Jakub Cvitkovič: Sedačka musí spájať dizajn a funkciu - Rozhovor

Jakub Cvitkovič: Sedačka musí spájať dizajn a funkciu

Pred pár rokmi sme boli ako značka vnímaní najmä v súvislosti s čalúnením a výrobou sedačiek. Našim cieľom od počiatku bolo priniesť tie najlepšie materiály, expertízu a inováciu do nábytkového priemyslu. To sa samozrejme týkalo poťahov, ale aj konštrukcií a samotných procesov. Dnes sa karta obrátila a Nesia má svoj charakteristický rukopis a filozofiu. Odzrkadľujú sa  nielen na vizuálnej stránke nábytku, ktorý vyrábame, ale samozrejme aj v spomínaných základoch výroby.

Kvalitný nábytok, ktorý s vami prežije dlhé roky samozrejme nie je len o estetike a štýle. Musí byť odolný a spoľahlivý, inak mu je krása na nič. Preto by sme vám chceli ukázať inú stránku nábytku a trochu vám zároveň priblížiť jeho cestu, kým sa nasťahuje ku vám domov. Na pomoc sme si prizvali nášho produktového dizajnéra, Jakuba Cvitkoviča, s ktorým vám predstavíme najdôležitejšie prvky tvoriace sedačky z našej výroby.

 

Látky

Poťah je síce pri čalúnenom nábytku už len čerešničkou na torte, no pre nás aj našich klientov predstavuje veľmi dôležitý element. V našej ponuke dnes nájdete viac ako 3000 poťahov vrátane tých technologicky najvyspelejších látok, ktoré sa jednoducho čistia len vodou, až po najexkluzívnejšie nubuckové kože.

 

Jakub Cvitkovič: Sedačka musí spájať dizajn a funkciu - Rozhovor

 

Aby sa však konkrétny poťah prebojoval do našej širokej ponuky, musí sa ukázať v tom najlepšom svetle. „Keďže ku poťahom pristupujeme s veľkou zodpovednosťou, náš výber je zameraný na vysokú kvalitu prevedenia a prísnych noriem pri spracovaní,“ vysvetľuje Jakub Cvitkovič. V našom portfóliu však nájdete rôzne typy látok, od základných jednofarebných cez zaujímavé efektné látky ako zamat, microfiber či menčester, až po hrubé „kobercové,“ melírované či vzorované materiály. „Kvalitný látkový poťah v súčasnosti musí spĺňať rôzne technické parametre a normy ako impregnácia, oderuvzdornosť, svetlostálosť, žmolkovateľnosť, pevnosť v ťahu či ohňuvzdornosť. Vďaka týmto parametrom sú poťahové látky kvalitatívne už na veľmi vysokej úrovni a vždy je si z čoho vyberať,“ dodáva.

 

 

Kůže

Koža je samostatnou kategóriou, pri ktorej zohľadňujeme iné aspekty. „Pri výbere koží porovnávame typ spracovania, ale aj vlastnosti kože, ktoré sa odzrkadľujú nielen na vzhľade, ale aj na dotyku či údržbe,“ dodáva produktový dizajnér. „Koža má svoju nezameniteľnú štruktúru, vôňu a rovnako aj prirodzené defekty. Jednou zo základných výhod je aj niekoľkonásobne dlhšia životnosť oproti látke,“ hovorí.

Naša ponuka koží je pomerne bohatá a pozostáva z rôznych typov, aby si dokázal vybrať každý to, čo preferuje a potrebuje. „Najvyššou kategóriou sú nubuckové kože, ktoré sú upravené brúsením alebo leštením. Vďaka čomu sú príjemné na dotyk a majú typický zamatový vzhľad. Obľúbené sú kvôli tomu, že absolútne nechladia ani sa nelepia a ich životnosť je vysoká. Anilínové a semianilínové kože sú upravované morením, no ich prirodzená štruktúra je zachovaná. Takisto nechladia ani sa nelepia. Korigované kože sú asi najznámejšie, majú farebne zjednotený povrch, sú vysoko odolné a jednoduché na údržbu. Zvyknú však chladiť a v lete sa zase môžu lepiť,“ hovorí o kožiach produktový dizajnér. Tento materiál je skvelou investíciou, ktorá s vami prežije dlhé roky, no vyžaduje si aj pravidelnú starostlivosť. Nejde však o nič zložité, stačí ju impregnovať, čím zabránite znečisteniu a predĺžite jej životnosť.

 

Jakub Cvitkovič: Sedačka musí spájať dizajn a funkciu - Rozhovor

 

Kostra

Krása ide zvnútra, platí to v prípade ľudí aj nábytku pretože len „zdravá“ sedačka môže byť krásna sedačka. Naše vysoké nároky na materiály sa preto týkajú aj komponentov tvoriacich kostru. „Masívne drevo a preglejka prispôsobené na vysokú záťaž a dlhodobé využívanie sú u nás základom. Pri výrobe každej sedačky máme na mysli to, že bude intenzívne využívaná počas dlhých rokov, ktoré jej nemajú uberať na kráse. Chceme, aby bola skvelým a spoľahlivým spoločníkom nielen po dizajnovej, ale aj funkčnej stránke,“ hovorí dizajnér. Materiály sú však len jedným elementom tvoriacim kostru, tú druhú časť predstavujú najmodernejšie dostupné technológie a tradícia precíznej ručnej práce.

 

 

Peny

Komfort sedačky do vysokej miery závisí od peny, ktorá ju vypĺňa. Zákazníci majú možnosť vybrať si typ, ktorý im vyhovuje najviac, či už preferujú tvrdšie alebo mäkšie sedenie. Všetky však majú označenie HR, ktoré opisuje vysoko kvalitné peny. „Vyrábajú sa za studena bez pridania akýchkoľvek škodlivých látok ako napríklad formaldehyd. Sú typické svojou dlhou životnosťou, výbornou elasticitou, tvarovou stálosťou a oproti bežným pur penám aj lepším odvetrávaním,“ vysvetľuje. Vďaka štruktúre a hustote tých pien sa sedačky tak rýchlo nevysedia a dokážu poskytovať nezmenený štandard sedenia počas dlhých rokov. Pre klientov, ktorí vyžadujú špeciálne mäkšie sedenie máme ďalšiu špecialitu: „Pri sedačkách s mäkším sedením volíme rôzne kombinácie HR pien a kačacieho peria. Táto výplň má nielen svoju dlhú tradíciu, ale aj životnosť,“ hovorí Jakub. Pri niektorých typoch sedačiek je tiež možné peny dopĺňať taštičkovými pružinami. Tie reagujú na tlak samostatne a ich životnosť je niekoľko desiatok rokov.

 

 

 

V prípade, že sa potrebujete poradiť ohľadom vašej sedačky, postele alebo akéhokoľvek iného produktu na mieru, neváhajte sa na Jakuba obrátiť. Spojiť sa s ním môžete emailom alebo ho nájdete v showroome v Banskej Bystrici. Rád vám poradí nielen s výberom správneho poťahu, ale nábytku z praktickej aj estetickej stránky.