Spoznajte farbu roka 2023: Viva Magenta - Dizajn

Spoznajte farbu roka 2023: Viva Magenta

Tak ako každý rok, aj tentokrát spoločnosť Pantone vyhlásila farbu pre nastávajúci rok na základe trendov v móde, dizajne a kultúre. Čo charakterizuje túto farbu, čím sa vyznačuje a ako ju využiť v interiéri? 

Spoznajte farbu roka 2023: Viva Magenta - Dizajn

Energická farba z prírody

Odtieň Viva Magenta 18-750 predstavili ako karmínovo červený tón, ktorý predstavuje rovnováhu medzi teplým a chladným. Táto farba je odvážna a nebojácna, pulzuje energiou, podnecuje k experimentovaniu a sebavyjadreniu bez zábran. Je tu pre každého s rovnakou vášňou pre život. Prináša optimizmus i dynamiku v náročných časoch a povzbudzuje k pozitívnejšej budúcnosti.

Odborníci zo spoločnosti Pantone ju opisujú ako hybridnú farbu, ktorá vyvažuje fyzický a virtuálny život v našom multidimenzionálnom svete. Potvrdzuje stále väčšiu pozornosť smerom k prirodzeným farbám a k prírode. Ako jasná karmínová červená, Viva Magenta vyvažuje smelosť s pocitom zábavy. Z tohto dynamického mixu srší rebelstvo, no nie na úkor jemnosti.

Spoznajte farbu roka 2023: Viva Magenta - Dizajn

Vedeli ste, že…

Organický pôvod Viva Magenta pochádza z prírodného farbiva košenila, známe tiež ako karmín, alebo kyselina karmínová, ktorý sa získava zo sušených tiel samičiek hmyzu červca nopálového? 

Tento hmyz žije na opunciách v suchých oblastiach Mexika, Peru a Kanárskych ostrovov. Sú purpurovej farby a pokrýva ich biele páperie. 

Dnes sa toto farbivo využíva v potravinovom priemysle pod označením E120, ale aj v kozmetických prípravkoch, v rúžoch a očných tieňoch. Objavili ho Španieli pri dobývaní Mexika, a extrakt košenila (alebo karmín) bol po striebre druhým najcennejším vývozným artiklom z Nového sveta do Európy. Využívali ho najmä na výrobu žiarivo červeného oblečenia pre najbohatších ľudí.

Spoznajte farbu roka 2023: Viva Magenta - Dizajn

Farba Viva Magenta z pohľadu psychológie

Digitálny priestor urýchlil globalizáciu, a v dôsledku toho sme navzájom prepojení viac ako kedykoľvek predtým. Farba roka 2023 hovorí o našej túžbe prijať nové výzvy, vyskúšať nekonvenčné veci, no zároveň prehĺbiť našu empatiu a súcit voči svojmu okoliu. 

Viva Magenta ponúka istotu, silu a motiváciu, ktorú potrebujeme na zvládnutie náročnej doby. 

Spoznajte farbu roka 2023: Viva Magenta - Dizajn

Ako používať túto farbu v interiéri?

Ak preferujete skôr neutrálne tóny, môžete Viva Magentu použiť na pár pútavých akcentoch: dizajnové svietidlo, vankúše, menší koberec, alebo aj kreslo

Veľmi pekne vynikne v spoločnosti tlmených neutrálnych tónov a pastelových farieb ako svetlo sivá, svetlé odtiene béžovej, modrej či olivovej farby. 

Spoločnosť Pantone pripravila aj paletu odporúčaných doplnkových farieb, ktoré ladia s farbou Viva Magenta.

Spoznajte farbu roka 2023: Viva Magenta - Dizajn

Pre odvážnych: Vyberte si sedačku vo farbe Viva Magenta

Ak je vám táto farba blízka a nebojíte sa odvážnejšej farebnosti, vyberte si sedačku v tejto farbe, a zvyšok interiéru zlaďte v monochromatickom duchu – v kombinácii jemnejších odtieňov ružovej spolu s neutrálnymi farbami ako sú sivá, biela, alebo aj čierna. 

Spoznajte farbu roka 2023: Viva Magenta - Dizajn

Spoznajte aj druhú farbu roka od spoločnosti Benjamin Moore

Farbu roka vyhlasujú okrem Pantone aj iné spoločnosti (výrobcovia farieb) ako Dulux, Sherwin-Williams,  či Benjamin Moore. Zväčša sa ich tóny líšia, ale tento rok sa spoločnosť Benjamin Moore priblížila v zmýšľaní o novej farbe inšpirujúcej aktuálne obdobie

Posledné roky, ovplyvnené vypuknutím pandémie, preferovali tlmené tóny s upokojujúcim účinkom. Minulý rok mali farbu roka v zelenom odtieni – išlo o farbu podporujúcu spojenie s prírodou. 

Ale v roku 2023 Benjamin Moore nabáda k vystúpeniu zo svojej komfortnej zóny farieb a predstavil ohnivo červeno-oranžovú farbu roka: Raspberry Blush (2008-30) – v preklade Malinová líčenka. Má prebudiť naše zmysly a priniesť sviežu energiu, čo je ich spoločný znak s farbou roka od Pantone – Viva Magentou.

Spoznajte farbu roka 2023: Viva Magenta - Dizajn

Na druhú stranu, Benjamin Moore zvolil v paletke doplnkových farieb živšie tóny – eklektickú zmes farieb s nostalgickými odkazmi na obdobia osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. Prezentuje ich ako sýte odtiene, ktoré sa vyskytujú vo voľnej prírode. Tentokrát si však začali viac všímať výnimočné farby prírody: žiarivú farebnosť západu slnka, tropických kvetov, či hlbín mora.

Rozžiarte svoj interiér farbami roka 2023

Ktorá z predstavených farieb roka je vám bližšia? Páčia sa vám skôr tlmené tóny, alebo túžite po viac rozžiarenom interiéri?

Nech už sa prikláňate viac k prvej či druhej možnosti, obidve farby vám pomôžu rozžiariť vašu domácnosť, vdýchnuť do nej život a rozprúdiť v ňom energiu. Neváhajte a obráťte sa na výrobcov z Nesie, ktorí vám vytvoria dizajnový kúsok do vašej domácnosti aj v týchto farebných vyhotoveniach.

Ste pripravení odštartovať nový rok naplno s energickou Viva Magentou či malinovou Raspberry Blush? Odomknite svoj tvorivý potenciál a užite si naplno slobodu experimentovania nielen v interiéri.