Koža vs. látka: Aký typ poťahu je pre vás ten správny? - Dizajn

Koža vs. látka: Aký typ poťahu je pre vás ten správny?

Ponuka nábytku zrejme ešte nikdy nebola taká široká a rôznorodá ako je dnes. Na jednej strane to predstavuje veľkú výhodu, pretože skutočne každý si v nej vie nájsť to svoje, no na tej druhej strane dokáže práve tento široký výber dať poriadne zabrať. Výberom typu či štýlu konkrétneho kusu nábytku sa navyše ešte len celý proces začína. Na rad v tomto bode prichádzajú ďalšie dôležité prvky ako napríklad poťah a s tým súvisiace rozhodnutie- koža alebo látka?

Korigovaná koža, anilínová, nubuck, vodeodolné látky, prírodné či zamatové. To je len zlomok kategórií koží a látok, ktoré sú dnes dostupné. Vďaka moderným technológiám, inováciám a najrôznejším pokrokom navyše stále vznikajú nové typy poťahov, ktoré majú byť ešte trvácnejšie, odolnejšie, jemnejšie či krajšie. Na prvé počutie to môže znieť ako ideálny scenár, široký výber pre zákazníka, v ktorom sa môže prehrabávať až dovtedy, kým nájde presne to, čo si vysníval. Avšak pravda je taká, že šírka ponuky dokáže zmiasť, sťažuje výber a rozhodovanie.

Počas viac ako 20 rokov nášho fungovania sme už zažili mnoho prípadov, kedy zákazník prišiel do štúdia so svojou predstavou o poťahu a nakoniec domov odchádzal s úplným opakom. Samozrejme sú aj zákazníci, ktorí presne vedia čo chcú, a u nás sa len utvrdia o správnosti svojho výberu. V oboch prípadoch sme však pripravení poradiť a predstaviť naše portfólio poťahov, ktoré dnes už pozostáva z viac ako 3000 látok a koží. Každý typ poťahu, ktorý v ňom nájdete má svoje špecifiká, ktorými nás zaujal ani jeden z nich tam nie je iba do počtu. Či už to semianilínová koža s jemnou úpravou alebo látka, ktorá odolá ostrým pazúrikom vašich domácich miláčikov, každá z nich nás niečím očarila. Poďme sa však pozrieť na dve hlavné kategórie poťahov- látky a kože, a ich výhody a nevýhody.

 

Koža

Pri poťahoch sú len dva typy zákazníkov. Tí, ktorí nedajú na kožu dopustiť a takí, ktorí sa jej úplne stránia. Zatiaľ čo prvá skupina má s týmto materiálom veľmi dobré skúsenosti, druhá ju má v mysli zafixovanú ako tvrdý, lepivý materiál, ktorý je v zime studený a v lete horúci. Pravda je však taká, že toto už o modernej koži neplatí. Existujú síce rôzne typy koží, ktoré majú aj rozdielne charakteristiky, avšak už to nie je ani zďaleka to, čo to bolo pred 20 alebo aj 10 rokmi.

Koža vs. látka: Aký typ poťahu je pre vás ten správny? - Dizajn

Sedačka EXTENT v nubuckovej koži

 

Korigovaná koža je to, čo si pamätá väčšina z nás. Ide o kožu upravenú pigmentovaným náterom, kvôli ktorému je aj na dotyk hrubšia, ale je aj veľmi odolná a jednoducho sa čistí.

 

 

V dnešnej dobe však už nie je taká obľúbená, nahradili ju jemnejšie semianilínové či anilínové kože, ktoré si zachovávajú prirodzenú mäkkosť, no vďaka úprave sú stále odolné.

 

Nubuckové kože sú najvyššou kategóriou. Upravované sú len prírodnými moridlami, ktoré zachovávajú jej prirodzenú štruktúru a jemnosť. Na dotyk sú zamatové, no vyžadujú si precíznejšiu údržbu, ktorá však predĺži ich životnosť.

 

Výhody kože

Nadčasovosť

Sú hypoalergénne

Odolnosť

 

Nevýhody kože

✘ Nubuckové kože s vyžadujú viac starostlivosti

✘ Vyššia cena

 

 

Látky

Obrovskou výhodou látky je jej rôznorodosť a schopnosť meniť tváre. Práve preto sa už mnohokrát stalo, že zákazník pri prezeraní našich vzorkovníkov zmenil názor a aj napriek tomu, že bol veľkým fanúšikom kože, prešiel na látku. Dôvodom môže byť omnoho nižšia cena, širšia ponuka farieb a štruktúr, ale aj iné technologické vlastnosti.

Koža vs. látka: Aký typ poťahu je pre vás ten správny? - Dizajn

Sedačka LEON v ľahkočistiteľnej látke

 

 

Látka je chameleón, ktorý sa dokáže zahrať aj na kožu, ktorú od tej pravej rozozná iba odborník. Vzhľad kože za zlomok ceny, znie to ako utópia, no napriek tomu to je skutočnosť. Je jasné, že látka sa nikdy nepremení na kožu a nedokáže okopírovať jej unikátne vlastnosti, no pre ľudí, ktorí uprednostňujú tento materiál, ale páči sa im vzhľad kože, je ideálna.

 

Výhody látok

Nepodlieha teplote v miestnosti

Široká ponuka farieb, štruktúr, potlačí

Rôzne úpravy odolnosti

Špeciálne látky sa jednoduchšie čistia

 

Nevýhody látok

✘ Vyžadujú si pravidelné čistenie, tepovanie

✘ Nižšia životnosť

✘ Časom blednú

 

Najlepšie je samozrejme poťah vidieť. V našich showroomoch práve preto nájdete množstvo vzorkovníkov látok a koží, ktoré si môžete ohmatať a vyskúšať. My sme vám k dispozícii v prípade, že sa neviete rozhodnúť, ale aj vtedy, ak potrebujete utvrdiť vo svojom výbere.