Dizajnérka Eva Václavíková radí: Ako na krásnu a útulnú obývačku - Interiér

Dizajnérka Eva Václavíková radí: Ako na krásnu a útulnú obývačku

Obývacia izba je srdce domácnosti. Dizajnérka Eva Václavíková zo spoločnosti Nesia vám poradí, ako obývačku pre meniť na dokonalé miesto na relax aj zábavu.

 

Ako nájsť ten správny štýl?

Spoznajte ich čo najviac. Obľúbený je napríklad jednoduchý a vzdušný škandinávsky štýl, ktorý sa hodí aj do malých priestorov. Veľmi moderný je industriálny štýl, ktorý vystihujú naoko neopracované materiály ako drevo a kov. Dobre funguje aj výrazný dizajnový prvok v tomto štýle, ktorý skombinujete s jemnejšie pôsobiacim nábytkom. Romantický štýl je plný ružovej, bielej a textílií a v glamour štýle nájdete luxusné exkluzívne prvky, odvážne farby a veľa zlatej. Vyberte si jeden z moderných štýlov alebo si vytvorte vlastný, ak si trúfate. Skvelá pomôcka je vytvoriť si koláže farieb a štýlov a pretaviť do vlastného priestoru.

 

 

Čo by mal byť najdrahší kus nábytku?

Ak chcete investovať len do jedného kusu nábytku, mala by to byť sedacia súprava. Kvalitná konštrukcia, materiály a poťah vám investíciu vráti. Budete na nej tráviť veľa času, urobte z nej pohodlné miesto aj šperk interiéru.

 

Aké sedačky sú v móde?

Farebné trendy sú najmä zemité odtiene, šedá a hnedá. Teším sa, keď sa niektorí klienti neboja experimentovať, napríklad s horčicovožltou.

Dizajnérka Eva Václavíková radí: Ako na krásnu a útulnú obývačku - Interiér

Sedacia súprava Leon

 

Ako prispôsobiť obývačku deťom a zvieratám?

Ak máte malé deti, psíka alebo mačku, pri výbere sedačky sa vyhnite koži a príliš háklivým poťahom. Mala by byť z materiálu, ktorý ľahko vyčistíte, ideálne tkaniny, nie kože. Ak sa chcú deti hrávať okrem detskej izby aj v obývačke, vyhraďte im na to kútik, ale naučte ich si vždy odložiť veci do veselých krabíc presne na tento účel. Budete musieť častejšie vysávať a utierať povrchy, preto zvoľte také, ktoré sa vám budú čistiť čo najjednoduchšie.

 

Hygge je horúci vo svete dizajnu. Ako ho preniesť aj do „panelákových“ obývačiek?

Výraz „hygge“ pochádza z Dánska a môžeme ho preložiť ako „šťastné bývanie“. Je to štýl, ktorého cieľ je pohodová domácnosť. Niektoré prkvy si ľahko prenesiete do svojho bývania. „Hygge“ obývačka je plná príjemných textílií ako deky, kožušiny, vankúše. Ako doplnky slúžia knihy, dôležité sú sviečky a lampáše. Domácnosť na princípoch hygge má útulný kútik, kde sa každý túži uchýliť a relaxovať. Je to spokojná domácnosť plná pohody a veľakrát aj návštev.

 

Ako na „zelenú“ obývačku?

Kvety a rastliny neskúžia len na ozdobu, čistia vzduch a navodzujú pocit relaxu a pohody. Zelená je farba optimizmu, nie je to však farba, ktorou si bežne natriete steny. Pár zelených rastlín a kvetov spraví s každým priestorom zázraky a oživí aj menšiu obývačku. Kúpte si pár časopisov, prezrite internet, výber správnych kvetov do interiéru je malá veda, ale výsledok stojí za to. Experimentujte a presúvajte rastliny medzi izbami, kým budete spokojní. Zeleň v interiéri je aj o pocite.

