toaletný kútik

Rozhovor s dizajnérkou: Interiér rodinného domu z dielne Nesia

Navštívte s nami interiér rodinného domu v Banskej Bystrici, ktorý kompletne prešiel realizáciou Nesie od prvej skice, cez návrh, našu výrobu až po finálne dokončenie. Porozprávali sme sa o ňom s našou dizajnérkou Veronikou Vaníkovou, ktorá sa na tomto projekte podieľala.

Inšpirujte sa realizáciou, ktorú sme vytvorili

Premýšľate či si dáte navrhnúť váš interiér dizajnérovi, alebo to zvládnete vo vlastnej réžii? Táto realizácia je jasný odkaz, že spolupráca s odborníkom sa oplatila. Presvedčí vás o tom už pri prvom pohľade do vstupnej haly, kde si môžete všimnúť evidentný rukopis dizajnéra, ktorý nič nenechal na náhodu.

predsieň a šatníkCharakter vstupnej haly určil elegantný drevený lamelový obklad, ktorý akoby naznačoval estetickú čistotu a premyslený systém zariadenia celého domu. Drevené lamelové obklady sú obľúbeným prvkom, ktorí si v súčasnosti do svojich domácností vyberá mnoho zákazníkov. Pútavým akcentom je tu nadrozmerné polkruhové zrkadlo, ktoré navodzuje pocit väčšieho priestoru.

Aké bolo zadanie od klientov?

Klienti preferovali minimalistický štýl. Ich hlavnou prioritou bolo vytvorenie dispozície interiéru, ktorá umožní efektívne využitie priestoru ich rodinného domu. Vo farebnosti mali klienti veľmi jasno. Ich obľúbený odtieň bol “taupe” v kombinácii s čiernou.

Od klientov dostávame často otázku čo si majú priniesť na prvé stretnutie s dizajnérom. Čo by ste im poradili, ako sa majú pripraviť, aby bola vaša spolupráca efektívna?

Prvé stretnutie interiérového dizajnéra s klientom je veľmi dôležité. Treba však dodať, že rovnako dôležité sú všetky stretnutia počas spolupráce. Pri tom úvodnom ma zaujímajú prvotné požiadavky klientov na daný priestor, obľúbené farby, materiály, v akom priestore sa cítia príjemne. Zároveň je dôležité mať k dispozícii aj pôdorys priestoru.

Čím začínate pri vašej tvorbe?

Skôr ako sa pustím do návrhu samotného priestoru, rozprávam sa s klientmi, aby som spoznala ich zvyky, priority v domácnosti, potreby. S ohľadom na to riešim správnu dispozíciu domu či bytu.

Myslím si, že každý dizajnér je taký menší psychológ. Toto je rozhodne najnáročnejšia časť tvorby, pretože treba docieliť, aby boli všetky bežné prevádzky prirodzene plynulé, bez zbytočných prekážok.

Následne, po odsúhlasení pôdorysu vždy začínam dennou časťou, tj. obývacia izba a kuchyňa. Je funkčným a zároveň aj dizajnovým centrom interiéru. Neskôr, pre dosiahnutie harmónie a vyváženosti, použijem prvky a materiály z dennej časti aj v ostatných izbách.

presvetlená obývacia izbaDobre presvetlená spoločenská zóna prepája v otvorenom priestore obývačku, jedáleň a kuchyňu. Základný farebný koncept je striedmy, prevláda sivo-béžová “taupe” v spoločnosti neutrálnej dvojice: čiernej a bielej. Dekor dreva sa objavuje okrem podlahy aj na dizajnovom jedálenskom stole. Akcent, ktorý oživuje túto farebnú schému je zelená, použitá na čalúnených jedálenských stoličkách. Spolu s originálnym svietidlom zvýrazňujú zónu jedálne.

Dominantou obývačky je vždy sedačka. Aké boli požiadavky zo strany klienta pri jej výbere?

Priorita klientov bola pohodlnosť sedačky a poťahový materiál s nenáročnou údržbou. Po dizajnovej stránke sa im nakoniec zapáčila sedačka Leon so svojim ležérnym no elegantným vzhľadom.

Máte aj vy medzi modelmi sedačiek Nesia svojho favorita?

Tiež mám v obľube minimalistický štýl s jednoduchými líniami sedačky. Z ponuky Nesie je mojim favoritom sedačka Stone. Páči sa mi, že je modulárna, dá sa vyskladať do rôznych tvarov a doma ich aj meniť podľa potreby. Napriek ostrejším líniám je sedenie na nej pohodlné, a vďaka hlbšiemu sedu je ideálna aj také leňošenie. 🙂

tv stenaSedacia súprava Leon v sebe spája eleganciu a pohodlie. Vyhotovenie v nubuckovej koži jej dáva punc luxusu. Príjemným akcentom v otvorenej spoločenskej zóne je kozub s dekorom prírodného kameňa na vysokolesklom veľkoformátovom grese. Aby pekne vynikol, dizajnérka Veronika ho obklopila čiernymi stenami s matným povrchom.

