Sprievodca poťahmi s produktovým dizajnérom - Nábytok

Sprievodca poťahmi s produktovým dizajnérom

Pri výbere čalúneného nábytku sa vždy naskytne otázka- koža či látka? Aj keď sa medzi nami nájdu zarytí vyznávači koží alebo veční milovníci látok, táto otázka nás všetkých núti zamyslieť sa. Uprednostníte odolnosť, nadčasovosť a eleganciu kože alebo radšej vyskúšate hravosť, rôznorodosť látok? Spoločne s produktovým dizajnérom Nesia, Jakubom Cvitkovičom, vás prevedieme najpopulárnejšími typmi poťahov, ktoré nájdete aj v našej ponuke.

Sprievodca poťahmi s produktovým dizajnérom - Nábytok

Jakub Cvitkovič, produktový dizajnér Nesia

 

Koža

Koža je rokmi overený, spoľahlivý a vždy krásny materiál. Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam dodá každému kúsku nábytku jedinečný charakter. Vyžaduje si síce starostlivosť, no odvďačí sa odolnosťou, trvácnosťou a s pribúdajúcim vekom mu na krásne neubudne. Vyššia cena pri kožených produktoch znamená aj výnimočnú kvalitu a luxusný dojem, na ktoré sa budete môcť spoľahnúť dlhé roky.

Sprievodca poťahmi s produktovým dizajnérom - Nábytok

 

 

Starostlivosť

Každý typ kože je výnimočný svojimi vlastnosťami a vzhľadom, ktoré definujú aj následnú starostlivosť. Údržba konkrétnej kože sa líši aj na základe prostredia a intenzity používania. Vo všeobecnosti sa odporúča kožu pravidelne impregnovať, čo podporí jej odolnosť a vzhľad počas dlhých rokov. Impregnáciu by ste mali zopakovať raz do roka.

 

 

Čo sa týka čistenia v prípade bežnej nehody s jedlom, väčšinou postačí zotretie vlhkou handričkou alebo jemným mydlom. V prípade rozliatej tekutiny je potrebné ju odsať, nie utierať ani šúchať. Ideálny je v tomto prípade vysávač. Úplne vyhýbať by ste sa mali používaniu saponátov, olejov či iných chemických prostriedkov, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie impregnácie. To by mohlo spôsobiť narušenie štruktúry kože.

Myslieť by ste však mali na to, že kožené produkty by nemali byť dlhodobo vystavované priamemu slnečnému žiareniu alebo vysokým teplotám (napríklad pri krbe).

 

Typy koží

Anilínová

Patrí k najprírodnejším kožiam, ktoré sú známe svojou zachovanou, prirodzenou štruktúrou. Kresba, vrásky, póry a ich nepravidelnosť robia každý kus kože úplným unikátom. Iba kožu, ktorá má tieto dokonalé nedokonalosti môžeme nazývať pravou, anilínovou kožou. Pokiaľ ich na povrchu nevidíte, pravdepodobne už ide o povrchovo upravovanú kožu, ktorá má okrem rozdielneho vzhľadu aj iné vlastnosti a na dotyk je takisto iná.

 

Semi-anilínová

Skvelou voľbou, ktorá kombinuje vysoký stupeň odolnosti a zachovanie prirodzenosti je semi-anilínová koža. Vďaka špeciálnej úprave zmesou farbiva na báze vody získava koža na nové vlastnosti, napriek tomu, že je jemná a pružná, je posilnená, ľahšie udržiavateľná a aj odolnejšia. Prirodzené nedokonalosti, ktoré jej dodávajú na kráse a unikátnosti sú však menej výrazne ako v porovnaní s anilínovou kožou. Prirodzená štruktúra je však stále viditeľná.

