Interiérová dizajnérka Veronika Vaníková: Nábytok na mieru efektívne rieši priestor - Rozhovor

Interiérová dizajnérka Veronika Vaníková: Nábytok na mieru efektívne rieši priestor

Veronika Vaníková je najnovšou členkou nášho tímu interiérových dizajnérov. Jej práca si vás získa jedinečným prístupom k minimalizmu a precíznosťou. Nám v rozhovore prezradila, ako vyzerá jej tvorivý proces, v čom je lepší nábytok na mieru, ale aj to, aké priestory navrhuje najradšej.

Bol interiérový design vždy vašou vysnívanou profesiou alebo sa táto záľuba vyvinula postupne?

Od detstva som inklinovala k umeniu. Ako dieťa som bola všade tam, kde som mohla tvoriť.

 

Ako by ste opísali svoj štýl?

Pri navrhovaní sa snažím nepreferovať môj štýl, ale snažím sa vyhovieť danému vkusu a štýlu klienta. Mojim cieľom je vytvoriť taký domov, v ktorom sa on bude cítiť dobre. Ale musím sa priznať, som minimalista. Minimalizmus je pre tých z nás, ktorí sa pozerajú do budúcnosti. Štýlové interiéry majú tiež svoje čaro, ale častokrát sa rýchlo opozerajú a klient si znovu žiada zmenu.

 

 

Čo vás pri tvorbe inšpiruje?

Inšpirácie sú všade okolo nás, ale najväčšou mojou inšpiráciou sú samotní klienti. Vždy ma prekvapia zaujímavou požiadavkou v interiéri. Dobrý dizajnér sa v modernom svete musí navyše veľa vzdelávať. Doba je rýchla a aj samotné materiály a technologické postupy sa neustále zdokonaľujú. V neustálom vzdelávaní je taktiež množstvo inšpirácie.

 

Máte nejaký vysnívaný projekt, na ktorom by ste rada pracovala?

Keď som bola ešte na škole, mojim snom bolo navrhnúť útulnú, dizajnovú kaviareň, no s odstupom času je pre mňa každý projekt snom. Vážim si mojich klientov za to, že mi dávajú dôveru a že im môžem spraviť domov domovom. A pre mňa je snom každý jeden spokojný klient.

 

Interiérová dizajnérka Veronika Vaníková: Nábytok na mieru efektívne rieši priestor - Rozhovor

 

Láska k svojej práci a vízia spokojného klienta je pre vás veľmi dôležitá. Máte však aj obľúbené typy priestorov, na ktorých si doslova zgustnete a naopak tie, ktoré sú pre vás najväčšou výzvou?

Najradšej navrhujem detské izby aj keď patria medzi najťažšie miestnosti. Pri ich tvorbe musíme brať ohľad na špecifické potreby malého človiečika, ktoré sa v čase menia a teda izba by mala byť nadčasová a plniť svoju funkciu v každom období rastu dieťaťa. Je to miesto, ktoré vplýva na vývoj osobnosti. Čo sa týka náročnosti, zrejme sa s viacerými dizajnérmi zhodneme, že podkrovné priestory sú veľkou výzvou.

 

 

Vytvoriť pre niekoho priestor, v ktorom bude tráviť väčšinu svojho voľného času je veľká zodpovednosť a vyžaduje si aj množstvo empatie. Vedia väčšinou vaši klienti, čo chcú alebo potrebujú s vašou pomocou na to prísť a naviesť na to, čo je pre nich ideál?

Je to veľmi individuálne. Niektorí klienti majú presnú víziu a potrebujú ju dať na papier a zároveň sú aj klienti, ktorí si svoj domov nevedia predstaviť a vždy vidia len holé steny priestoru. Spolupráca s interiérovým dizajnérom však prinesie vždy iný pohľad na váš domov. Skúsení dizajnéri vedia pomôcť v tom, aby váš domov získal jedinečný charakter a zároveň dokáže čo najbližšie vyhovieť pôvodnej predstave. Samozrejme v prípade, keď budú predstavy zrealizovateľné. Často sa totiž stáva, že klient má nereálne požiadavky, ktoré sa nedajú v každom priestore uskutočniť. Výhodou spolupráce s dizajnérom je však aj to, že na celú realizáciu dohliada a má prehľad o všetkom dôležitom v interiéri.

