Henrich Zrubec interiérový produktový dizajnér

Henrich Zrubec: Interiérový dizajnér musí vedieť prepájať objekty do funkčného celku

Navrhovanie nábytku do rôznych interiérov je ako prepájanie bodiek do výsledného celku. Každý kúsok má svoju úlohu a poslanie, no pritom musí byť v symbióze s ostatnými prvkami. Nájsť takúto harmóniu nie je jednoduché, no šikovný dizajnér si poradí s každou výzvou. Henrich Zrubec, produktový a interiérový dizajnér v Nesii nám porozprával o úlohe nábytku v priestore.

 

Vyrábate jedinečný drevený nábytok a zároveň tvoríte interiéry, vždy ste k tejto profesii inklinovali?

Odkedy si pamätám, vždy som niečo kreslil. Navštevoval som výtvarný krúžok na základnej škole a kreslenie na Ľudovej škole umenia. Profesijne ma to vždy ťahalo ku tvorivej práci, no ku nábytku som sa dostával postupne.

 

Váš rukopis je jedinečný a zapamätateľný. Ako by ste ho opísali?

Mám rád jednoduché, čisté tvary. Dizajn v mojom ponímaní musí však mať viditeľnú myšlienku. V tomto ma výrazne ovplyvnila škola Bauhaus a z neskoršieho obdobia aj dizajnér Dieter Rams.

 

 

Čo vás pri tvorbe inšpiruje alebo kde zvyknete hľadať námety?

Inšpirácia sa jednoducho vyskytne. Nasávam, čo sa okolo mňa deje a následne sa to už len hodí na papier. Bez papiera a ceruzky to jednoducho nejde. K mojej práci produktového dizajnéra prirodzene patrí drevo, ktoré využívam ako médium. Mám rád jeho výnimočnosť v štruktúre, farbe aj vôni. Rád však experimentujem aj s novými materiálmi a dbám aj na enviromentálne prijateľné materiály.

 

Aké typy produktov by sme našli vo vašom portfóliu?

Často sa prispôsobujem objednávkam a teda konkrétnym požiadavkám klienta. Vytváram tak nábytok na mieru. Najradšej sa však venujem solitérom, napríklad komodám, stolovému nábytku. Veľmi rád však riešim aj interiéry ako celok.

 

 

Vyrábate len nábytok na zákazku alebo máte aj priestor na realizáciu svojich vízii vo forme stálych kolekcií?

Množstvo projektov je na mieru, čo ma veľmi teší. Produktový alebo interiérový dizajnér je čoraz obľúbenejšou voľbou Slovákov, no nebolo to vždy tak. Keď sa však nájde čas, vždy sa rád vrátim ku svojim vlastných kolekciám.

 

Ako by ste opísali štýl Slovákov? Máme radi skôr nadčasovú klasiku alebo sa nebojíme aj unikátnych experimentov?

Je to taký zdravý mix a všetko závisí na zákazke. Stretávam sa s oboma prípadmi, no mám pocit, že sa postupne otvárame aj menej konzervatívnemu dizajnu. Každý z nás sa rád pochváli niečím výnimočným.

 

 

Ktoré aspekty sú podľa vás pri výbere nábytku najdôležitejšie? Na čo by si mali ľudia dávať pozor?

Základnou vlastnosťou každého nábytku musí byť funkčnosť. Je to podmienka, ktorú musí kvalitný nábytok spĺňať. Zároveň musí byť ergonomický, jednoduchý na užívanie a priateľský ku životnému prostrediu. Okrem toho by mal však samozrejme lahodiť oku pretože v interiéroch trávime väčšinu života, chceme sa pozerať na pekné veci. Klienti by preto mali dbať na prienik dizajnu a funkčnosti.

 

V čom vnímate najväčšie výhody nábytku na mieru?

Pri nábytku na mieru je veľká pravdepodobnosť, že práve tá funkčnosť aj dizajn budú ušité na mieru zákazníkovi. Každý dobrý produktový aj interiérový dizajnér sa najskôr snaží získať čo najviac informácií a požadovanom nábytku, ale aj o klientovi. Správnymi otázkami získa detaily, ktoré je potrebné už „len“ prepojiť do celku. Nábytok na mieru je síce investícia, ale oplatí sa.

 

 

S Nesiou spolupracujete aj pri návrhoch celých interiérov. Aká dôležitá je podľa vás súhra interiérového a produktového dizajnu?

Úlohou produktového dizajnéra je práca s objektom a jeho vlastnosťami. Interiérový dizajnér zase musí vedieť tieto jednotlivé objekty prepojiť do funkčného celku – interiéru. Tá súhra a vzájomné porozumenie sú preto nesmierne dôležité.

 

Využívate pri návrhoch interiérov aj svoj nábytok?

V poslednom čase pracujem najmä na návrhoch celých interiérov, kde rád ponúknem aj môj vlastný nábytok. Ak sa mi podarí zakomponovať do interiéru takýto kúsok, tak sa poteším. Všetko však závidí od klienta. Niekedy nastane taká symbióza, že si klient nechá navrhnúť interiér inšpirovaným práve mojim štýlom.

 

 

Zvykne sa prispôsobovať dizajn nábytku interiéru alebo návrh interiéru nábytku? 

Využívam oba prístupy, všetko je veľmi individuálne a závisí nielen od klienta a jeho požiadaviek, ale aj od celkovej filozofie projektu. Cieľ je však rovnaký- vytvoriť priestor, kde sa klient bude cítiť dobre.

 

Aké neštandardné požiadavky mávajú klienti?

Častým problémom je priestor a množstvo funkcií, ktoré klient očakáva. Úlohou interiérového dizajnéra však je poradiť, vysvetliť a navrhnúť alternatívy, ktoré sú zrealizovateľné a v konečnom dôsledku nebudú veľkým kompromisom.

 

Henrich Zrubec: Interiérový dizajnér musí vedieť prepájať objekty do funkčného celku - Rozhovor

 

V Nesii si klienti často objednávajú návrh a realizáciu interiéru v jednom. Je lepšie, keď sa o tieto dve veci postará jedna firma?

Som si istý, že je to najlepšie možné riešenie. Ak interiérový dizajnér a výroba spolupracujú, už pri prvých skiciach o dizajne tak, aby boli využité všetky výhody vlastnej produkcie. Pre dizajnéra je skvelá aj spätná väzba z výroby, ktorá pomôže doladiť detaily, napríklad ohľadom konštrukcie. Výsledkom takejto spolupráce je interiér, ktorý je kvalitne vyrobený a dovezený ku klientovi. Aj týmto prístupom sa v Nesii zlepšuje nielen kvalita produktu, ale aj firmy ako takej.

 

Henrich Zrubec vám je v Nesii k dispozícii pri návrchoch interiérov aj pri produktovom dizajne. V prípade, že vás jeho štýl oslovil, neváhajte sa s nami spojiť prostredníctvom emailu, telefonicky alebo dobehnite do našich showroomov. Náš tím dizanérov vám rád pomôže s komplexným riešením priestoru od návrhu až po realizáciu, ale aj s výberom toho správneho nábytku.