 

Nubuckové kože

Najvyššiu kategóriu koží zastupuje nubuck, ktorý je známy svojim zamatovým povrchom a jemnučkou štruktúrou. Jej unikátna štruktúra, ktorá je nielenže mäkká a príjemná, ale aj nelepivá a nechladivá, sa získava brúsením či leštením po líci. Práve kvôli svojej vizuálnej stránke je veľmi populárnou voľbou, no jej majitelia musia rátať s nutnosťou vyššej starostlivosti, keďže je náchylnejšia na znečistenie. Pravidelnou a dôkladnou impregnáciou si však zabezpečíte krásnu, trvácnu kožu.

 

Korigované kože

Zrejme najznámejšou kategóriou koží sú práve korigované, ktoré sú tiež najrozšírenejším typom. Ich povrch je farebne zjednotený, nerovnosti, vrásky a iné nedokonalosti sú odstránené. Dezénovaním je však na koži vytvorená štruktúra s efektom kože. Poťah je farebne zjednotený a veľmi vysoko odolný. Práve tento typ kože je nenáročný z hľadiska údržby. Má však aj svoju nevýhodu- korigovaná koža sa zvykne lepiť a chladiť.

 

 

Látky

V našom portfóliu nájdete poriadne široký a rôznorodý výber látok. Dnes ich máme dokopy viac ako 3000 tisíc, no každá z nich bola dôkladne a s citom vyberaná. Osloviť nás musela svojimi technickými vlastnosťami, ale aj dizajnom. Dávame si pozor najmä na ukazovatele ako oderuvzodrnosť, žmolkovateľnosť, svetlostálosť a jednoduchosť údržby. Samozrejmosťou je aj sledovanie aktuálnych trendov po farebnej stránke aj v prípade vzorov a štruktúr.

Sprievodca poťahmi s produktovým dizajnérom - Nábytok

 

 

Ľahkočistiteľná látky & Acquaclean

V tejto kategórii látok nájdete špeciálne poťahy, ktoré vám poskytnú maximum pohodlia pri čistení a údržbe. Ide o certfikované látky, ktoré sú hĺbkovo ošetrené teflónom, vďaka čomu sú ich vlastnosti trochu iné ako v porovnaní s bežnými látkami. Vďaka tomu sú na jednej strane odolnejšie voči znečisteniu, no keď už k zašpineniu dôjde, veľmi jednoducho sa škvŕn a fľakov zbavíte. Na vyčistenie vám totiž postačí len voda, prípadne jemné mydlo. Úprava látok totiž nečistoty nepustí dovnútra látky, preto je takéto čistenie maximálne dostačujúce. V našej ponuke nájdete množstvo takýchto látok v rôznych farbách a vzoroch a v štruktúrach, ktoré pripomínajú zamat či dokonca kožu.

Ľahkočistiteľná, aquaclean látka

Séria ľahko čistiteľných látok Lucca Stesa

 

Velvetové látky

Veľmi populárne, mäkké a vždy luxusné, také sú zamatové látky s typickou štruktúrou. Okrem toho, že sú skvelou voľbou pre estetický pôžitok, sú známe aj svojim komfortom. Dokonalo tak prepájajú dve tváre nábytku- pohodlie a dizajn. Krásne vyniknú na akomkoľvek type nábytku a využiť sa tak dajú na sedačkách, posteliach, kreslách či stoličkách. Zamatové látky sú tiež ideálne na vytváranie akcentov a kontrastných detailov napríklad v podobe vankúšov či závesov. V našej ponuke nájdete množstvo typov a farieb, vďaka čomu si budete môcť vybrať ideálnu látku pre seba a svoj interiér.

Ľahkočistiteľná, aquaclean, velvet látka

Séria zamatových látok Velvet Soft Sofasoul

 

Prírodné látky

V kategórii prírodných látok nájdete poťahy s vysokým obsahom prírodných vlákien. Najčastejšie sa na to využívajú materiály ako bavlna, vlna, ľan a viskóza. Vďaka tomu látky disponujú osobitou štruktúrou, ktorá je okamžite rozpoznateľná a každému kúsku nábytku dodáva jedinečný charakter. K dispozícii máme množstvo vzorov a farieb, stačí si len vybrať podľa svojho vkusu.