 

Interiérová dizajnérka Veronika Vaníková: Nábytok na mieru efektívne rieši priestor - Rozhovor

 

Ide zväčša o návrhy jednej miestnosti alebo komplexné riešenie domova?

Prevažne ide o návrhy celých domov alebo bytov. Aj klientom, ktorí majú záujem len o jednu miestnosť sa snažím vysvetliť, že pre dosiahnutie najlepšieho výsledku je potrebné sa na priestor pozerať ako na celok a nie cez jednotlivé miestnosti. Preto sa vybratý štýl musí hodiť do každej miestnosti.

 

Mnoho ľudí s dobrým vkusom si myslí, že si dokáže zariadiť celý interiér aj sám. V čom však ako dizajnérka dokážete priniesť pridanú hodnotu do každého priestoru?

Dizajnér pri tvorbe aplikuje získané odborné vedomosti v usporiadaní funkčných zón. Tým vie dosiahnuť efektívnejšie využitie priestorov. Takisto dokáže zjednotiť rôzne dizajnové preferencie klienta do jedného celku. Klientovi v podstate pomáha nájsť rovnováhu medzi estetickou a funkčnou stránkou interiéru. Výsledkom je pekný a funkčný interiér, v ktorom bude klient rád tráviť čas.

 

Interiérová dizajnérka Veronika Vaníková: Nábytok na mieru efektívne rieši priestor - Rozhovor

 

Akú rolu v tom hrá nábytok? Vnímate z pohľadu interiérovej dizajnérky výhody nábytku na mieru oproti bežnému, kusovému?

S nábytkom na mieru vieme docieliť efektívne riešenie priestoru. Na to, aby bol interiér niečím výnimočný, často využívame solitéry, ktorými priestor ožíva.

 

Okrem výberu toho správneho nábytku a jeho zladenie s víziou klienta, v čo dokáže interiérový dizajnér pomôcť?

Výhodou spolupráce s interiérovým dizajnérom je aj to, že klient môže vidieť svoj interiér ešte predtým, ako sa začne riešiť realizácia. Ak teda niekto nemá predstavivosť, vypracovanie vizualizácie pomôže pri zodpovedaní zásadných otázok. Pomáhame tiež s výberom vhodných produktov a materiálov, ktoré spĺňajú praktické a estetické požiadavky. Vypracúvame tiež technickú dokumentáciu a komunikujeme požiadavky s jednotlivými profesiami, dohliadame na správnu realizáciu.

 

Mnoho ľudí stále rieši svoje bývanie svojpomocne. V čom zvyknú robiť najväčšie chyby?

Nepovažujem to za chybu, no keď si niekto kupuje nový dom či byt, nepočíta s tým, že bude v novostavbe niečo radikálne meniť. Ľudia sa toho boja, ale to je práve úlohou dizajnéra – ukázať vhodnejšie riešenie, napríklad posunutím priečky či zmenou odpadov môžeme dosiahnuť kvalitnejší priestor, niekedy dokonca aj o miestnosť navyše.

 

Interiérová dizajnérka Veronika Vaníková: Nábytok na mieru efektívne rieši priestor - Rozhovor

 

Akú praktickú radu by ste dali každému, kto rieši svoje bývanie či interiér?

Keď niekto rieši svoje bývanie, vždy odporúčam investovať do kvalitných materiálov. Veľa ľudí tiež chce mať všetko hneď, ale ja sa snažím klientov presvedčiť, že na dobré sa čaká. Radšej investovať do kvalitných materiálov a produktov ako mať interiér zariadený na úkor kvality.

 

V prípade, že by ste potrebovali pomôcť s riešením vášho interiéru, naši dizajnéri sú tu pre vás. Postaráme sa o kompletný návrh, výrobu nábytku, ale aj realizáciu, nielen po dizajnovej, ale aj praktickej a funkčnej stránke. Naši kolegovia sú vám k dispozícii v showroomoch v Bratislave, Banskej Bystrici či v Košiciach, ale spojiť sa s nami môžete aj telefonicky nebo e-mailem.