Dizajnér Adam Kuzma: V Nesii tvoríme sektorový nábytok, s ktorým si vyskladáte celý interiér
Vďaka unikátnej kolekcii nábytku sa sami stanete dizajnérom vlastného bývania. Novinku predstaví architekt a člen tímu Nesia Adam Kuzma.
Čo je na vašej práci najkrajšie?
Jednoduchosť detailov, hľadanie a následná aplikácia nových prvkov. A tiež to, ako sa moja idea postupne zhmotňuje. Rád by som sa v budúcnosti viac venoval produktovému dizajnu, ktorý ma baví najviac.
Aj ak by to bolo na úkor toho interiérového?
Jedno bez druhého nemôže veľakrát existovať. Aj keď by som sa chcel viac venovať produktom, na interiér určite zanevrieť nechcem. Skôr by som povedal, že samotná architektúra „veľkých objektov“, do čoho spadajú aj rodinné domy, ide v mojom prípade do úzadia.
Aký dôležitý je pre vás klient?
Ak by to bolo v mojich silách, k odborným predmetom štúdia architektúry či dizajnu by som pridal psychológiu. Komunikácia s klientom je úplný základ a závisí od nej výsledok práce dizajnéra.
„K odborným predmetom štúdia architektúry či dizajnu by som pridal psychológiu.“
Nájdete vždy spoločnú reč?
Mojou úlohou je priniesť nový pohľad na zadanie klienta. V prvom rade preto musí do hĺbky rozumieť jeho požiadavkám. Niekedy je náročné nájsť spoločnú reč, pretože dizajnér môže prísť s výsledkom, ktorý je podľa neho dokonalý, ale klient s ním nemusí byť spokojný – pričom dôvody sú rôzne a veľmi subjektívne.
Ak by ste mali povedať 5 zásad pekného a útulného bývania, aké by to boli?
Pre mňa je dôležitá jednoduchosť, čistota, praktickosť a zonácia s dôrazom na detaily, čo znamená aj dôraz na materiál. Veľmi dôležité je pre mňa svetlo. Prirodzené, ale aj umelé osvetlenie dáva interiéru pocit slobody alebo intimity. Farba svetla dokáže zmeniť charakter interiéru.
Čo znamená „sektorový“ nábytok?
Pre mňa je to možnosť individuálneho zariadenia si bývania. Sektorový nábytok sa skladá zo základných modulov, s ktorými je možné veľmi kreatívne narábať a kombinovať ich.
„Dôležité je svetlo. Navodí poci slobody či intimity a jeho farba zmení charakter interiéru.“
Pracujete na kolekcii sektorového nábytku, ktorý sa stane súčasťou sortimentu Nesia. Čo všetko bude obsahovať?
Budú to hlavne nábytkové prvky, ktoré by mali umožniť zariadiť si kompletne celý interiér. Budú to skriňové moduly, šatníky, komody, knižnice, TV a Hifi skrinky, ale aj kuchyne. Okrem sektorového nábytku chceme rozširovať svoje portfólio aj o iné prvky drobného mobiliáru, ktoré by vhodne dopĺňali kolekcie nášho čalúneného nábytku – konferenčné stolíky, nočné stolíky, ale aj ďalšie rozširovanie modelových rád čalúneného nábytku.
„V Nesii pracujeme na kolekcii sektorového nábytku, s ktorým si zariadite kompletne celý interiér.“
Ako sa pozeráte na produkty, keď ich tvoríte? Kedy viete, že „je hotovo“?
Je veľmi ťažké tvoriť niečo pre masy. Mojou povinnosou je reflektovať požiadavky trhu, aktuálnych trendov, ale zároveň pridať niečo vlastné. Ideálne je samozrejme vytvoriť produkt na mieru konkrétnemu klientovi. Častejšie však tvoríme produkty, ktoré musia byť ušité na mieru väčšej skupine ľudí. Musí byť zaujímavý, všetky atribúty mať v harmónii a zároveň splňať požiadavky ľudí, pre ktorých je určený. Aj keď sa mi podarí vytvoriť niečo nové, s čím som absolútne spokojný, až zákazník mi ukáže, čí moje úsilie malo zmysel.
Aké kritériá beriete do úvahy, keď navrhujete nábytok, ktorého cieľom je „prispôsobiť“ sa každému klientovi?
