Svetelný strop v presvetlenej obývačke

Víte, co je nejdůležitější při řešení osvětlení interiéru?

Pri zariaďovaní interiéru sa obvykle sústredíme na správnu dispozíciu a vyvážený harmonický interiér ladený v určitom štýle. Riešime kuchyňu, kúpeľne a vyberáme nábytok do obývačky, spálne a ostatného priestoru. Ale ruku na srdce, v ktorej fáze sa zaoberáte osvetlením a akú prioritu zohráva pri komplexnom riešení interiéru?

Hoci LED technológie posunuli osvetlenie domácností na oveľa vyššiu úroveň, ešte stále sa pri rekonštrukciách či novostavbách stáva, že sa za plánovanie osvetlenia považuje krok vyvedenie elektrického kábla na obvyklé miesta v interiéri na to, aby bolo možné osadenie svietidla.

Dnes je však možností oveľa viac. Aby ste ich mohli plne využiť bez obmedzení, osvetlenie by sa malo riešiť ešte v štádiu projektu. Správne zvolené zdravé a kvalitné osvetlenie vytvorí svetelnú pohodu a dokáže umocniť dobrý pocit z pekného interiéru.

svetelný strop v obývačkeNajčastejšie chyby pri výbere osvetlenia

V prípade, že hrá najdôležitejšiu rolu pri výbere zdrojov design, môže sa ľahko stať, že sa po zotmení pútavý interiér premení na temný priestor. Alebo naopak, po rozsvietení začnú kompozície svietidiel s priehľadnými žiarovkami vo večerných hodinách priestor nepríjemne oslňovať.

Nerovnomerne osvetlený priestor spôsobuje neustále sa prispôsobovanie zrenice oka, čo spôsobuje rýchlu únavu očných svalov. Môže sa to prejaviť bolesťou očí, únavou, nevoľnosťou, a u citlivejších jedincov aj migrénovými stavmi. Pýtate sa, aké svietidlá nerovnomerne osvetľujú priestor? Ide najmä o bodové zdroje svetla, ktoré v priestore tvoria veľké rozdiely jasov a tieňov. Sú vhodnejšie na vytvorenie akcentu, napríklad nasvietenie obrazov, nie však na osvetlenie celej miestnosti.

Ako si vybrať správne osvetlenie?

Často sa vraví o zdravom životnom štýle, na ktorý má vplyv naša strava, pohyb či plnohodnotný spánok. Menej známa je však informácia, že zdravý životný štýl ovplyvňuje aj svetlo. Teplota svetla a jeho intenzita vplývajú na cirkadiánny rytmus v našom tele, ktorý riadi hladiny hormónov ako kortizol a melatonín. Najzdravšie je, samozrejme, prirodzené denné svetlo. Optimálne riešenie umelého osvetlenia je rovnomerne sa rozptyľujúce svetlo do priestoru, ktoré neoslňuje, avšak zároveň poskytuje dostatočnú intenzitu.

svetelný strop v spálniPrvé otázky, na ktoré by ste si mali odpovedať, znejú: Na aký účel má slúžiť osvetlenie v danej miestnosti? Aké činnosti sa v nej budú odohrávať?

Okrem spektrálneho zloženia svetla je dôležitá jeho intenzita, a spomínaná rovnomernosť, ale aj farba a spôsob distribúcie svetla. Až potom by mal prísť na rad dizajn svietidla, ktorý bude korešpondovať s interiérom.

Riešenie, ktoré spája všetko dokopy pochádza zo Slovenska

Špecialisti pod značkou Svetelné Stropy vymysleli a vyrábajú  riešenia zdravého osvetlenia na mieru. Ich prvotným cieľom bolo priblížiť sa „svetlu ako z oblohy” a vytvoriť v domácnosti kvalitné rovnomerne rozptýlené intenzívne osvetlenie, ktoré neoslňuje. Tím odborníkov spojil mnohoročné vedomosti a skúsenosti so svetelnou technikou. Výsledkom sú inteligentné smart svietidlá, ktoré sa dokážu prispôsobiť akémukoľvek interiéru, ale hlavne špeciálnym požiadavkám na osvetlenie.

