komfort. „Dnes už poznáme materiály na báze hubového mycélia, biopolyméry vytvárané mikroorganizmami, ktoré veľmi efektívne nahrádzajú syntetické vlákna a majú skvelé vlastnosti. Na úpravu a ako prímesy sa tiež dajú využívať nevyužívaných častí rastlín a poľnohospodárskych plodín, ktorých vplyv na životné prostredie je úplne minimálny,“ hovorí o nových technológiách v čalúnnictve Jakub a zároveň dodáva, že práve tieto prírodné alternatívy budú postupne nahrádzať synteticky a chemicky vyrábané materiály a ich zložky.

 

Dizajnový nábytok môže byť ekologický a udržateľný - Dizajn

populárne poťahy štruktúrou pripomínajúce vrecovinu

 

Trendy zasahujú aj do poťahov, ktoré sa odrážajú nielen v zložení, ale aj vo finálnom vzhľade látky. Veľmi populárne sú najmä tie, ktoré vytvárajú dojem „vrecoviny“ či koberca, avšak s jednoducho čistiteľným povrchom. Vďaka unikátnej štruktúre týchto látok sa nielenže jednoducho udržiavajú, prípadné znečistenie sa v nich doslova opticky stráca. Tieto typy látok jednoducho nájdeme aj v ekologickej sekcii poťahov. Patrí sem napríklad línia Proanos (40% viskóza, 17% ľan, 12% bavlna), Hazel FC (51% viskóza, 23% bavlna, 15% ľan) či Chekere Casamance (50% bavlna, 15% viskóza, 9% vlna) a mnohé iné.

Poťahy s jemným melírovaním sú zase stávkou na istotu, ide o nadčasovú voľbu, ktorá nesklame počas dlhých rokov. Ku tým ekologickejším alternatívam patrí napríklad línia Puento s 85% obsahom bavlny.

Nezameniteľnú štruktúru látky zase majú tie, ktoré obsahujú vlnu. Ich povrch je príjemný a pevný, no zároveň poskytuje aj široké farebné možnosti. Populárnou voľbou z tejto kategórie je napríklad línia Woolland, ktorej zloženie zastupuje zo 70% vlna.

 

Ekologicky aj vo výrobe

V Nesii dbáme na výber partnerov, s ktorými spolupracujeme. Okrem toho, že svojim produktami musí spĺňať naše kvalitatívne nároky, vždy hľadíme aj na hodnoty a filozofiu, na báze ktorých fungujú. Záleží nám na tom, aké kroky jednotliví výrobcovia poťahov robia, aby zlepšili možnosti v rámci pozitívnych zmien v ekológii a udržateľnosti. Preto nás veľmi teší, že aj v tomto smere sa naši dodávatelia snažia zlepšovať a neustále hľadajú nové, lepšie možnosti.

 

Dizajnový nábytok môže byť ekologický a udržateľný - Dizajn

 

Svoj podiel v znižovaní dopadu na životné prostredie však máme aj my. Každý krok v našom výrobnom procese, ktorý máme vo vlastných rukách, sa snažíme zlepšovať a inovovať. Pracujeme s kvalitnými materiálmi, ktoré sú základným stavebným prvkom každého kvalitného nábytku. Chceme, aby vám vydržal dlhé roky, aby ste nemuseli svoju sedačku či posteľ alebo čokoľvek iné meniť po pár sezónach a tým tvorili zbytočný odpad.

Významnú rolu v tom preto tvorí masívne drevo využívané nielen v kostrách sedačiek, ale aj v ďalšom nábytku ako stoly, komody či skrine. V kombinácii s dlhotrvácnymi kožami alebo technologicky vyspelými prírodnými látkami, je to pre nás najlepšia cesta k udržateľnosti avšak bez kompromisu v kvalite a dizajne.

 

V prípade, že hľadáte vhodné ekologické a zároveň kvalitné materiály, pokojne sa obráťte na našich interiérových a produktových dizajnérov, ktorí vám s výberom radi pomôžu. K dispozícii vám sú prostredníctvom e-mailu, telefonicky, ale aj v našich showroomoch.