V dnešnej dobe sa veľmi prihliada aj na ekológiu a ekonomickú stránku výroby, ktorá samozrejme reflektuje aj samotnú koncovú cenu. Keď berieme do úvahy len samotný dizajn, tak je to ergonómia výrobku a miera modularity a prispôsobenia priestoru či klientovi.
Znamená to, že klienti pri použití sektorového nábytku nepotrebujú služby dizajnéra a nábytok si vyskladajú sami? Alebo je dizajnér stále dôležitý?
Dizajnér je dôležitý, pretože dokáže priniesť klientovi iný pohľad na riešenie problému s použitím rovnakých prvkov – prípadne navrhnúť mierne obmeny ako rozmer či farby. Výhody sektorového nábytku sú práve v tom, že existuje nespočej alternatív. Vo väčšine prípadov si však dokáže klient poradiť sám.
Akým partnerom je pre Vás Nesia? Čo si pri spolupráci ceníte?
Zodpovednosť, ponúkané služby a servis, ale hlavne otvorenú komunikáciu.
Ktorý nábytok zo súčasného sortimentu Nesia najčastejšie používate v návrhoch a prečo?
Jednoznačne je to sedačka STONE, ktorá umožňuje individuálne modulárne a priestorové usporiadanie. Podobne je riešená nová sedačka BLOCK, priestorovo kompaktnejšia s modernejším vzhľadom a minimalistickým riešením ukončenia jednotlivých spojov. Aj klienti si pýtajú čoraz viac možností individuálneho prispôsobenia si kompozície sedenia v rámci priestoru, čo im tieto dva modely plne umožňujú.
Okrem nábytku navrhujete aj ďalšie produkty osobnej spotreby. Čo napríklad?
Zaujímavým zadaním bol napríklad návrh roboticky ovládaného kávovaru. Takýchto unikátnych projektov nie je veľa, ale vždy nás posunú o kúsok vpred.
Mnohí dizajnéri, s ktorými sme robili rozhovor, uprednostňujú minimalizmus. Patríte medzi nich aj vy?
Roky praxe ma veľakrát privádzajú práve k tomuto riešeniu. Je môjmu srdcu najbližší, ale samozrejme záleží na priestore a požiadavkách klienta.
„Inšpirácie čerpám aj od starých architektov a dizajnérov. Každý produkt mal v interiéri jasne zadefinvané miesto.“
V akom štýle je zariadené vaše bývanie?
Aktuálne ho zariaďujem a bude sa niesť v duchu minimalizmu a praktickosti. Jednoduché a čisté línie, dôraz na akcent v podobne farebných detailov. Volím tiež kontrastné materiály, pretože chcem nechať vyniknúť jednotlivé nábytkové prvky. Môžem byť odvážnejší aj vďaka spolupráci s Nesiou.
Kde čerpáte inšpiráciu?
Odpoviem vám asi podobne, ako každý iný dizajnér – všade naokolo. Rád sa však učím a čerpám inšpirácie od starých architektov a dizajnérov, ktorí pristupovali k tvorbe úplne inak, ako je to dnes. Kládli veľký dôraz na detail a funkčnosť produktu ako takého. Každý prvok mal v interiéri svoje zadefinované miesto.
Máte nejaký vysnívaný projekt alebo priestor, na ktorom by ste chceli pracovať?
Jeden z takých projektov je ten, na ktorom práve pracujem v Nesii. Vytvárame kolekciu unikátneho nábytku s veľmi charakteristickými črtami a výzvou je pre mňa aj návrh interiéru, do ktorej budeme tieto produkty umiestňovať.
Ing. Arch. Adam Kuzma je architekt a dizajnér, ktorý spolupracuje so spoločnosťou Nesia primárne ako produktový dizajnér. Zároveň je spoluzakladateľ architektonického ateliéru DEAR Studio v Bratislave, ktoré prináša unikátne projekty interiérov, výstavníctva a rodinných domov už od roku 2014.
V prípade, že hľadáte profesionálny pohľad na vaše bývanie či iný priestor, obráťte sa na náš tím interiérových a produktových dizajnérov, ktorí vám radi pomôžu. Stačí nás kontaktovať emailom, telefonicky či priamo v našich showroomoch.