KUCHYŇA: Úchytky – klasické, skryté, alebo žiadne? - Kuchyne

KUCHYŇA: Úchytky – klasické, skryté, alebo žiadne?

Rozhodujete sa aký typ úchytiek použijete vo vašej kuchyni? Záleží od štýlu vášho interiéru a vašich preferencií. Ako sa hovorí, koľko ľudí, toľko chutí. Preto máme k dispozícii pre vás široký výber riešení.

Klasické úchytky

Hodia sa do rustikálnych, vidieckych, či provensalskych kuchýň. Tu naozaj nájdete všehochuť od jednoduchších až po zdobené, menšie oblé, hranaté, oválne, v kovovom, plastovom, aj drevenom vyhotovení. Zaujímavý vzhľad úchytky dokáže zaujať, vdýchnuť život aj staršiemu nábytku, alebo môže zažiariť ako šperk. Ich nevýhodou je, že vyčnievajú do priestoru pred kuchynskú linku a neraz sa domáci v menšom priestore o ne zachytia. Špeciálnou kategóriou sú knopky, úchytky s jedným bodom uchytenie do dvierok, ktoré sadnú kuchyniam v provensalskom štýle. Vyhotovené z patinovaného kovu, alebo v kombinácii s keramikou, ladia s keramickým drezom a batériou z patinovanej mosadze.

KUCHYŇA: Úchytky – klasické, skryté, alebo žiadne? - Kuchyne

KUCHYŇA: Úchytky – klasické, skryté, alebo žiadne? - Kuchyne

Pozdĺžne madlá

Stále obľúbenú skupinu tvoria kuchynské madlá (alebo hrazdy), ktoré sú komfortné na manipuláciu a úžitkové, napríklad na prevesenie vlhkej kuchynskej utierky. Tieto zvyky sa zaužívali ešte v časoch, keď sa kuchyňa nachádzala v samostatnej miestnosti, a tam by aj mali ostať. Opäť v tejto kategórii nájdete širokú ponuku tvarov, materiálov a vyhotovení. Hranaté modely vo vyhotovení z antikora, hliníku alebo brúseného niklu sa využívaj aj v moderných kuchyniach. V súčasnosti je veľký dopyt po madlách v elegantnej čiernej farbe. Novinka v sortimente kolekcie Tulip úchytiek sú rôzne imitácie povrchov ako betón, železo, efekt ošúchanej farby, či modely so vzhľadom hrdze.

KUCHYŇA: Úchytky – klasické, skryté, alebo žiadne? - Kuchyne

Zápustné úchytky

Vkladajú sa do vyfrézovaného otvoru, takže nevyčnievajú pred plochu dvierok, a ich otváranie je bez kolízií. Rovnako sú v ponuke v širokej škále materiálový a dizajnových vyhotovení. Sú ideálne v malom priestore, alebo pri systéme posuvných dverí.

KUCHYŇA: Úchytky – klasické, skryté, alebo žiadne? - Kuchyne

Hliníkové profily

Sú medzistupňom medzi úchytkami a dvierkami bez úchytiek. Profil je narazený zhora na celú dĺžku dvierok, a tak je otváranie veľmi pohodlné. Tvorí zapustenú úchytku dvierok. Vizuálne je nenápadný, nezasahuje do čistej plochy dvierok. Rôzne možnosti povrchovej úpravy profilov umožňuje zladiť ho buď s farbou dvierok alebo s inými kovovými prvkami v kuchyni.

KUCHYŇA: Úchytky – klasické, skryté, alebo žiadne? - KuchyneKUCHYŇA: Úchytky – klasické, skryté, alebo žiadne? - Kuchyne

Pre milovníkov minimalizmu

Jednoznačným trendom posledných rokov sú takzvané bezúchytkové kuchynské skrinky, ktoré svojim dizajnom ladia s minimalistickým interiérom. Plochy dvierok ostávajú čisté, bez rušivých prvkov. Jednoduchším riešením nábytku bez viditeľných úchytiek sú zafrézované úchytky na dvierkach tak, že sa otvárajú pomocou uchopenia žliabku na hornej strane dvierok.

KUCHYŇA: Úchytky – klasické, skryté, alebo žiadne? - Kuchyne

 

Vďaka novým technológiám pohybu výsuvov a výklopov sa otvorili nové možnosti dvierok nábytku bez úchytiek s oveľa vyšším komfortom. Pri redukcii dizajnu tak vystúpila do popredia funkčnosť nábytku. Vďaka tejto technológii je používanie bezúchytkového nábytku veľmi pohodlné. Stačí jemný pohyb alebo ľahké potlačenie a skrinky sa otvoria. Ďalšou výhodou je čistota, dvierka skriniek pri takomto otváraní nezašpiníme a ich údržba je preto jednoduchšia

KUCHYŇA: Úchytky – klasické, skryté, alebo žiadne? - Kuchyne

 

Hlavné výhody bezúchytkového nábytku sú nadčasový moderný vzhľad, ľahká údržba, bezpečnosť (nemôžete sa zachytiť ani udrieť ako pri vyčnievajúcich úchytkách), pohodlie a dlhšia životnosť nábytku.

Spoločnosť Blum, ktorých kvalitné kovania používame aj v našej výrobe, ponúka dva mechanizmy:

Blumotion – otváranie dievok je veľmi tiché. Bez ohľadu na to, akú silu použijete na zatvorenie dvierok, vždy sa zatvoria jemne a potichu.

Servo-drive – elektrický mechanizmus, pri ktorom na otvorenie skriniek stačí len naozaj jemný pohyb. Nezaskočí ich ani výpadok elektriny, pre také prípady majú záložný zdroj.

 

KUCHYŇA: Úchytky – klasické, skryté, alebo žiadne? - KuchyneElektrický podporný systém otvárania SERVO-DRIVE je možné kombinovať s TANDEMBOX antaro. Na jedno stlačenie sa bezúchytkové zásuvky a výsuvy otvárajú akoby samé.

 

Tip-on – je lacnejšou obdobou Servo-drive bez elektroniky, mechanizmus funguje na princípe otvárania pomocou pružiny. Na kuchynské výsuvy, ktorých obsah máva obvykle vyššiu hmotnosť ho však neodporúčame. Hodí sa skôr do bežných skriniek, na komody alebo botníky.

KUCHYŇA: Úchytky – klasické, skryté, alebo žiadne? - Kuchyne

Blum TANDEM s integrovanou technológiou pohybu TIP-ON. Synchronizačné prepojenie sa nachádza úplne vzadu na výsuve. 

 

Máte už jasnejšiu predstavu o tom aký typ úchytiek chcete mať vo svojej kuchyni? Ak vám hlavou víria ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať. Dohodnite si termín stretnutia s našim odborníkom na kuchyne a príďte sa pozrieť naživo na vystavené kuchyne nesia v našom showroome na Galvaniho 6 v Bratislave.

KUCHYŇA: Úchytky – klasické, skryté, alebo žiadne? - Kuchyne