Interiérové dizajnérky: Dobrý návrh je ako umelecké dielo - Interiér

Interiérové dizajnérky: Dobrý návrh je ako umelecké dielo

Prečítajte si rozhovor s dizajnérkami NESIA, ktoré tvoria vysnívané domovy na mieru.

 

Flóry Kočajdovej a Dominiky Ďurianovej sme sa pýtali, ako prebieha návrh interiéru, ako si predstavujú ideálnu spoluprácu a prečo si vybrali práve túto profesiu.

 

Čo vás priviedlo k interiérovému dizajnu?

Láska k umeniu. Kreativita a dizajn sám o sebe je niečím, čo spadá pod nálepku umeleckej duše. Avšak uživiť sa s umením na slovenskom trhu nie je také jednoduché, preto cesta interiérového dizajnu sa stala našou voľbou,“ vysvetľuje Flóra a Dominika súhlasne prikyvuje.

 

S čím vás najviac oslovujú zákazníci?

Najčastejšie prídu s požiadavkou pre návrh kuchyne a obývačky. Nájdu sa však aj klienti, ktorí chcú domy na kľúč alebo zariaďovanie celých bytov,“ hovorí Flóra.

 

Interiérové dizajnérky: Dobrý návrh je ako umelecké dielo - Interiér

Interiérové dizajnérky Dominika a Flóra vnímajú interiér ako umelecké dielo.

 

Čo všetko viete pre klienta zabezpečiť?

V rámci technickej prípravy vieme zabezpečiť technické výkresy, to znamená výkresy s vývodmi vody a elektriny, ale aj pôdorysné riešenie s funkčnými zónami. Samozrejmosťou sú nábytkové prvky na mieru. Po konzultácií s klientom sa rozhodne o výbere materiálov a dizajnového štýlu, v ktorom sa bude interiér navrhovať. Na koniec tak vzniknú vizualizácie celého interiéru. Vieme zabezpečiť kompletnú výrobu, dodanie a montáž,“ vysvetľuje Flóra. „Ideálne je, keď nás klient osloví čo najskôr a začíname doslova s vodou a elektrinou, to nám umožní spraviť návrh presne podľa jeho predstáv,“ dopĺňa Domnika.

 

Ako vyzerá celý proces, ak sa klient rozhodne, že mu zariadite holobyt?

V prvom rade sa veľa rozprávame. Vypočujeme si jeho požiadavky, nároky a predstavu a veľa sa pýtame aj my. Snažíme sa byť čo najkonkrétnejší a ideme postupne do úplných detailov ako dekory, kovania, povrchy a samozrejme farebné kombinácie. Na základe toho navrhneme pôdorys a vizualizácie. Správne bývanie je funkčné a ergonomické, ale najmä pohodlné,“ odpovedá Dominika.

 

Interiérové dizajnérky: Dobrý návrh je ako umelecké dielo - Interiér

Dobrý interiérový dizajnér by vám mal vedieť pomôcť s technickými parametrami, ale aj s tými dizajnovými.

 

„Ideálna spolupráca začína návrhom vody a elektriny.“

 

Ktorá fáza práce na projekte vás najviac baví?

Prvotné navrhovanie je zaujímavé, ale najkrajšia fáza je posledná. Keď predstavíme klientovi výsledok našej práce a je spokojný,“ zhodujú sa obe dizajnérky.

 

Čo všetko o živote klienta potrebujete vedieť?

Dôležité je vedieť klientove preferencie, návyky, koníčky. Aký je jeho životný štýl a biorytmus, či má deti, domácich miláčikov, či má často hostí. Pekný príklad sú napríklad poťahy na sedačku. Iné by sme odporučili slobodnému páru a iné rodine s deťmi či psíkom,“ opäť odpovedajú takmer jednohlasne.

 

Podľa čoho volíte farby a štýl pre daného klienta? 

Záleží od vkusu klienta, pričom berieme na zreteľ aj rôzne psychologické aspekty, napríklad do spálne by sme nevolili červené steny. Snažíme sa kopírovať jeho predstavy a zároveň mu dobre poradiť,“ odpovedá Dominika.

 

Ktorý štýl interiérového dizajnu je vám najbližší?

Každý sme iný, ale všimli sme si, že väčšina dizajnérov má rado minimalistický a moderný štýl. Aj my dve sa na tom zhodneme. Pracujeme však s radosťou so všetkými štýlmi a ich rôznymi kombináciami. Dôležité pre nás je, čo sa páči klientovi, pre neho predsa nové bývanie tvoríme,“ odpovedá Flóra.

 

 

Nábytok, ktorý používate, je iba NESIA, alebo aj iné značky?

„Pracujeme s našimi produktami alebo s firmami, s ktorými máme dohodnutú výhodnú spoluprácu. Môžete ich nájsť na našom webe,“ hovorí Dominika.

 

Čo ak klient žiada niečo, čo neodporúčate?

Také situácie sa stávajú často. Veľakrát je dôvod, že je na niečo zvyknutý a rád by to mal aj v novom domove. Niekedy sú však tieto riešenia veľmi nepraktické a vtedy sa snažíme nájsť vhodnú alternatívu,“ hovorí Flóra. „Našťastie, bytový dizajn ponúka nekonečne veľa možností,“ dodáva Dominika.

 

Flóra aj Dominika sú vám k dispozícii v prípade, že potrebujete pomôcť s návrhom vášho súkromného či komerčného priestoru. Spoločne so zvyškom tímu v Nesii vám poradia s technickými prvkami, ale samozrejme aj s tými dizajnovými. V Nesii navyše zabezpečujeme všetko od návrhu cez výrobu nábytku na mieru až po samotnú realizáciu. Pokojne sa na nás obráťte telefonicky nebo emailom a radi vám pomôžeme s vašim priestorom.