Nová kuchyňa: Ako na to? - Kuchyne

Nová kuchyňa: Ako na to?

Kuchyňa je veľmi špecifické miesto v domácnosti a oproti ostatným miestnostiam si vyžaduje o niečo viac plánovania. Pri kuchyni sa totiž nedá zo dňa na deň urobiť väčšia či významnejšia zmena, preto je dôležité premyslieť každý jej funkčný či estetický detail. V prípade, že ste sa rozhodli využiť tieto dni práve na naplánovanie svojej novej kuchyne, spoločne s našim manažérom kuchynského štúdia, Patrikom Laššákom, vám poradíme, ako na to.

Skvelým trikom ako začať s plánovaním kuchyne je príprava zoznamu prvkov, ktoré sa vám na vašej súčasnej kuchyni páčia a ktoré sa vám nepáčia. Od tohto sa následne veľmi jednoducho odvijú vaše základné očakávanie po praktickej aj dizajnovej stránke. Najčastejšími problémami je napríklad nedostatok úložného priestoru, plytké police, zle umiestnené skrinky či rýchlo starnúci (nemoderný dizajn). Nedostatok priestoru, zle vyriešené rozmiestnenie či zbytočne zastavaná plocha sú takisto častým nedostatkom.

 

Funkčnosť & výbava

Ako prvé by ste si mali ujasniť, ktoré funkčné parametre by mala kuchyňa spĺňať. „Ľudia často zabúdajú, že v prípade kuchýň je praktická stránka dôležitejšia ako tá vizuálna, pretože kuchyňa je hlavne úžitkovou časťou bývania,“ vysvetľuje Patrik. V praxi to znamená definovať si kuchynskú výbavu, ktorú nevyhnutne potrebujete, ale aj dostatok pracovného priestoru a funkčných plôch. Hneď na začiatku by ste mali vedieť vymenovať, ktoré kuchynské spotrebiče budete potrebovať a využívať, či už to sú základné prvky ako kuchynská rúra a chladnička, drobnosti ako mixéry alebo mikrovlnka, či iné spotrebiče ako práčka a sušička.

 

 

Hneď pri spotrebičoch by ste sa mali zamyslieť nad tým, či ich chcete mať v novej kuchyni vstavané alebo voľné. Pri vstavanej voľbe budete mať všetku techniku schovanú pod jednotným kuchynským dizajnom, čo pôsobí veľmi moderne a uhladene. Na druhej strane voľne stojace spotrebiče jednoduchšie vymeníte za nové a táto voľba je zvyčajne aj menej finančne náročná.

 

Očakávania & predstava

Celkový dizajn, ale aj plán kuchyne by mal odrážať vašu predstavu a potreby. V prípade, že sa v kuchyni radi realizujete a pravidelne v nej strávite dlhé hodiny varením či pečením, oceníte viac voľnosť pohybu a kvalitné pracovné plochy. „Práve pracovná doska je tým elementom, do ktorého vždy odporúčam investovať. Znáša všetku záťaž pri používaní a časom sa na nej prejaví, ak ste pri jej výbere šetrili,“ hovorí Patrik.

 

Nová kuchyňa: Ako na to? - Kuchyne

Kuchyňa Viktória prakticky využíva kuchynský ostrovček na oddelenie jedálne od kuchyne.

 

Ak vám to priestor umožňuje, zvážte napríklad kuchynský ostrovček, ktorý môže plniť úlohu pracovnej dosky, ale aj jedálenského stolu s barovými stoličkami. Zároveň dokáže poskytnúť dostatok úložného priestoru. Táto voľba je však vhodná najmä do väčších a otvorených priestorov, keďže zaberá celkom dosť miesta. Ak patríte do druhej skupiny ľudí a v kuchyni netrávite ani neplánujete tráviť veľa času, stále by ste si mali vyhradiť dostatok priestoru na praktické a pohodlné varenie alebo len malú prípravu chuťoviek pre hostí. V prípade, že skôr potrebujete viac úložného priestoru ako veľa pracovných plôch, sústrediť by ste sa mali na spôsob uskladňovania. V tomto prípade máte niekoľko možností, pričom prvou je samozrejme klasické uskladnenie v skrinkách. Moderné riešenie zase poskytujú „neviditeľné“ úložné priestory, ktoré sú nenápadne integrované v kuchynskej linke alebo minimalisticky riešené police či regály poskytujúce priestor na uskladnenie základným potrebám.