Ľahkočistiteľná, aquaclean, prírodná látka

Séria prírodných látok Castle Sofasoul

 

Ekologické látky

Sme veľmi radi, že aj v tomto smere sa môžeme posúvať ďalej. V našej ponuke nájdete aj výber najlepších ekologických látok so svetovými certifikátmi. Tie sú dôkazom toho, že látky sú vyrábané z vlákien, ktoré pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva, pestované a spracované boli šetrným a k životnému prostrediu ohľaduplným spôsobom. Táto kategória dnes veľmi rýchlo rastie a rozširuje sa o množstvo látok v najrôznejších farbách a vzoroch. Ak vám záleží na ekológii a životnom prostredí a ste rozhodnutí robiť aspoň malé zmeny a kroky k lepšiemu, radi vám ponúkneme poťahy v tejto kategórii.  – túto kategóriu si nie som istá, či máme, ale tuším, že som ich tam videla

 

Látky imitujúce kože

Tento typ látky je ako stvorený pre všetkých z nás, ktorým sa páči vzhľad kože, no hľadajú finančne menej zaťažujúci poťah. Tieto látky však nie sú koženky, ale špeciálne upravené látky, ktoré sú na pohľad na nerozoznanie od jemnučkej kože. Tieto látky sa veľmi jednoducho udržiavajú a čistenia, sú príjemné na dotyk, nelepia sa ani nechladia. Jednoducho ide o perfektný kompromis, ktorý však ponúka vysokú kvalitu a dizajnový vzhľad.

Sprievodca poťahmi s produktovým dizajnérom - Nábytok

Pravá koža (vpravo) a imitácia kože (vľavo)

 

Čo je práve moderné?

Dnešná doba oceňuje nadčasovosť, minimalizmus a vysokú kvalitu, čo platí to aj pri výbere poťahov. Vďaka tejto kombinácii vás vaša sedačka, stoličky či čalúnená posteľ neprestanú baviť po pár rokoch s nástupov nových trendov. Populárne sú preto jednofarebné, minimalistické látky, prípadne hrubšie štruktúry a uzlíkové látky. Svojim spracovaním môžu niekedy pripomínať koberec, no v konečnom dôsledku vytvárajú veľmi unikátny a pritom elegantný vzhľad. Takéto špeciálne látky krásne vyniknú aj v detailoch a na solitéroch ako kreslá či taburety.

Sprievodca poťahmi s produktovým dizajnérom - Nábytok

Veľmi populárne sú aj poťahy s menčestrovou štruktúrou.

 

V prípade koží trendy takmer vôbec neexistujú. Ide o materiál, ktorý bude vždy dizajnovým, odolným a luxusným. Aj tieto poťahy sa však samozrejme vyvíjajú, no najmä po technickej stránke. Každým dňom sa zlepšujú spracovacie procesy a úpravy, takže výsledný materiál je stále odolnejší, pevnejší a spoľahlivejší. Veľmi populárne sú však práve nubuckové kože, ktoré sú symbolom elegancie a luxusu, nehovoriac o ich príjemnom, zamatovom efekte.

 

Ako si vybrať správny poťah?

V prvom rade je dôležité zadefinovať si, čo od poťahu očakávate po funkčnej stránke. Potrebujete pet-friendly materiál, ktorý prežije útoky vašich domácich miláčikov? Alebo skôr ľahko čistiteľný poťah, ktorý znesie občasné rozliatie tekutín? Podľa požadovanej funkčnosti vám následne dokážeme ponúknuť konkrétnu kategóriu látok, z ktorej si môžete vybrať po dizajnovej a farebnej stránke. Každá kategória je dostatočne široká a rôznorodá na to, aby si každý klient dokázal nájsť to svoje. V našich štúdiách vám radi poradíme s výberom tej najvhodnejšej látky podľa vašich požiadaviek. Poradiť sa však môžete aj telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu.

 

Výber poťahov z našej ponuky nájdete tu