sedačka, stôl, obývačka

8 krokov, ako si vybrať sedačku

Sedacia súprava je obvykle prvou dámou obývačky. Zdalo by sa, že jej účel je jednoznačný a rovnaký v každej domácnosti. Očakáva sa od nej komfortné sedenie, pevnosť a dlhá životnosť. No keby sme sa opýtali čo si pod pojmom komfortného sedenia predstavuje business man, mamička na materskej, či starší manželský pár, každý by si to svoje pohodlie predstavoval inak.

V prvom rade sa zamyslite nad umiestnením a funkciou

Preto skôr, ako prejdete k jednotlivým krokom, na čo si dať pozor pri výbere vašej vysnívanej sedačky, na chvíľu sa zastavte a v pokoji si ujasnite, akú úlohu bude zohrávať vo vašom domove.

Má mať skôr reprezentatívny charakter, dôstojne usadiť hostí, alebo bude slúžiť ako miesto, kde sa pohodlne natiahnete po náročnom dni a pozriete si obľubený seriál? Máte malé deti, alebo domácich miláčikov, ktorí dajú sedačke poriadne zabrať? Pre každý z týchto scenárov sa hodí iný typ sedačky či poťahu.

Ale poďme pekne po poriadku.

Krok č. 1: Dizajn & tvar

Skúste si odpovedať na tieto otázky:

  • V akom štýle máte ladený celý interiér?
  • Sú vám bližšie strohé línie a hranaté tvary, alebo skôr oblé?
  • Do akých farieb je ladený váš interiér, najmä podlaha, steny či nábytok?

Upresnenie týchto základných informácií vám uľahčí prvú fázu výberu. Konkrétny materiál a jeho farebnosť však dotiahnete v kroku číslo 6.

zelená sedacia súprava do obidvoch stránKrok č. 2: Rozmery

Tento bod je veľmi dôležitý a jeho podcenenie potrápilo mnohých. V prvom rade si premerajte a zakreslite rozmer miestnosti, kde sa bude sedačka nachádzať. Všímajte si aj rôzne výčnelky, ich odsadenie od steny, umiestnenie radiátora, a tiež parapetnú dosku, vrátane výšky jej osadenia. Následne si vypočítajte maximálne rozmery sedačky, ktoré nesmiete prekročiť.

Najčastejšou chybou býva nesprávny odhad veľkosti a proporcií priestoru v domácnosti, najmä keď si sedačku vyberáte v priestrannom showroome, kde sa vám rozmerovo veľkorysá sedačka môže zdať ideálna do vašej obývačky.

Nemusíte sa obávať, obráťte sa na našich skúsených predajcov v showroomoch Nesia, ktorí vám radi poradia s optimálnym rozmerom sedačky do vášho priestoru. Naše modely ponúkajú široké možnosti modulov, z ktorých vám naši odborníci vyskladajú tú správnu zostavu.

objemná svetlá sedacia súprava v tvare UTIP: Pred návštevou showroomu Nesia sa môžete pohrať aj s našim jedinečným 3D konfigurátorom, kde si viete jednoducho a rýchlo zostaviť svoju sedačku aj sami. S našimi odbornými predajcami si potom prejdete správnosť výberu a doladenie detailov.

Krok č. 3: Komfort sedenia

Rozoberme si celkový pocit pohodlia, ktorý pre každého z nás predstavuje niečo iné, na drobné. Tu sa odráža spôsob vášho sedenia na sedačke, aj nároky na zdravé sedenie. Neraz sa stáva, že si zákazník vyberá sedačku len s ohľadom na jej dizajn a na to, ako sa vyzerá na vizualizácií. Až neskôr doma však zistí, že mu nevyhovuje z úžitkového hľadiska.

Neexistuje jedna definícia správnych parametrov sedačky, preto je potrebné si svoje preferencie preveriť naživo v našich showroomoch a dať na svoj vlastný pocit. Vnímanie komfortu sedenia je kombinácia týchto parametrov sedačky:

Výška sedu od zeme

Zákazníci v strednom a vyššom veku oceňujú skôr vyššie sedenie, teda 42 cm a viac, lebo z tejto výšky je menej namáhavé sadanie, ale najmä vstávanie zo sedačky. Výšku sedu si viete okrem výberu modelu sedačky regulovať aj výberom nožičiek, ktorých máme v ponuke niekoľko typov rôznych veľkostí.

