Interiérová veda: Psychológia a interiéry hotelov - Interiér

Interiérová veda: Psychológia a interiéry hotelov

Cena, lokalita a vybavenie sú podľa štatistík najdôležitejšími faktormi pri výbere hotela. Samozrejme inými preferenciami sa riadime v prípade pracovnej cesty, a inými zase pri dovolenke. Postup pri výbere toho najvhodnejšieho ubytovania je však približne rovnaký v oboch prípadoch, najskôr si nastavíme cenovú úroveň, približnú lokalitu a vyfiltrujeme vybavenie ako konferenčná miestnosť, wellness či fitness centrum. Potom už nasledujú subjektívne faktory, kam spadajú aj interiéry a štýl hotela. Hotelový dizajn však nebol nikdy taký dôležitý, ako je dnes. Konkurencia je tvrdá, ako teda zaujať svojich budúcich hostí?

Nech už sprevádzajú interiérový dizajn akékoľvek trendy, pri hotelovom dizajne sa vždy uplatňujú v kombinácii so starými známymi pravidlami. Ich základ je v psychológií, ktorá dokáže priaznivo ovplyvňovať interiéry hotela, jeho atmosféru a teda aj vnímanie zo strany hostí. Výber farieb, ich kombinácie, ale aj svetlo sú veľmi dôležitými elementami, ktoré je nevyhnutné zohľadňovať pri zariaďovaní akéhokoľvek typu ubytovacieho zariadenia. Pri našich projektoch, v ktorých sme sa stretli z rôznymi požiadavkami hotelov, sme preto aj my pracovali s technickými parametrami, psychologickými faktormi, ktoré sme prepojili so špecifickými štýlovými a funkčnými požiadavkami.

 

Štýl

Tak, ako v akejkoľvek inej prevádzke, aj pri hoteli by malo byť okamžite zjavné, o aký typ ubytovania ide. Business hotel, boutique hotel, luxusný hotel? Podriaďte tomu výber nábytku aj farieb. Zatiaľ čo v prípade business hotelu by ste sa mali sústrediť na kvalitné, no pritom nadčasové a jednoduché línie a materiály, v boutique hoteli zákazníci ocenia unikátne vzory, dizajnové kúsky a dôraz na detaily. Luxusné, 5-hviezdičkové hotely musia myslieť na každý detail, z ktorého musí byť okamžite jasné, že ide o prémiové zariadenie. Je dôležité tento štýl zachovať v celej budove hotela, od lobby cez izby až po reštauráciu či terasu.

 

návrh interiéru hotelovej izby NesiaNávrh hotelovej izby z nášho pohľadu: Prírodné elementy v podobe dreva a kameňa, neutrálna farebná paleta a nadčasové línie. Takýto dizajn by zapadol do konceptu business hotelu.

 

 

Atmosféra vo farbách

Farby a ich charakter majú nad ľuďmi veľkú moc. Vo všeobecnosti sú svetlé farby považované za vzdušné, dokážu miestnosť opticky zväčšiť a rozjasniť, zatiaľ čo tmavé farby navodzujú dojem intimity a sofistikovanosti. Odtiene modrej zase patria k najobľúbenejším, pôsobia upokojujúco a relaxačne, preto sa často využívajú v kúpeľniach aj spálňach.

Pri nesprávnom výbere odtieňa však môžu vytvárať smutný a temný dojem. Rovnako upokojujúci dojem navodzuje zelená, pôsobí tiež mladistvo, živo a prirodzene. Interiéry vďaka nim nadobudnú prírodný prvok. Moderné boutique hotely, ktoré sú primárne určené pre mladších hostí začali do svojich interiérov práve preto pridávať zelené, prírodné detaily, ktoré sa postarajú presne o to, čo chcú docieliť. Vytvoria moderné, no pritom štýlové interiéry. Často sa preto využívajú napríklad tapety s motívom listov v pastelových farbách.

Žltá je zase skvelou voľbou pri doplnkoch, aj v malom množstve vie oživiť celý interiér, preto sa využíva napríklad pri kreslách či dekoratívnych vankúšoch. V prípade ružovej sa postaráte o navodenie dievčenského, komfortného dojmu, pričom výrazné tóny fuksiovej evokujú glamour dizajn a to najmä vtedy, keď sú doplnené kovovými odleskmi. Rovnaký efekt vytvorí aj správne vybratý odtieň fialovej, ktorý by nemal byť príliš tmavý, inak bude pôsobiť temno a smutne. Svetlé tóny levandule sú však maximálne relaxujúce, čo z nich robí ideálnu voľbu do kúpeľní či spa.

Interiéry by sa mali vyhnúť červenej, ktorá je agresívna a stimulujúca. Použiť ju môžete na detailoch, prípadne v spoločných priestoroch hotela ako konferenčná miestnosť, reštaurácia či lobby. Odtiene sivej, čiernej, bielej a hnedej sa využívajú najmä ako harmonizujúce prvky v interiéri, zatiaľ čo zemité tóny oranžovej, pieskovej či zelenej pôsobia neutrálne, no môžu vytvárať dojem nemodernosti.

 

realizácia interiéru hotela ApolloIzba v Hoteli Apollo síce využíva odtiene hnedej, avšak správne zvolený tón, materiály a svetlo pôsobia nadčasovo, kvalitne a komfortne. Takto vyzerá ideálna izba pre rodiny s deťmi. V projekte sme využili naše manželské postele na mieru. Nočné stolíky, komoda a ostatné kúsky boli takisto vyrobené na mieru hotelu.