 

Nová kuchyňa: Ako na to? - Kuchyne

Kuchyňa Sofia poskytuje skvelé riešenie na prepojenie kuchyne s obývačkou.

 

Ďalším dôležitým aspektom dizajnu kuchyne je jej dispozícia. Moderné kuchyne sú takmer vždy spojené s jedálenskou časťou, no čoraz častejšie už aj so samotnou obývačkou. Takéto riešenie priestoru je na jednej strane praktické a pôsobí vzdušne, no zariadiť takýto priestor ako celok je omnoho komplexnejšou záležitosťou. Zladiť musíte totiž akoby 3 rôzne miestnosti, ktoré sú rozdielne svojim využitím. Pre dizajnéra kuchýň to je však hračka a preto po jeho pomoci siaha čoraz viac zákazníkov. Zrealizovať sa však samozrejme dá aj kuchyňa ako samostatná miestnosť určená najmä na varenie či pečenie.

 

Vzhľad & atmosféra

Tak, ako pri akejkoľvek inej miestnosti, ani pri kuchyni nezabudnite definovať dizajn. Vašimi pomocníkmi môžu byť najrôznejšie fotky z magazínov, nástenky z Pinterestu či inšpirácia z Instagramu. Čím viac nápadov si dáte dokopy, tým lepšie si dokážete uceliť ideu vašej budúcej kuchyne. Takáto moodboard pomôže nielen vám, ale aj dizajnéri kuchyne, v prípade, že sa rozhodnete osloviť ho na pomoc. Štýl vás už v dnešnej dobe nebude vôbec obmedzovať, pretože moderné je skutočne takmer všetko od shabby chic po minimalistické. „Aktuálnym trendom je podobne ako pri ostatnom nábytku najmä minimalizmus, jednoduché a praktické tvary. Medzi farbami dominuje biela a v materiáloch prírodné odtiene dreva,“ hovorí Patrik.

 

Nová kuchyňa: Ako na to? - Kuchyne

Biela a prírodné svetlé drevo sú trendy, no zároveň nadčasové. Takto vyzerá kombinácia tohto materiálu a farby v kuchyni Hana.

 

V tomto bode je však dôležité uvedomiť si, že kuchyňu zrejme tak skoro meniť nebudete, takže by ste s ňou mali byť stotožnení na najbližších niekoľko rokov. „Zákazníkom vždy radím, aby mysleli na seba a na to, že tú kuchynskú linku budú využívať roky. Preto je potrebné riadiť sa tým, čo každému zákazníkovi vyhovuje,“ dodáva Patrik.

 

Nová kuchyňa: Ako na to? - Kuchyne

Kameň a mramor sú materiály, na ktoré sa budete môcť spoľahnúť dlhé roky. Po dizajnovej aj funkčnej stránke.

Dizajnovo by ste tak mali staviť na nadčasové a najmä materiály, ktorým roky pristanú. Medzi také materiály patrí napríklad prírodné drevo, mramor a kameň. Pri povrchových úpravách máte tiež možnosť vybrať si- matný alebo lesklý finiš. Aktuálne sú veľmi trendy práve tie matné, no lesklé sú klasika, ktorá neurazí. V tomto prípade si však dajte pozor na to, aby mali lesklé povrchy špeciálnu úpravu proti pečiatkam od prstov, ktorých sa inak nebudete vedieť zbaviť.

Nech už si vyberiete akýkoľvek dizajn kuchyne, výsledkom by mala byť atmosféra, ktorá bude miestnosť definovať. Ak chcete, aby z nej bolo cítiť domáce pohodlie a rodinnú atmosféru, stavte na klasické materiály a funkčné prvky. V prípade, že chcete vytvoriť moderný čistý dizajn, zamerajte sa na jednotnú paletu farieb a prvkov, ktoré vytvoria v priestore harmóniu. 

 

Potrebujete poradiť s dizajnom kuchyni či realizáciou vašich predstáv? Náš tím vám rád poradí. Pokojne sa obráťte na manžéra kuchýň, Patrika Laššáka, s ktorým môžete vašu víziu prebrať telefonicky či emailom.