Vraví sa, že kuchyňa je srdcom domova. Akých zásad ste sa držali pri jej návrhu?

Zhodli sme sa na riešení s kuchynským ostrovom, kde sa nachádza varná zóna a zo strany obývačky barové sedenie. Toto riešenie umožňuje napríklad rozprávať sa s rodinou či priateľmi aj počas varenia, nestáť k nim chrbtom. Dizajn kuchyne je vizuálne čistý, horné skrinky bez úchytiek nepútajú pozornosť a samozrejme, farebnosť sa nesie v rovnakých tónoch ako v obývačke.

kuchyňaNeutrálnu dvojicu bielej a čiernej osviežuje teplá farebnosť dreva na podlahe, a k nim krásne sadne jemný odtieň taupe na kuchynskej pracovnej doske a zástene. K aktuálnym trendom v kuchyni patrí menšia hrúbka pracovnej dosky. Tu je vyhotovená z odolného umelého kameňa Technistone vo farbe Noble Pro Frost s lešteným povrchom. Kým na kuchynskej linke má hrúbku 2 cm, ostrovček pôsobí lepšie s hrúbkou 3 cm. Táto hrúbka je zároveň vhodnejšia na tento typ rámovej konštrukcie – bez položenia na skrinke. Barové stoličky sú zladené so sedačkou nielen rovnakým poťahom, ale aj štýlom šitia.

Čo si treba všímať na nábytku, aby sa dalo zistiť, či ide o kvalitné vyhotovenie?

Samotné otváranie dvierok, detaily stolárskych spojov, kvalitu vyhotovenia hrán nábytku, ďalej či sú medzery medzi dvierkami rovnaké….je toho naozaj veľa. Pri čalúnenom nábytku si treba všimnúť detaily šitia napríklad.

kuchynská linkaDobrý návrh kuchyne nestačí, rovnako dôležité je aj jeho kvalitné vyhotovenie. Preto v našej výrobe dbáme na precízne detaily.

Čo je podľa vás najdôležitejšie pri zariaďovaní spálne?

Výber správnej postele nemôže byť len tak náhodný, upozorňujem klientov na dôležitosť výberu pevnej postele a kvalitného matraca, ktorý im bude vyhovovať najlepšie. Posteľ je srdcom a dominantou každej spálne. S klientmi riešime, či chcú úložné priestory v posteli, spôsob výklopu, a či im vyhovujú nočné stolíky zabudované do čela postele alebo samostatne.

Dôležitým prvkom pre komfortný spánok je aj dostatočné zatemnenie priestoru. V dnešnej dobe už máme mnoho možností, záleží či klient preferuje závesy alebo rolety.

spálňaÚtulnú atmosféru do spálne vnášajú textílie ako mäkký koberec, záclony a závesy, ale aj hlavná dominanta, čalúnená posteľ Greta W. Jej vysoký komfort a pevná konštrukcia zabezpečujú domácim zdravý spánok, elegantný vzhľad zas vertikálne členené čalúnené kazety čela postele. V rozšírenom vyhotovení čela sú po jeho bokoch zabudované konzolové nočné stolíky. V tejto miestnosti čierna farba ustúpila upokojujúcej béžovej a sivej.

Aký typ zariadenia uprednostňuje väčšina klientov – sektorový, alebo vyrobený na mieru?

Žijeme v dobe, kedy sú štvorizbové byty skôr luxusom. Požiadavky na čo najlepšie využitie priestoru sú stále vyššie najmä pri malometrážnych bytoch. Z tohto pohľadu sú rozhodne efektívnejšou voľbou nábytky na mieru. Samozrejme, vždy sa  dopĺňajú o solitérne prvky vo forme stolíkov, stoličiek a podobne.

kozmetický kútikV kúte spálne vytvorila naša dizajnérka Veronika miesto pre kozmetický stolík. Jeho konzolové osadenie spolu s veľkoplošným zrkadlom až do výšky stropu prinieslo zaujímavý efekt a pocit väčšieho priestoru.

Čo by ste s odstupom času riešili pri tomto projekte inak? A čo vás naopak potešilo?

Zmenila by som časový harmonogram našej spolupráce. Klienti ma oslovili až v procese realizácie, teda čas na prípravu projektu bol veľmi krátky. A potešilo ma, že sme to stihli do mojej materskej dovolenky 😊. Ale najdôležitejšie je, že klienti sú s výsledkom spokojní. Myslím, že sme premenili tento priestor na domov, a to je najväčšie ocenenie pre dizajnéra, aké si môže želať.

Ešte stále váhate?

Ak aj vy túžite po tom, aby sa váš priestor premenil na domov, rozhodnite sa pre interiéry na mieru, ktoré vám Nesia prispôsobí presne podľa vašich potrieb a predstáv. Kontaktujte našich dizajnérov a urobte zo svojho domu miesto, kde sa vždy budete radi vracať.