 

 

Materiály a štýly

Tak ako pri akomkoľvek interiérovom projekte, aj v hoteloch platí, že štýl a zameranie najlepšie vyjadríte materiálmi. Tie musia odrážať filozofiu hotela. Ak ide o rodinný hotel, mal by byť ladený v tradičnom dekore, ktorý pôsobí familiárne, no stále profesionálne. Vyhnite sa preto zbytočnostiam ako drahým, dizajnovým kúskom a stavte na nadčasové, klasické modely a materiály. V prípade boutique hotelu zase chcete dosiahnuť presný opak, zaujať hosťa svojim netradičným prístupom k dizajnu. Nebojte sa preto zaujímavých farebných kombinácií, nevšedných látok s modernými vzormi a prémiových materiálov. Business hotel ocení kvalitné materiály v jednoduchej forme spĺňajúce najmä funkčné parametre a komfort. Interiéry preto prispôsobte cieľovej skupine vášho ubytovacieho zariadenia.

 

Svetelný manažment

To, čo farby načnú, osvetlenie dokončí. Výber intenzity a teploty svetla sa postará o významnejší efekt ako štýl a dizajn svietidiel. Je síce pravdou, že opulentný luster vítajúci hostí na recepcii dokáže okamžite upútať pozornosť a navodiť atmosféru 5-hviezdičkového hotela, no pokiaľ je svetlo príliš tlmené, alebo naopak, prisilné, dojem nebude najlepší.  Svetlo má takisto skvelú schopnosť ukryť nedostatky alebo zvýrazniť to, čo chceme. Pracovať by sme s ním teda mali precízne a zohľadňovať tiež musíme aj samotné farby interiérov.

V prípade modrých miestností, ktoré v dennom svetle môžu pôsobiť sviežo a jasne, môže umelé svetlo pôsobiť pochmúrne. Pri tejto problematike sa preto takmer vždy volí teplé svetlo, ktoré chladnú modrú harmonizuje.

 

návrh hotelovej izbyNávrh hotelovej izby z nášho pohľadu: Druhý variant rovnakej miestnosti je ako stvorený pre dizajnové boutique hotely. Výber zaujímavých elementov v podobe kresla, umenia a svietidiel v kombinácii s hlbokými farbami a citeľne prémiovými materiálmi vytvárajú unikátnu atmosféru. Takúto izbu by si vybral moderný cestovateľ.

 

Komfort hostí sa tiež dá regulovať svetlom. Denné svetlo obsahuje množstvo modrého žiarenia, ktorého intenzita smerom k noci klesá. To ovplyvňuje aj rytmus spánku, s ubúdajúcim modrým svetlom naše telo produkuje menej melatonínu, čím sa pripravuje na spánok. Ak teda používate na osvetlenie LED žiarovky, ktoré sú síce lacnejšie, no obsahujú viac modrého žiarenia, môžete svojim hosťom spôsobiť nekomfortnejší spánok, prípadne problém so zaspaním. Všeobecne lepšou voľbou preto bude vždy teplé svetlo, s ktorým je však dôležité pracovať opatrne keďže sa nehodí ku každému dizajnu a farebnej schéme.

 

Svetelná navigácia

V každom ubytovacom zariadení je niekoľko bodov, ktoré si vyžadujú svetelnú navigáciu. Ide o miesta, ktoré by mali byť správne osvetlené, aby hosťom uľahčili orientáciu v priestore. Medzi tie patrí napríklad recepcia, ktorá by mala byť osvetlená priamym svetlom. Sedenie v lobby by zase malo pôsobiť útulne a pohodlne, preto si vystačí s teplým, nepriamym svetlom. Chodby často využívajú bodové svetlo, aktuálne je populárnou voľbou podlahové svetlo, ktoré doslova opticky vytvára „cestičku,“ ktorou hosťa vedie. Okrem toho tiež pôsobí prívetivo. Bodové svetlo sa tiež dá využiť v podobe nástenných lámp, podsvietených obrazov alebo plakiet s číslom izby. Kreativite sa medze nekladú.

 

Funkčné svetlo

V hotelovom dizajne sú však ďalšie typy osvetlenia, ktoré je potrebné zohľadniť. Spoločné priestory, najmä spoločné interiéry hotela by mali mať približne rovnaké osvetlenie vo všetkých svojich častiach, len takto dokážete navodiť tú správnu atmosféru v celej budove. Kúpeľňa by vždy mala využívať teplé svetlo, zatiaľ čo zrkadlo by malo mať svoje vlastné osvetlenie. Ďalšie svietidlá ako šatníkové či podsvietenie obrazov, postele a podobne hrajú najmä dekoratívnu úlohu. Ak ide o business hotel, nezabudnite na pracovnú lampu, ktorá sa postará o výborné osvetlenie pri práci.

 

realizácia interiéru hotelu ApolloStrategické využitie funkčného svetla v našej realizácii Hotela Apollo. Pracovný kút s kancelárskou stoličkou ponúka osvetlenie stolovou lampu, avšak stojaca lampa v rohu miestnosti tiež vytvára komfortný dojem.

 

Zariaďujete alebo rekonštruujete hotel či iné ubytovacie zariadenie? Poradíme vám nielen s dizajnom, ale aj s kompletnou výrobou nábytku na mieru. Napíšte nám email alebo nám zavolajte a dohodnite si bezplatnú konzultáciu. Dispozícii sme vám tiež v našich showroomoch!