Interiérová veda: Psychológia interiérov na pracovisku
Koľko času trávite denne v práci? Je to klasických 8 hodín, workoholických 12 či part-timové 4? Nech už je to akákoľvek doba, vždy sa v práci chceme cítiť príjemne. Okrem toho, každá kancelária, zasadačky či spoločné priestory na pracovisku, ich dizajn, dekorácie, svetlo či doplnky tvoria celkový obraz o firme, jej fungovaní aj filozofii. Ako teda zariadiť pracovisko tak, aby sa v ňom zamestnanci cítili dobre a zároveň reprezentovalo vašu značku?
Spoločné a súkromné priestory
Momentálne žijeme v dobe, kedy sa rozmáhajú open space pracoviská, ktoré sú skvelým riešením z priestorového hľadiska a tímovej práce. V prípade produktivity však ide o zmiešané výsledky. Na jednej strane stimuluje diskusiu a aktivitu, no na tej druhej je omnoho rušivejší. V medzinárodnej štúdii firmy Ipsos sa 95% respondentov vyjadrilo, že potrebuje pracovať v súkromí a práve preto sa moderné, inovatívne spoločnosti snažia nájsť harmóniu medzi tímovou prácou a želaným súkromím. Ako teda zabezpečiť zamestnancom dostatok osobného priestoru a súkromia, avšak podporiť aj dynamickú spoluprácu?
Náš tip: Riešením na tento problém je AWB (Activity Based Work- Environment), koncept zohľadňujúci typ práce, ktorý aktuálne zamestnanec vykonáva. Pracovisko by malo byť navrhnuté a rozdelené tak, aby poskytlo ideálne podmienky na rôzne typy práce počas dňa. Delí sa podľa troch aktivít, ktoré bežne vykonáva zamestnanec- sústredenie, spolupráca a učenie & socializácia. V praxi to vyzerá tak, že každý zamestnanec by mal mať k dispozícii súkromný priestor, ktorý má pod svojou kontrolou a kde sa môže sústrediť, okrem toho by mal mať k dispozícii miesto, ktoré umožňuje spoluprácu s kolegami (spoločné stoly, loungové časti na brainstorming, zasadačky), ale aj miesto na oddych a socializáciu (firemná kaviareň, herný kútik).
Svetlo
Určite nám dáte za pravdu, že svetlo je ohromne dôležitým faktorom nielen na našu náladu, ale aj produktivitu. Spoznáte to počas niekoľkých sychravých dní po sebe, kedy nám energia prirodzene klesá, častejšie sa nám zíva a omnoho viac nám uchádzajú myšlienky. Dôvod je jednoduchý, slnečné svetlo jednoducho stimuluje aktivitu aj koncentráciu a pri jeho nedostatku sme omnoho menej produktívni. Každé pracovisko by malo mať dostatok denného svetla, ak je to možné. V prieskume spoločnosti CBRE sa 40% respondentov vyjadrilo, že svetlo je najdôležitejším elementom na ich pracovisku.
Náš tip: Keď vám priestor nedovoľuje implementovať dostatok denného svetla, pomôžte si modernými žiarovkami, ktoré simulujú prirodzené svetlo. Bežné pracoviská využívajú na osvetlenie umelé svetlo v hodnote 500 lux, pričom už pri 2000 lux nastávajú zmeny vo v produktivite. Záleží však aj na teplote svetla, ktorá by mala reflektovať obdobie dňa. Ideálne je teda ráno využívať studené svetlo a večer teplé. V prieskume spoločnosti Green Building až 23% opýtaných firiem potvrdilo zvýšenie produktivity po zlepšení osvetlenia na pracovisku. Štúdia Light Right Consortium zase zistila, že ľudia najlepšie vnímajú kombináciu priameho a nepriameho osvetlenia, a možnosť kontroly osvetlenia svojho súkromného priestoru na prácu.
