Inšpirácia na kuchyne: Tieto trendy budú dominovať v roku 2023 - Dizajn

Inšpirácia na kuchyne: Tieto trendy budú dominovať v roku 2023

Kuchyňa je srdcom domova. Je to miesto, kde sa stretávame, varíme, delíme sa o jedlo a trávime čas s blízkymi.

Trendy kuchynského dizajnu sa neustále menia a keďže rok 2023 je už za rohom, pripravili sme pre vás inšpirácie na kuchynské trendy, ktoré budú v popredí v nastávajúcom roku. 

Trendy v kuchyni 2023

Za posledné roky sa veľmi zmenila životná dynamika, čo sa odzrkadlilo aj na fungovaní v kuchyni.. Mnoho ľudí už trávi menej času reálnou prípravou jedla, tam kuchyne slúžia skôr na estetický dojem ako na účelné používanie. Každopádne, trend integrácie kuchyne do spoločenskej zóny pretrváva a kuchyne sa stávajú stále viac vizuálne splývajú s ostatným obytným interiérom.

Toto sú TOP trendy v kuchyni hlásené na rok 2023

Farebné kombi nácie

Aj keď v budúcom roku neplánujete celkovú rekonštrukciu kuchyne, stále môžete staré kuchynské skrinky okoreniť novými  modernými farbami. – Ktoré to sú? Vedú tmavšie zemité tóny, ktoré pôsobia upokojujúco, ale aj pastelové odtiene.

Inšpirácia na kuchyne: Tieto trendy budú dominovať v roku 2023 - DizajnTrendovou farbou budúceho roka  v kuchyni je zelená – vo všetkých jej odtieňoch, ale najmä sivozelená. Populárna bude aj námornícka či hlboká modrá, a tiež kašmír. Tieto farby sadnú luxusnej a modernej kuchyni. Tmavomodrú môžete kombinovať so svetlejšími odtieňmi sivej alebo bielej, aby ste kuchyňu presvetlili. 

Ak hľadáte niečo jemnejšie, zvoľte ružové odtiene, ktoré si tiež získajú pozornosť v roku 2023. Ide o skvelý spôsob, ako dodať kuchyni nádych sladkosti a navyše sa táto farba dobre kombinuje s prírodným drevom.

Pre toho, kto nerád experimentuje s farebnosťou, tu vždy ostane nadčasová biela, ku ktorej si môžete zvoliť trendové farby na doplnkoch.

Inšpirácia na kuchyne: Tieto trendy budú dominovať v roku 2023 - DizajnMateriály

Prírodné materiály sú IN. Reč je najmä o dreve a kameňoch, ktoré aj v roku 2023 ovládnu zariadenie kuchýň. Dokonca sa vynára trend kombinácie viacerých vzorov na štýl eklektiky.

Mramor vedie na plnej čiare, ale pozor! Na kuchynskú pracovnú dosku nie je prírodný mramor vhodný – vzhľadom na jeho vysokú nasiakavosť. Áno, máte možnosť ho ošetriť nanoochranou, ale tá pri častom umývaní dosky časom zmizne. 

Inšpirácia na kuchyne: Tieto trendy budú dominovať v roku 2023 - Dizajn

Vhodnou alternatívou sú technické kamene so vzhľadom mramoru, ktoré sú určené aj na pracovné dosky, alebo imitácia vo veľkoplošnom keramickom grese. Tie už nové technológie umožňujú vyrobiť aj v tenšej hrúbke – od 4 mm. Vďaka tomu sa aj pôvodne ťažké materiály, ako napríklad kameň, môžu aplikovať aj na dvierka (napríklad na kuchynskom ostrove).

Inšpirácia na kuchyne: Tieto trendy budú dominovať v roku 2023 - DizajnŠtruktúry a povrchy materiálov

Nielen farba či materiál, ale aj povrchová úprava výrazne ovplyvňuje vzhľad kuchyne. 

Lesk postupne úplne ustupuje matným povrchom. Matná kuchyňa nielen dobre vyzerá, ale je aj veľmi praktická. Nové špeciálne matné povrchy sú totiž menej citlivé na škrabance, škvrny či odtlačky prstov. 

Inšpirácia na kuchyne: Tieto trendy budú dominovať v roku 2023 - DizajnTrendom sa stáva pravidelný raster. Tak ako si získal obľubu latovaný drevený obklad v interiéri, objavujú sa aj frézované dvierka s hrubším či tenším vrúbkovaním. Správne nasvietený vnesie do priestoru zaujímavú dynamiku.

Skryté priestory v kuchyni

Ako sme už spomínali, integrovaná kuchyňa do otvoreného priestoru spoločenskej zóny ukrýva svoje typické prvky. 

Inšpirácia na kuchyne: Tieto trendy budú dominovať v roku 2023 - DizajnV modernom interiéri klasickú linku nahrádza kuchynská stena s plnými dvierkami obvykle až do výšky stropu, za ktorými sa ukrýva komplet vybavenie. 

Vysoké dvierka majú otváravo-sklopné kovania, čo znamená, že ich po otvorení viete zasunúť do hĺbky skrinky. Takto môžete mať “ukrytý” aj kuchynský drez s pracovnou doskou a samozrejme, všetky spotrebiče. Varná zóna je pri tomto riešení situovaná na kuchynský ostrov, kde je digestor nenápadne zabudovaný buď priamo vo varnej doske, alebo sa vysúva z pracovnej dosky za ňou.

Inšpirácia na kuchyne: Tieto trendy budú dominovať v roku 2023 - DizajnKonštrukcie kuchyne a ostrovčekov

Alternatívou k nenápadným kuchyniam sú rôzne štýlové konštrukcie, napríklad kovové konštrukcie v industriálnom mestskom štýle. 

Ďalším trendom sú pri kuchynských ostrovčekoch oblé zakončenia namiesto rohov. Zaoblené hrany pôsobia mäkšie a sympatickejšie.

Aké trendy si vyberiete pre vašu kuchyňu?

Nové trendy stále prichádzajú a menia sa, avšak pri výbere kuchyne je veľmi dôležité rozmýšľať nad vlastnými zvykmi a prioritami v bývaní a dostať určitý nadhľad. V tom vám môžu pomôcť aj naši kolegovia v showroome, ktorí spoločne s vami vyberú ten najlepší možný variant vyskladaný priamo podľa vašich potrieb.