Mýty a pravdy o koži: Lepí a chladí prírodný kožený poťah? - Dizajn

Mýty a pravdy o koži: Lepí a chladí prírodný kožený poťah?

Ak ste niekedy premýšľali o koženom nábytku do domácnosti, určite sa aj k vám dostali nejaké tvrdenia, ktoré o koži bežne v spoločnosti kolujú. Tieto mylné predstavy vedú ľudí k presvedčeniu, že kožené pohovky sú menej pohodlné a náročnejšie na údržbu ako ich látková alternatíva. 

To však v skutočnosti vôbec nie je pravda. Pripravili sme pre vás prehľad najčastejších mýtov o koži.

Mýtus č. 1: Koža sa v lete lepí a v zime chladí

Najčastejším mýtom, s ktorým sa môžeme stretnúť je, že koža sa v lete lepí a v zime je studená.

Všetko však závisí od spracovania a kvality kože. Kožené poťahy používané na pohovky v Nesii musia prejsť predtým, než ich zaradíme do ponuky testami a získať certfikáty, ktoré garantujú ich najvyššiu kvalitu a odolnosť. 

Povaha kože a jej vlastnosti podobné pokožke zabezpečujú, že ako poťah je koža neuveriteľne priedušná. Kvalitný kožený materiál reflektuje okolité prostredie, preto ak je váš priestor udržiavaný v teple, váš kožený nábytok si toto teplo zachová a bude na dotyk teplejší. Táto jedinečná vlastnosť robí kožu jedným z najuniverzálnejších materiálov pre sezónne pohodlie po celý rok.

Mýty a pravdy o koži: Lepí a chladí prírodný kožený poťah? - Dizajn

Mýtus č. 2: Koža nie je dostatočne odolná

Ide o ďalší mýtus, ktorý o koži môžete zachytiť. Trvanlivosť je však v skutočnosti jednou z najsilnejších stránok kože. Odhaduje sa, že kožená sedačka vydrží asi štyrikrát dlhšie ako látková sedačka.

Mýty a pravdy o koži: Lepí a chladí prírodný kožený poťah? - Dizajn

Koža je jedným z mála materiálov, ktoré sa vekom zlepšujú. Ako koža starne, jej jedinečná patina sa stáva čoraz prítomnejšou a rozvíja jemný charakter exkluzívne pre kožu. Koža ako materiál pravdepodobne prežije akúkoľvek inú látku používanú na čalúnenie. Samozrejme, koža nie je v žiadnom prípade nezničiteľná, ale pri správnej starostlivosti je to jeden z najodolnejších materiálov. 

Ak hľadáte napríklad sedačku vhodnú do kancelárskych priestorov, ktorá vydrží roky a návaly návštevníkov, vyberte si sedačku z korigovanej kože. Tá poskytuje nadmieru vysokú odolnosť.

Mýtus č. 3: Koža nie je vhodná do domácnosti s deťmi či zvieratami

Napriek tomu, že koža je spravidla väčšou investíciou ako látkový poťah, tak práve svojou vysokou odolnosťou a jednoduchou údržbou zvykne prekvapiť aj klientov s malými deťmi či domácimi zvieratkami a dokáže plne uspokojiť ich potreby.

Koža je v skutočnosti vysoko odolná voči škrabancom a nárazom. Kožený poťah sa neroztrhne, pokiaľ ho dieťa úmyselne nepoškodí alebo ak sa k nemu zviera nespráva ako k protivníkovi, čo platí pre akýkoľvek materiál nábytku.

Mýty a pravdy o koži: Lepí a chladí prírodný kožený poťah? - Dizajn

Mýtus 4: Kožené sedačky sú náročné na starostlivosť

Možno si myslíte, že starať sa o koženú pohovku bude veľká námaha, ale v skutočnosti to tak nie je. Koža je materiál s dlhou životnosťou a potrebuje len trochu starostlivosti, aby vyzerala čo najlepšie. 

Skúste si zvyknúť na pravidelné utieranie prachu z koženého nábytku suchou handričkou. Povysávajte štrbiny, aby ste sa zbavili omrviniek a nečistôt a čo najrýchlejšie utrite rozliatu vodu či víno. 

Ak potrebujete, na vyčistenie akýchkoľvek škvŕn použiť vlhkú handričku a mokrú časť okamžite osušte. Nepoužívajte bežné čistiace prostriedky, pretože nemusia byť vhodné na kožu.

Ak hľadáte konkrétne informácie, ako sa starať o ktorý typ kože, prečítajte si náš článok, v ktorom všetko podrobne vysvetľujeme.

Mýty a pravdy o koži: Lepí a chladí prírodný kožený poťah? - Dizajn

Nenechajte sa odradiť od koženého poťahu

Kožený nábytok môže byť skvelou investíciou a osviežujúcim doplnkom vašej obývačky či inej miestnosti v dome. 

Ako aj pri zvyšku zariaďovania bývania, všetko závisí od osobných potrieb. Spolu s našimi odborníkmi vám však radi poradíme, aby ste si zvolili správny kožený poťah, ktorý bude dokonale spĺňať vaše požiadavky. Neváhajte sa obrátiť na náš zákaznícky tím a dohodnite si stretnutie.

Mýty a pravdy o koži: Lepí a chladí prírodný kožený poťah? - Dizajn