Komfort
Zrejme sa zhodneme na tom, že pohodlie pri práci je extrémne dôležitým prvkom. Vnímanie komfortu ovplyvňuje niekoľko faktorov od teploty, kvality vzduchu až po výber nábytku. Zabezpečenie ventilácie dokáže zlepšiť produktivitu o 101%, a možnosť regulácie teploty zase dáva zamestnancom možnosť vytvoriť si ideálne podmienky. V tomto prípade však dokážu veľké zmeny urobiť aj rastliny, prípadne výhľad na prírodu. Pokiaľ z okien kancelárií nevidíte na park či do záhrady, stále môžete do interiéru umiestniť dostatok zelených rastlín, ktoré podľa prieskumu Exter University redukujú vnímanie únavy a zlepšujú sústredenie o 15%.
Náš tip: Výber správneho nábytku je zásadným krokom pri budovaní efektívneho pracoviska. Pohodlné a zdravé sedenie nielen predchádza bolestiam, ale aj zlepšuje vnímanie interiéru. Skvelým trikom je tiež implementovanie polohovateľných pracovných stolov, ktoré umožňujú pri práci stáť aj sedieť. Táto štúdia zistila, že zavedenie takýchto stolov dvíha produktivitu zamestnancov o 46%. Možnosť prispôsobiť si svoj súkromný pracovný priestor takisto prispieva ku pozitívnemu vnímaniu komfortu. V tomto vám pomôže modulárny nábytok, alebo možnosť rozmiestnenia nábytku v kancelárii podľa uváženia zamestnanca.
Farebná schéma
Tak ako v hocijakom inom interiéri, aj na pracovisku majú farby obrovský vplyv na náladu, výkonnosť aj vnímanie samotnej firmy a značky. Výber by však mal zohľadňovať aj typ práce, ktorý zamestnanci vykonávajú. Červená je agresívna, no maximálne stimulujúca a preto je ideálna na miesta, kde sa vyžadujú fyzické výkony. Ocenia ju napríklad osobní tréneri vo fitness centrách, ale aj krajčíri či pracovníci v rôznych dielňach. Modrá pomáha zlepšovať koncentráciu a podporuje myslenie. Hodí sa do priestorov vyhradených na administratívne práce, alebo na pracoviská vyžadujúce maximálne sústredenie. Ak chcete na pracovisku stimulovať kreativitu a zároveň zlepšiť náladu, siahnite po žltej. Je ideálnou voľbou do reklamných agentúr či produkčných spoločností, od ktorých sa vyžaduje inovatívne myslenie. Vďaka zelenej do interiéru prinesiete harmóniu a prírodný prvok. Pôsobí upokojujúco a pomáha zvládať stres. Oceňujú ju aj zamestnanci, ktorí zvyknú pracovať dlhé hodiny. Preto je vhodná do spoločných priestorov a oddychových častí pracoviska.
Náš tip: Oranžová je takisto populárnou voľbou na pracoviská. Na jednej strane stimuluje fyzickú prácu, avšak má vplyv aj na povzbudenie kreativity. Je tiež skvelou farbou pri doplnkoch a dá sa využiť na upútanie pozornosti zamestnancov na dôležité miesta. Neutrálne farby- biela, krémová, sivá a svetlohnedá sa využívajú na balansovanie interiéru. Zároveň vytvárajú hĺbku a jednoducho sa kombinujú s ostatnými farbami. Dajte si tiež záležať na výbere farieb pri vstupe na pracovisko, práve farba je to, čo nás okamžite upúta a pri odchode má zase silu vytvoriť požadovaný dojem.
Na to, aby ste vytvorili lepšie pracovné podmienky a tým aj zvýšili produktivitu a spokojnosť zamestnancov nemusíte hneď hľadať nové priestory. Veľké výsledky dosiahnete aj malými zmenami. V prípade, že ste sa rozhodli zmeniť vaše priestory, sme pripravení vám pomôcť. Spoločne s tímom našich dizajnérov vytvoríte ideálne pracovisko po dizajnovej aj funkčnej stránke. Stačí nám zavolať či napísať email s vašou predstavou, alebo sa rovno zastavte v jednom z našich showroomov.