Dizajnérka Eva Václavíková radí: Ako na krásnu a útulnú obývačku - Interiér

Sedacia súprava NEW EXTENT v modernom interiéri

 

Ako z anonymného priestoru vytvoriť domov?

Obývačka by mala byť miesto, ktoré oslavuje ľudí, ktorí v ňom bývajú. Fotografie, obrazy, suveníry, detské výtvory a iné maličkosti sa dajú vkusne zakomponovať medzi doplnky. Každý tak priestoru požičia kúsok svojej osobnosti a pomôže vytvoriť špeciálne miesto, ktoré reprezentuje všetkých členov. Kľudne zarámujte aj detské obrázky a zaveste ich na stenu.

 

Ako docieliť tú zvláštnu „útulnú“ atmosféru?

Atmosféru vytvára osvetlenie. Silné bodové svetlo pôsobí sterilne, naopak viacero malých lampičiek teplo a pohodovo. Nech si pre obývačku zvolíte akékoľvek svietidlá, večer ich doplňte sviečkami. Podporia večerné relaxovanie a navodia magickú atmosféru. V príjemnom svetle sviečok si nevšimnete neuprataný kút či pár psích chlpov na koberci. Vytvoria pocit domova a pokoja.

 

Kedy vyberať textílie?

Patria medzi posledné veci, ktoré budete do bytu kupovať. Vankúše skrášlia gauč, deka zahreje, koberce môžu opticky zväčšiť priestor a záclony navodia pocit bezpečia a súkromia. Správne zvolené textílie dokážu jednoducho a pomerne lacno úplne zmeniť dizajn. Obľúbené sú zvieracie vzory, rôzne lesklé a luxusné materiály, výrazné grafické alebo nežné romantické vzory. Najlepšie sú však prírodné materiály, sú príjemné na dotyk a kvalitné. Môžete ich meniť podľa sezóny, napríklad pomerne lacno vďaka vankúšom a menším textíliám. V zime ladiť sedačku do teplej červenej, v lete do pudrovej žltej.

Dizajnérka Eva Václavíková radí: Ako na krásnu a útulnú obývačku - Interiér

Vzorované poťahy

 

Dizajnérka Eva Václavíková radí: Ako na krásnu a útulnú obývačku - Interiér

Koža Nubuck Extra

 

Dizajnérka Eva Václavíková radí: Ako na krásnu a útulnú obývačku - Interiér

Poťah Velvet so zamatovým efektom

 

Maľovať či tapetovať?

Kľudne oboje. Čím menšia obývačka, tým svetlejšie farby. Jemné elegantné odtiene môžete doplniť výraznejšími. Vzorované tapety krásne rozžiaria priestor a môžete ich použiť napríklad len na jednej stene. Výber je obrovský, ale dajte pozor na vhodné skombinovanie s maľbou. Bezpečnou voľbou je tón v tóne a jemný vzor, napríklad drobné kvietky alebo geometrické vzory.

 

Komu odporúčate obývačku na mieru?

Bytoví dizajnéri už dávno nie sú len pre horných desať tisíc. Kvalitný návrh na mieru je dostupnejší, ako si mnohí myslia a radosť z tejto investície budete mať dlhé roky. Návrhy dobrého dizajnéra odrážajú osobnosť obyvateľov bytu aj ich každodenné fungovanie. Mám čoraz viac klientov, ktorí nás oslovia aj so zariaďovaním menšieho bytu. Pomôžeme im naplno využiť priestor a vytvoriť krásny domov, kde sa budú radi vracať.

 

S návrhom interiéru jednej izby alebo komplet celého bytu či domu vám v Nesii veľmi radi pomôžeme. Spolu s našimi dizajnérmi sme vám k dispozícii v našich štúdiách, ale zastihnete nás aj telefonicky či e-mailem. Stačí nám dať zadanie a zvyšok už je na nás.