Dizajnéri radia: Ako využiť farbu roka v interiéri? - Interiér

Dizajnéri radia: Ako využiť farbu roka v interiéri?

Značka Pantone každoročne vyhlasuje „Farbu roka,“ ktorá má odrážať aktuálne dianie, náladu v spoločnosti a samozrejme aj dizajnové trendy. Pre tento rok sa ňou stala Classic Blue, čiže klasická modrá. Ide o nadčasovú, elegantnú farbu, s ktorou však vôbec nie je jednoduché pracovať najmä v interiéroch. Práve preto sme sa opýtali odborníkov, ako ju priniesť do priestoru tak, aby pôsobila prirodzene a moderne.

 

Správna miestnosť

V prvom rade je dôležité zamyslieť sa nad samotnou miestnosťou, kde chcete farbu implementovať. Zohľadniť by ste mali technické a praktické parametre ako výmeru, svetlo či pôdorys. V menších miestnostiach alebo takých priestoroch, kde nie je dostatok denného svetla sa vám môže stať, že priestor bude pôsobiť ponuro a temne. V ideálnom prípade by mala byť miestnosť dostatočne presvetlená a priestranná, kedy môže modrá naplno vyniknúť. Z dizajnového a estetického hľadiska sa nezabudnite pozrieť na účel miestnosti: „V pracovni alebo v spálni pôsobí honosne aj v prípade, že je využitá na väčších plochách ako steny, posteľ či sedačka. V iných miestnostiach ako obývačka či kuchyňa zase najviac vynikne v podobe akcentov a detailov,“ vysvetľuje Flóra Kočajdová, interiérová dizajnérka v Nesii.

Dizajnéri radia: Ako využiť farbu roka v interiéri? - Interiér

Modrá sedačka v jednej z našich realizácii podčiarkla moderný charakter interiéru. V kombinácii s kovovými detailmi, ale aj prírodnými prvkami ako drevo a mramor pôsobila harmonicky a nenútene.

 

Akcenty

Spomínané farebné akcenty dokážu pozdvihnúť celý interiér na novú úroveň. V prípade Classic Blue teda môže byť tento prvok veľmi osviežujúci. Ako pracovať s takýmito detailmi? „Využiť sa dá na ploche niektorej zo stien v miestnosti, ale aj v podobe sedačky, stoličiek, prípadne ešte menších prvkov ako vankúše, koberce či stolíky,“ hovorí Jakub Cvitkovič, produktový dizajnér v Nesii. Podľa efektu, ktorý chcete v miestnosti dosiahnuť, myslite aj na materiál a štruktúru týchto modrých prvkov. V prípade stoličiek, sedačiek kresiel krásne v tejto farbe vynikne napríklad látka so zamatovým efektom či krátkym vlasom. Na drevených plochách ako skrine, stolíky či schodisko zase môžete dosiahnuť veľmi moderný, škandinávsky look.

Dizajnéri radia: Ako využiť farbu roka v interiéri? - Interiér

Sofabed Bubble v tlmenejšej modrej a v zaujímavom prešívanom poťahu podčiarkuje modernú, loftovú atmosféru bytu. Vďaka priznanej tehle a betónovým prvkom pôsobí interiér industriálne, no zároveň prívetivo.

 

Kombinujte s inými farbami

Aj napriek tomu, že Classic Blue je nadčasová a elegantná, kombinovanie s inými farbami môže byť náročné. Ak chcete staviť na istotu a nemáte priestor na experimenty, voľte základné farby: „Keďže ide o dominantnú farbu, jej kombinácia s neutrálnou bielou alebo svetlo sivou bude pôsobiť harmonicky. Doplnenie inými odtieňmi modrej zase vytvorí uhladený a sofistikovaný výsledok,“ hovorí Flóra. Efektný výsledok však dosiahnete napríklad aj v kombinácii so svetlým, prírodným drevom, ktoré opticky vybalansuje silu takejto farby a priestor prevzdušní. Ak sa nebojíte odvážnejších kombinácií, môžete ju skombinovať s inými, výraznými farbami alebo naopak, s pastelovými tónmi: „Modrá sa často a jednoducho kombinuje aj s výraznou žltou a dramatický efekt dosiahnete pomocou bordovej. Pri použití s jemnou broskyňovou alebo pastelovo ružovou takisto vytvoríte príjemné prostredie so špecifickým charakterom,“ dodáva Jakub.

V spálni pôsobí modrá honosne a intímne. Využiť sa dá na mnoho spôsobov, či už na stenách alebo na nábytku.

 

Veľkosť je kľúčová

Modrá sa dá v priestore využiť rôznymi spôsobmi. Na jednej strane sa dá aplikovať na veľké plochy, no na druhej je skvelým prvkom na vytváranie akcentov. Mieru využitia v konkrétnej miestnosti zohľadňujte podľa efektu, ktorý chcete dosiahnuť. V prípade, že modrú využijete v podobe vankúšov či posteľnej bielizne v svetlej, bielej spálni, dosiahnete veľmi svieži vzhľad, typický napríklad aj pre prímorský dizajn. Ak však modrú aplikujete na steny v obývačke, kde je dominantnou lososová sedačka, dosiahnete moderne a špecificky pôsobiaci výsledok.

Modrá vynikne na rôznych typoch poťahov a textílii. V prípade sedačiek či kresiel môžete staviť na klasickú látku, ale aj na najexkluzívnejší typ kože- nubuck.

 

Kreatívne kombinovanie

Táto farba je ideálnou voľbou na experimenty s menšími kúskami a doplnkami. Krásne vynikne na potlačiach ako sú klasické prúžky, ale aj na kvetinových vzoroch, ktoré sa postarajú o pompéznejší vzhľad. Jej hĺbka však krásne ladí aj s metalickými prvkami ako meď či mosadz, ktoré jej dotvárajú exkluzívny nádych. V kombinácii s koženými kúskami ako kreslá alebo sedačky sa takisto postaráte o klasický, avšak moderne pôsobiaci výsledok. Obzvlášť efektne bude pri modrej farbe pôsobiť vintage koža.

 

prípade, že potrebujete pomoc s návrhom súkromného či obchodného alebo iného priestoru, naši dizajnéri sú vám k dispozícii v našich showroomoch nebo je můžete přímo kontaktovat e-mailem.