svetlá spálňa

Drevené lamely a panely – aktuálny trend v interiéri – rozširujú svoje možnosti

O obklady z drevených lamiel v interiéri je stále väčší záujem. Stali sa obľúbeným dekoratívnym prvkom, ktorý vnáša do priestoru útulnosť, poriadok a atraktivitu. Vedeli ste, že jeho pravidelná kompozičná rytmika vyvoláva v človeku pozitívne pocity? Aké ďalšie výhody prinášajú, a aké sú momentálne trendy v lamelových obkladoch?
Aj my v Nesii dostávame často dopyty od klientov na návrh a realizáciu lamelových obkladov. Najčastejšie si klienti želajú obklady na stenu za televízor, za čelo postele, či do vstupnej haly na vizuálne zvýraznenie steny alebo stropu. Lamely sa tiež používajú ako optický predel v otvorenej spoločenskej zóne na oddelenie niektorej samostatnej funkčnej zóny. 

Aj lamely prešli vývojom – poznáte ich typy?

Zvýšený dopyt po tomto trendy obklade priniesol aj rozšírenie ponuky o lamelové panely. Ku klasike patria samostatné hlbšie lamely z masívneho dubového dreva alebo panely s povrchovou úpravou z dyhy. Osádzanie jednotlivých kusov lamiel by totiž bolo príliš pracné a finančne náročnejšie. Preto sa najskôr začali používať celé lamelové panely s väčšou hĺbkou, a postupne aj tenšie panely.
okrúhle zrkadlo, lamelové pozadie
Modely lamelových obkladov s väčšou hĺbkou možno podporiť správnym nasvietením a jeho reguláciou meniť dramatickú hru svetla a tieňa. Ďalšou možnosťou je vyplniť hlbšiu drážku dekoračným machom.

Pri type lamelového obkladu so širšími lamelami sa zase dizajnér môže vyhrať s možnosťou zvýraznenia úzkych plytších drážok. Vybrať si môžete od najsvetlejších drevín, až po natmavšie, a drážky môžete ponechať buď v rovnakej farbe, alebo vyplniť jednofarebnou plstenou výplňou v neutrálnych tónoch – bielej, čiernej alebo sivej. Samostatnú kategóriu tvoria lakované lamelové panely v akomkoľvek jednofarebnom odtieni.

lamelový šatníkNové trendy v lamelových obkladoch

Na tohtoročných nábytkových výstavách sme mohli vidieť, že ponuka lamelových obkladov sa rozšírila o nové typy s výraznejším dekorom. V niektorých prípadoch už prekračujú hranice 3D obkladov. Tie s bohatšími vzormi zase predstavujú trvácnejšiu alternatívu pre tapety.

Ďalším novým trendom, ktorý si získava čoraz viac pozornosti, sú drevené dekoračné panely s rôznorodým členením, napríklad v stromčekovom rastri, alebo kombinácie šikmých lamiel.

Aké sú výhody lamelových panelov?

Zlepšia akustiku interiéru

Lamelové panely z MDF potiahnuté kvalitnou dyhou s matnou povrchovou úpravou majú pridanú hodnotu – poslúžia ako akustické panely. Tieto panely pohlcujú odrazený zvuk, redukujú ozvenu a vytvárajú lepšiu akustickú pohodu v domácnosti. Veľmi dobre fungujú aj ako takzvané basové pasce. Efekt absorbcie dozvuku pomáhajú zvýšiť aj vyššie spomenuté výplne drážok špeciálnou plsťou nebo machom.

tmavá spálňa, lamely Ďalšie benefity, ktoré prinášajú lamelové panely:

  • Moderný dizajn, pútavá dekorácia,
  • jednoduchá inštalácia – rýchlejšia ako maľovka,
  • nie je potrebná finálna povrchová úprava stien,
  • jednoduchá údržba,
  • dlhá životnosť,
  • pozitívne pôsobenie pravidelného rastra lamiel na vnímanie a psychiku človeka, podporené samotným útulne pôsobiacim materiálom (drevom).

Skrášlite svoje steny vďaka dreveným lamelám

Aj my v Nesii ideme s trendom, preto pre nás nie je problém splniť vaše požiadavky na drevené lamelové obklady. Nižšie si môžete pozrieť niektoré z našich vizualizácií, ktoré obsahujú drevené lamely, a nazbierať tak inšpiráciu pre vlastnú domácnosť.

Neváhajte nás kontaktovať a dohodnúť si s nami termín, kde bližšie preberieme vaše požiadavky a želania.

Fotogaléria: lamely