Pre jednoduchšiu orientáciu vytvorili rad typizovaných modelov, ktoré si viete variovať v rôznych edíciách vyhotovenia a s možnosťou výberu zo 400 dekorov. Špecialitou sú celostropné riešenia s napínacou fóliou Barrisol, vďaka ktorým vám môže svietiť celý strop. Je na vás, či si zvolíte biodynamické svetlo s nastaviteľnou teplotou od super teplej bielej až po neutrálnu, alebo teplé biele svetlo kombinované s náladovými farbami RGB.

svetelný strop nad stolom

Benefity Svetelných Stropov

Pýtate sa, aké ďalšie benefity prináša spoločnosť Svetelné Stropy? Pozrite sa na najvýznamnejšie z nich:

 • Svietidlá od spoločnosti sú prachotesné a ošetrené proti prieniku hmyzu a vody,
 • obsahujú triedené LED čipy najvyššej kvality, ktoré sa nevypália, teda nevyžadujú „výmenu žiarovky”,
 • difúzna membrána Barrisol s matným bielym povrchom, cez ktorý nepresvitajú LED čipy a vytvára rozptýlené svetlo bez tieňov si nevyžaduje takmer žiadnu údržbu, je 100% recyklovateľná, vizuálne stála, elastická, ultra ľahká, a má certifikáty, že neobsahuje toxické ani zdraviu škodlivé látky,
 • nevyžadujú žiadnu špeciálnu elektroinštaláciu (stačí klasický elektrický kábel),
 • majú vysoký index podania farieb (CRI 85+)
 • ponúkajú dokonale rovnomerné svetlo, pri pohľade do tohto svetla vás rozhodne nebudú bolieť oči,
 • svetlá poskytujú vo viac ako 400 3M Di-Noc dekoroch, vrátane kvalitných imitácií rôznych materiálov,
 • ide o precíznu ručnú výrobu na Slovensku,
 • poskytujú záruku 10 rokov,
 • svetlá sa dajú ovládať smartfónom,
 • ponúkajú rôzne možnosti upevnenia k stropu: zápustné, prisadené, odsadené alebo závesné na rôzne spôsoby,
 • v porovnaní s iným typom osvetlenie zabezpečujú LED zdroje výrazne úspory energie.

svetelný strop v tmavej jedálni

TIP na podporu zdravého spánku

Okrem známeho obmedzenia používania smartfónu, tabletu, či inej techniky vyžarujúcej modré svetlo, si po 19 hodine zvoľte osvetlenie s farbou super teplého svetla 2200 K, ktorá neobsahuje modrú zložku svetla. Podporuje vylučovanie spánkového hormónu – melatonínu, ktorý napomáha uvoľneniu, navodí pohodovú náladu a pozitívne ovplyvňuje celkovú odolnosť organizmu.

Spálňa s odsadeným sveteleným stropom TRI 900 SLIM s nepriamym svietením do stropu, podsvietenou poličkou a kozmetickým pultom a závesnými svietidlami bechter vedľa postele.Súťaž o účasť na špeciálnom Nesia Design Workshope

Chystáte sa prerábať interiér, ale nemáte svojho architekta? Ak je vaša odpoveď ÁNO, máme pre Vás horúci TIP: Zaregistrujte sa prostredníctvom nášho formulára a vyhrajte účasť na NESIA DESIGN WORKSHOPE, ktorý vznikol v spolupráci so spoločnosťou Svetelné stropy.

Vyberieme piatich z vás, ktorých pozveme na workshop, kde sa vám budú štyri hodiny intenzívne venovať dizajnéri Nesia a odborníci na osvetlenie zo spoločnosti Svetelné stropy.

Zažite proces ladenia a individuálneho riešenia vášho interiéru s dizajnérmi Nesia, a s odborníkmi zo spoločnosti Svetelné stropy zas zdravého osvetlenia, ktoré zvýši celkovú atraktivitu vašej domácnosti.

Účastníci workshopu získajú okrem nových vedomostí z oblasti navrhovania interiérov aj návrh vybranej časti interiéru, jeho zariadenia a osvetlenia + 30% zľavu na fotorealistickú vizualizáciu svojho interiéru na mieru.

Viac info nájdete na: https://nesia.sk/workshop-byvanie/.