Možnosti pracovnej dosky

AKO VYBRAŤ MATERIÁL PRACOVNEJ DOSKY?

Pracovná doska je jedným z najviac namáhaným prvkom v domácnosti. Preto je dobré sa pri výbere rozhodovať nielen podľa vzhľadu, ale aj jeho vlastností, podľa toho ako bude kuchyňa využívaná.

Dnes máme možnosť vyberať si z množstva materiálov, ktoré spĺňajú nároky nielen na estetiku, ale aj odolnosť.
Medzi najpoužívanejšie materiály patria: laminátové dosky, drevo, umelý kameň a prírodný kameň.

Laminátové dosky

AKO VYBRAŤ MATERIÁL PRACOVNEJ DOSKY? - Kuchyne

Dosky DTD (drevo – trieskové dosky) alebo MDF (medium density fiber) a iné dosky na báze lisovaného dreva s laminovacím papierom alebo laminátovou povrchovou úpravou sú dnes najdostupnejší a najrozšírenejší materiál pracovných dosiek.

Ich slabinou je . Taktiež sa nedajú opraviť pri poškriabaní alebo vylúpnutí laminátovej vrstvy.
Tieto materiály sú však dostupné v rôznych stupňoch kvality a pri vyšších triedach sú všetky hrany ošetrené proti zatečeniu a používaný laminát je veľmi odolný. Sú dostupné v mnohých dekóroch. Od jednofarebných, imitácie dreva, betónu, kovu či kameňa až po netradičné textúry či metalízy. Preto sa dajú dizajnovo navrhnúť do akejkoľvek kuchyne.

Drevo

AKO VYBRAŤ MATERIÁL PRACOVNEJ DOSKY? - Kuchyne

Pocitovo teplý a mäkký materiál je pre kuchyňu ako stvorený. Používal sa na pracovné dosky od nepamäti. Ak sa správne ošetrí a o pracovnú dosku sa pravidelne staráme, vydrží v kuchyni dlhé roky. Pri poškodení používaním sa dá znova prebrúsiť a ošetriť voskom alebo olejom a pracovná doska je znova ako nová. Medzi jeho nevýhody patrí najmä tvarová nestálosť pri zmene vlhkosti, čo sa ale dá odstrániť správnym ošetrením a starostlivosťou. Hodí sa takmer do všetkých kuchýň. Od klasických, až po moderné minimalistické kuchyne ako kontrastný zmäkčujúci prvok.

 

Umelý kameň

AKO VYBRAŤ MATERIÁL PRACOVNEJ DOSKY? - Kuchyne

Materiál vyrobený zmiešaním rozdrvených minerálov so živicou a vylisovaním do dosiek. Umelý kameň sa dá ohýbať, neviditeľne spájať, opravovať, či vyleštiť do vysokého lesku. Jeho najväčšou prednosťou je možnosť vyrobiť z neho aj umývadlo a zástenu bez špár, čím vznikne pracovný priestor, ktorý sa ľahko udržiava. Umelý kameň ďalej umožňuje pracovnú dosku navrhnúť v omnoho menšej hrúbke oproti drevu či laminátu. Nevýhodou môže byť vyššia cena, inak je tento moderný materiál ideálny na povrchy ktoré prichádzajú do styku s vodou. Pracovná doska z umelého kameňa sa hodí do moderných minimalistických kuchýň, V dekóre imitujúcim napríklad mramor alebo bridlicu zapadnú aj do klasickejších dizajnov.

Prírodný kameň

AKO VYBRAŤ MATERIÁL PRACOVNEJ DOSKY? - Kuchyne

Luxusný a odolný materiál s vysokou tepelnou odolnosťou. Prírodný kameň má jedinečnú a neopakovateľnú kresbu a štruktúru. Kuchyni dodá nádych elegancie a originality. Najčastejšie sa používa žula alebo mramor. Nevýhodou môže byť horšia opracovateľnosť a vyššia obstarávacia cena. Vhodný je najmä do kuchýň, kde je pracovná doska dominantou priestoru.

 

 

Netradičné materiály

AKO VYBRAŤ MATERIÁL PRACOVNEJ DOSKY? - Kuchyne

Pri pracovných doskách sa môžeme stretnúť aj s netradičnými materiálmi ako betón, epoxidové živice, kov alebo sklo. Predstavivosti sa medze nekladú, avšak vždy je treba myslieť aj na funkčnosť ktorá je pri pracovnej doske kľúčová.

Naši odborníci vám s výberom toho správneho materiálu pre pracovnú dosku ochotne poradia tak, aby dokonale dotvorila vzhľad vašej vysnívanej kuchyne a zároveň spoľahlivo plnila svoju funkciu.

Nechajte sa inšpirovať našimi kuchyňami!