Ako sa starať o čalúnený nábytok? - Nábytok

Ako sa starať o čalúnený nábytok?

Jedným z najčastejších dôvodov, kvôli ktorým sa ľudia čalúnenému nábytku vyhýbajú je jeho údržba a starostlivosť. V Nesii práve s čalúnením najrôznejšieho typu pracujeme najdlhšie a preto sa tento mýtus snažíme každému klientovi vyvrátiť. Moderné poťahy vôbec nemusia byť náročné na údržbu. Poradíme vám, ako sa o nich starať.

Na úvod je dôležité podčiarknuť, že aj keď čalúnenie nie je problematické, existujú aj menej náročné poťahy či povrchy, medzi ktoré patrí napríklad koža. Tá vám však neposkytne želaný povrch či štruktúru a takisto býva aj drahším materiálom. Ďalšou možnosťou sú moderné, ľahkočistiteľné poťahy, ktoré v dnešnom svete predstavujú veľmi praktickú a zároveň dizajnovú voľbu.

 

Poťahy s jednoduchou údržbou

V našej ponuke nájdete viac ako 3000 rôznych poťahov od výrobcov z celého sveta. Patria sem látky aj kože. Dnes sa však budeme venovať prvej kategórii a začneme hneď tou najzaujímavejšou. Látky, ktoré sa jednoducho čistia a udržiavajú. Ide o poťahy, ktoré sú upravené špeciálnou technológiou, vďaka ktorej sa do vnútra vlákien nečistoty nedostanú. Pri bežnom zašpinení napríklad nápojmi či jedlom v mnohých prípadoch stačí škvrnu zotrieť vlhkou utierkou. Inokedy zase postačí kvapka jemného mydla a jemné pošúchanie.

 

Prírodné materiály

kolekcia ľahko čistiteľných poťahov Castle – Sofasoul

 

Ľahkočistiteľné poťahy môžu mať rôzne štruktúry, farby a vzory. V dnešnom svete sú vaše možnosti takmer nelimitované a vyberať si tak môžete z látok so zamatovým vzhľadom, s menčestrovou štruktúrou, povrchom imitujúcim kožu a rôznych ďalších. Ide o perfektnú, praktickú voľbu, ktorú často odporúčame majiteľom domácich miláčikov či rodičom menších detí. Avšak využiť sa dajú samozrejme aj v iných domácnostiach či priestoroch. Vďaka nenáročnej údržbe a starostlivosti sú ideálnou voľbou nielen do obývačiek a produktov ako sedačky, kreslá či taburety, ale aj do kuchýň a nábytku ako jedálenské stoličky. Ich využiteľnosť však siaha aj do komerčných priestorov či horeca segmentu.

Popri jednoduchom čistení svojich majiteľov poteší aj nenáročnosti celoročnej údržby. Jediné, čo tieto poťahy potrebujú je pravidelná impregnácia, ktorú si vyžadujú zopakovať raz za pol roka. Bez nej samozrejme poťahy svoju funkciu nestrácajú, no ide o skvelú poistku a dobrý krok z dlhodobého hľadiska a životnosti.

 

Ochrana poťahu

Čo však s ostatnými poťahmi? Pravidelná údržba je základom ich dlhodobej ochrany a predpokladom životnosti. Ak sa vám teda stane nejaká nehoda s jedlom alebo čímkoľvek iným, neodkladajte čistenie a snažte sa škvrnu odstrániť ihneď. Väčšina poťahov je nejakým spôsobom upravená tak, aby aspoň čiastočne zabránila preniknutiu do vnútra vlákien. Ak zareagujete rýchlo, rozliatu tekutinu možno bude stačiť len „odsať“ papierovou utierkou. V prípade, že znečistenie preniklo hlbšie, na škvrnu priložte utierku a pritlačte, nechajte ju škvrnu nasať. Nikdy by ste nemali škvrnu šúchať, čím by ste mohli spôsobiť zatlačenie nečistôt ešte hlbšie. Pri tuhom znečistení napríklad čokoládou, detskými voskovkami alebo podobne, sa vždy riaďte odporúčaniami výrobcu poťahu. Na mnohé látkové poťahy vám bude stačiť napríklad jemné mydlo alebo prostriedok na umývanie riadu, na iné zase budete potrebovať špeciálny čistiaci prostriedok. Ako extra ochranu pred znečistením môžete na sedačku aplikovať špeciálne impregnačné prostriedky, ktoré dokážu zabrániť prenikaniu škvŕn do hĺbky poťahu.

