Farby v interiéri

Žltá & sivá: Farby roka v interiéri

Od roku 2000 firma Pantone vyhlasuje „Farbu roku“. Jej výber je odrazom aktuálneho diania vo svete, v kultúre aj dizajne a vyjadruje nielen momentálnu náladu a trendy, ale reprezentuje aj hodnoty a vízie pre tento rok. S ohľadom na tieto vplyvy sa farbami roka stali dva protichodné tóny- teplá žltá a studená sivá.

Rok 2021 sa tak bude podľa Pantone niesť v farbe PANTONE 13-0647 Illuminating a PANTONE 17-5104 Ultimate Gray. Žltá a sivá tvoria už na pohľad harmonický, nadčasový pár, čo však stojí za výberom práve týchto dvoch farieb? Je to spojenie sily a nádeje s úlohou podporiť a pozdvihnúť náladu.

 

 

Tieto dve farby boli zvolené s ohľadom na aktuálnu situáciu. Pantone chce nimi do nového roka priniesť víziu pozitívnych momentov, ktoré reprezentuje žltá, v spojení s odhodlaním a silou zastúpenou sivou. Tieto dve farby tak budeme môcť zaručene vidieť vo všetkých sférach dizajnu, od módy a umenia cez produktový či úžitkový dizajn až po interiéry. Ako teda využiť tieto dve farby v priestore?

 

Akcenty v interiéry

Najjednoduchšou cestou, ako nové farebné trendy zakomponovať do priestoru je využiť ich v rámci doplnkov. Tie budú plniť úlohu akcentov, ktoré podčiarknu atmosféru v interiéri a pritom nebudú pôsobiť rušivo. Ideálnymi kúskami pri tejto dekoračnej stratégií sú vankúše či závesy. Ak sa nebojíte väčšieho kúsku, pokojne prineste do miestnosti lampu, kreslo či celú sedačku.

 

 

 

Kombinácia ako celok

Veľkou výhodou je, že sivá je neutrálnou farbou, ktorá sa hodí takmer ku všetkému, pôsobí veľmi elegantne a je nadčasová. Skvelý pár tvorí aj so žltou, čo ponúka priestor na kreatívne kombinácie. Do sivej môžete odieť väčšinu interiéru, je potrebné však narábať s ňou opatrne, aby nebol výsledok ponurý a tmavý. Poslúži však ako skvelý základ do každej izby a môžete do nej obliecť aj veľké kúsky ako posteľ či sedačku. Doladiť k nim môžete aj steny, ktoré vo svetlo sivej prinesú do interiéru moderný nádych minimalizmu. Doplniť miestnosť môžete ďalšími farbami a najmä prírodnými materiálmi, ktoré celkový dojem vybalansujú a prinesú do neho príjemnú atmosféru. Sivá sa krásne vyníma v kombinácii s drevom, svetlým aj tmavým. Skvelý pár tvorí aj s ratanom a prírodnou zeleňou vo forme izbových rastlín.

 

Žltá & sivá: Farby roka v interiéri - Nábytok

Sedačka Sira je v žltej farbe dlhodobo obľúbenou voľbou.

 

Sivá sa však veľmi jednoducho kombinuje aj so žltou. Ak si teda zvolíte za dominantnú farbu v priestore sivú, žltú využite na vytváranie kontrastu a presvetlenie. Predstavivosti sa medze nekladú takže do interiéru môžete túto farbu priniesť v podobe doplnkov ako koberce, vankúše či dokonca retro pôsobiace spotrebiče.

 

 

Kreatívne kombinácie

Pri zariaďovaní nie je dôležitý len samotný výber farebného tónu, ale aj štruktúry, s ktorými pracujete. Tie by mali byť v rovnováhe a zároveň pôsobiť zaujímavo. To jednoducho docielite pomocou rôznych povrchov, potlačí a štruktúr, ktoré je možné využiť na väčších aj menších plochách. Jednoduchým trikom je napríklad výmena obliečky na vankúš či doplnenie závesov so zaujímavým vzorom. Ak však vyberáte väčší kus nábytku, stavte na materiál, ktorý nepodlieha trendom. Takým je napríklad koža. Odolný a spoľahlivý poťah, ktorý vydrží roky a jednoducho sa dá kombinovať. V našej ponuke nájdete aj zaujímavé odtiene sivej kože, ktoré majú svoju unikátnu štruktúru a sú príjemné na dotyk. Túto kožu môžete pokojne zvoliť ako základný dizajnový prvok v miestnosti, od ktorého sa vaše následné dekorovanie odpichne. Keďže ide o nadčasový a neutrálny poťah, doplniť ho môžete rôznymi látkami, ktoré pridajú do interiéru špecifický charakter. Veľmi obľúbené sú napríklad menčestrové či velvetové látky, ktoré na takejto koži nádherne zažiaria.

 

 

 

Výber & kombinácie

V našej ponuke poťahov nájdete najrôznejšie tóny sivej aj žltej, ktoré zaujmú nielen svojou farbou, ale aj štruktúrou, vzorom alebo využitou technológiou. S pomocou našich dizajnérov nájdete ideálne, moderné riešenie pre svoj interiér, ktoré vyťaží z tejto kombinácie maximum a pritom bude pôsobiť nadčasovo.

 

 

Nie je to samozrejme len o výbere látok, ale o komplexnom riešení priestoru, so všetkým čo k tomu patrí. Naši produktoví aj interiéroví dizajnéri vám pomôžu zostaviť celý priestor a doladia ho doplnkami tak, aby výsledok odrážal vašu predstavu a životný štýl. Nezáleží pritom na tom, či si vás farby na rok 2021 získali, alebo je vaša vízia úplne iná. Stačí sa na nás obrátiť a spoločne vytvoríme dokonalý priestor pre vás.

K dispozícii vám sme prostredníctvom e-mailu, telefonicky, ale aj v našich kamenných showroomoch.