Dizajnérka Karolina Holly: Takto vdýchnete interiéru dušu - Rozhovor

Dizajnérka Karolina Holly: Takto vdýchnete interiéru dušu

Karolina Holly má vlastné štúdio a za sebou veľa úspešných projektov návrhov interiéru. Rada kombinuje staré s novým a jej vysnívaným projektom je prímorská talianska vila.

 

Spomínate si na Váš prvý projekt?

Áno, na všetko prvé sa nezabúda. Bol to projekt trojizbového bytu pre mladú rodinu. Išlo o holobyt, navrhli sme menšiu zmenu dispozície a zariadili ho do poslednej dekorácie „na kľúč“. Dodatočne ďakujem za dôveru. J

 

A na ktorý ste najviac pyšná?

Asi na každý, pretože každý ma niečo nové naučil a pri každom som spoznala nových úžasných ľudí, mojich klientov.

 

Na čom teraz pracujete?

Aktuálne máme v realizačnej fáze trojizbový byt v krásnom historickom dome v Starom meste a v návrhovej fáze máme viacero projektov od bytu cez rodinný dom až po administratívne priestory.

 

Čo všetko o Vašom klientovi potrebujete vedieť predtým, ako začnete s návrhom?

S klientmi mám vždy osobný vzťah, pretože komunikujeme veľmi intenzívne a je pre mňa dôležité spoznať ich, aby som porozumela ich potrebám a predstavám o komfortnom bývaní.

 

Dizajnérka Karolina Holly: Takto vdýchnete interiéru dušu - Rozhovor

 

 

Podľa čoho viete, kedy je projekt hotový a že ste odviedli dobrú prácu pri návrhu interiéru?

Keď je všetko hotové a klient spokojný. Niekedy to ale trvá veľmi dlhý čas. Od prvého stretnutia cez návrh až po zrealizovaný výsledok ubehnú mesiace.

 

Keby ste si mali vybrať niekoho do svojho tímu, aké vlastnosti alebo schopnosti sú pre vás kľúčové?

Empatia, zmysel pre detail, zodpovednosť a samozrejme, kreativita.

 

Čo je na Vašej práci najťažšie?

Oddeliť prácu a súkromie, pretože projekty riešim intenzívne a častokrát bez ohľadu na hodinu alebo deň v týždni.

 

Zariaďujete len obytné priestory, alebo aj biznis interiéry, hotely či reštaurácie?

Najmä byty a domy, ale aj biznis priestory. Reštauráciu či hotel v portfóliu zatiaľ nemáme. Ale máme radi výzvy a posúvame sa stále ďalej.

 

Pracujete s rôznymi značkami nábytku. V čom vidíte výhody nábytku Nesia?

Predovšetkým v kvalite a variabilite. Ako dizajnér oceňujem možnosť prispôsobiť finálnu podobu nábytku do detailov, ktoré vyžaduje daný projekt. A ešte jedno veľké plus je, že ide o nábytok, ktorý sa vyrába na Slovensku. 🙂

 

Dizajnérka Karolina Holly: Takto vdýchnete interiéru dušu - Rozhovor

 

 

Už ste niekedy odmietli zákazku, pretože sa vaše predstavy interiéru diametrálne líšili s tými klienta?

Zatiaľ nie. Mám šťastie na klientov, ktorí mi veria a tak dokážeme nájsť cestu k výsledku, ktorý splní ich očakávania.

 

Dostali ste nejakú „nesplniteľnú“ požiadavku?

Niekedy sa stane, že nejaké veci sú, väčšinou pre technické limity, nezrealizovateľné. Ale požiadavka na nejaký vyslovene nesplniteľný úlet zatiaľ nebola.

 

V akom štýle je zariadný Váš domov?

Náš domov momentálne prechádza radikálnymi zmenami, takže sa realizujem aj „na svojom“. Taliansky dizajn 60-tych a 70-tych rokov je mojou srdcovkou a bol v tomto prípade aj mojou inšpiráciou.

 

Ako sa dá vdýchnuť interiéru „duša“?

Zakomponovaním kúskov, ktoré sú jedinečné a originálne. Ja často volím ako statement piece vintage komodu. Tak isto doplnky – obrazy, keramiku, ktoré sú dielom našich lokálnych umelcov, majú pridanú hodnotu a priestoru dodajú „dušu“ človeka, ktorý ich tvoril.

 

Vo vašich návrhoch je často prítomný eklektický štýl. Dá sa povedať, že je váš obľúbený?

Áno, rada kombinujem staré s novým a nedržím sa striktne nejakého štýlu. Dôležitá je súhra všetkých prvkov, farieb a materiálov. V dnešnej dobe sa stále viac hovorí o udržateľnosti a slow dizajne a toto je spôsob, ako využívať a používať veci, ktoré majú stále svoju úžitkovú aj dizajnovú hodnotu.

 

 

Aké prvky ho definujú?

Napríklad spomínané statement kúsky vo forme vintage komody alebo kresla. Určite výrazné svietidlá, koberce, textílie a dekorácie.

 

Aké pravidlá platia, ak chceme kombinovať staré s novým?

Stačí udržať správny balans, aby toho starého nebolo priveľa a pri nových kúskoch treba investovať do kvality, lebo pri starom poctivom nábytku budú nekvalitné lacné kúsky vyzerať ešte horšie.

 

Kde pátrate po starších prvkoch do interiéru?

Rada sa obraciam na odborníkov, ktorí sa tomu venujú, lebo nájsť zaujímavé kusy v dobrom stave nie je úplne jednoduché a treba mať prehľad a skúsenosti, lebo aj staré dizajnérske nábytky sa kopírujú. V Bratislave navštevujem často Lavish Design Studio, ktoré sa tomu venuje.

 

Kde beriete inšpiráciu?

Všade okolo. V časopisoch, knihách, na internete, na miestach, ktoré navštevujem, od ľudí, ktorých stretávam. Všetko vnímam a všetko formuje môj vkus. Nemáme však u nás zachovaných veľa dobových interiérov, ktoré môžu inšpirovať. Navyše sa ich počet stále znižuje. Teraz aktuálne má byť zbúraný Istropolis, ktorý vo svojom vnútri ukrýva interiér plný zaujímavých prvkov, detailov, konštrukčných a dizajnových riešení.

 

Keby ste mali neobmedzený rozpočet a mohli si vybrať akýkoľvek objekt na svete, čo by to bolo?

Určite historickú prímorskú vilu niekde v Taliansku.