 

 

 

Označenie látok

Každá látka sa udržiava trochu inak. Výrobcovia látok preto uvádzajú na označení látok, akým spôsobom je možné ich čistiť. Existuje niekoľko všeobecných označení, ktoré sa využívajú na celom svete, ktoré zároveň slúžia ako informácia o spôsobe čistenia.

 

Označenie W – znamená, že na čistenie poťahu je potrebné využiť čistiaci prostriedok na vodnej báze, no zároveň je tieto poťahy možné čistiť jemnou kefkou a vysávačom pokiaľ sú suché

Označenie S – na čistenie poťahu je možné použiť čistiace prostriedky s jemnými rozpúšťačmi nečistôt alebo ich čistiť prostriedkami bez obsahu vody

Označenie WS – pri týchto poťahoch je možné použiť špeciálne prostriedky na čalúnenie alebo jemný saponát na báze vody

Označenie X – poťah s týmto označením by mal byť čistený len na sucho, vysávačom alebo profesionálnymi prostriedkami

 

Ako sa starať o čalúnený nábytok? - Nábytok

Vysávač na pomoc

Možno sa to na prvý pohľad ani nezdá, no sedačka býva „zašpinená“ aj zvnútra. Je to úplne prirodzené, keďže do seba nasiakne prach a iné nečistoty z okolia. Preto je potrebné sa sústrediť aj na vyčistenie vnútra sedačky. Na to vám poslúži starý dobrý vysávač. Doprajte čalúnenému nábytku preto aj takúto vysávaciu kúru, ktorou odstránite nečistoty zo záhybov aj z hĺbky sedákov či opierok. Po prebehnutí čalúnenia vás možno samých prekvapí, akú farbu po dlhšom čase látka nadobudla.

 

Ochrana pred okolím

Vedeli ste, že aj slnečné žiarenie môže urýchliť viditeľné opotrebovanie poťahu? Dlhodobé vystavenie priamemu UV žiareniu dokáže nielen zmeniť farbu látky, ale spôsobiť oslabenie samotných vlákien. Výsledkom je rýchlejšie opotrebovanie. Každá látka je samozrejme iná, niektoré sú odolnejšie, iné zase viac náchylné. V oboch prípadoch by sme sa mali snažiť aspoň čiastočne poťah chrániť aj pred slnkom a myslieť na to už pri samotnom riešení interiéru a umiestnení nábytku.

 

Ako sa starať o čalúnený nábytok? - Nábytok

Ďalším najčastejším znečisťovateľom sú rôzne pachy či výpary, ktoré vznikajú napríklad pri varení alebo fajčení. Tie poťahy takisto znečisťujú a zároveň prispievajú k ich rýchlejšiemu poškodeniu. V tomto prípade však pomôže správna ventilácia či vetranie, v horších prípadoch vie pomôcť aj čistička vzduchu. Týmto takisto predídete nasávaniu pachov do poťahov, ku ktorému počas bežného fungovania takisto dochádza.

 

Profesionálna pomoc

Na pomoc profesionálov by sme sa mali obrátiť vždy, keď si so znečisteným poťahom nevieme dať rady. Namiesto toho, aby ste experimentálnym čistením riskovali ešte horšie poškodenie, nechajte to odborníkov. Tí vám však môžu byť nápomocní aj v preventívnom a pravidelnom čistení alebo tepovaní. Takáto služba je skvelou doplnkovou starostlivosťou o čalúnený nábytok a pri jej využití aspoň raz ročne môžete od poťahu očakávať dlhšiu životnosť a odolnosť.

 

Potrebovali by ste poradiť s výberom vhodnej látky pre váš čalúnený nábytok? Naši kolegovia vám radi pomôžu. Stačí nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu nebo telefonicky.