Hĺbka sedu

Z ergonomického hľadiska je optimálna hĺbka sedu 60 cm. Ak však na sedačke sedíte neštandardne, alebo na nej skôr viac ležíte, vyhovuje ešte väčšia hĺbka sedu.

dvojfarebná sedacia súpravaTvrdosť/mäkkosť sedákov a operadiel

Aj pri tomto parametre ide teória tak trochu bokom. Všeobecne platí, že ľahšie sa vstáva z tvrdších sedákov, ale najlepšie je prísť si vyskúšať naživo rôzne typy a rozhodnúť sa podľa vášho pocitu.

hnedá kožená sedacia súpravaVýška operadla/Opierka hlavy

Tu sa názory líšia. Niekto vyhľadáva sedačku, kde si môže pohodlne oprieť hlavu, iní zas preferujú nízku opierku, najmä z pohľadu dizajnu, kde sedačka vizuálne zaberie menej miesta. Riešením pre oba názory sú sedačky s polohovateľnými opierkami, ktoré sa v čase nepoužívania jednoducho sklopia.

ružová sedačkaKrok č. 4: Konštrukcia sedačky

Rovnako dôležité ako vonkajší dizajn sedačky je jej vnútorné vybavenie, najmä z pohľadu dlhej životnosti a komfortu sedenia. Poctivá kostra sedačky musí byť vyrobená z tvrdého dreva, preglejky, či pevného kovu.

Priamy vplyv na životnosť sedačky však majú aj použité popruhy a vlnovce, ktoré odpružujú PUR peny. Samotný komfort sedenia a jeho dlhodobú udržateľnosť definujú práve PUR peny. Parameter ich kvality je hustota a odpor voči stlačeniu, ktorá určuje tvrdosť a mäkkosť sedákov. Nemenej dôležitý je pôvod tejto peny. Ide síce o najdrahšiu položku pri konštrukcii sedačky, ale tu by sa šetriť nemalo.

V Nesii kladieme dôraz na vyberanú kvalitu všetkých použitých materiálov a na pevnosť konštrukcie, aby sme zabezpečili trvácnosť komfortu sedenia a odolnosť proti vysedeniu.

Krok č. 5: Funkcie sedačky

Ergonómia & relax

Niektoré modely sedačiek ponúkajú skryté funkcie, ktoré ešte zvyšujú komfort pri sedení. Napríklad, elektrické výsuvy sedákov, opierok hlavy, alebo nenápadne zakomponovanej výsuvnej podnožky. Stlačením jedného tlačidla si nastavíte požadovanú polohu na relax. Špecialitou je premena klasického sedenia na kompletne relaxačné, so sklopením opierky chrbta a vyvýšenou polohou nôh, ktorá prináša okamžitú úľavu a uvoľnenie.

modrá sedacia súpravaRozklad na lôžko

V tomto bode buďte opatrní a dobre si premyslite, či rozkladaciu funkciu na hlavnej sedačke určite potrebujete. Najkvalitnejšie sedacie súpravy sú obvykle bez rozkladu. Ak je to však pre vás naozaj dôležité, pri výbere sa pýtajte na kvalitu rozkladacieho systému, najmä ak sa bude používať na denné spanie. Zároveň nepodceňte kompaktnosť plochy samotného lôžka po rozklade, a zvoľte si naozaj kvalitný matrac.

„Funkčnosť sedačky musí byť v harmónii s jej komfortom.”

Vyrobiť niečo dlhodobo funkčné si vyžaduje mnohoročné skúsenosti a konštrukčné znalosti. Skĺbiť dizajn, ergonómiu a funkčnosť totiž nie je vôbec jednoduché. My v Nesii sme sa práve z tohto dôvodu spojili s odborníkmi na špecialistami v odvetví na výrobu sofabedov – rozkladacích sedačiek. Ich prednosťou je pevná konštrukcia, jednoduchý rozklad za 3-4 sekundy a kvalitný matrac vhodný na denné spanie.

zelená rozkladacia sedacia súpravaKrok č. 6: Poťahový materiál

Čím väčší výber, tým ťažšie rozhodnutie. Pri výbere sedačky padá najčastejšia otázka: Koža alebo látka? Oba poťahy majú svoje pre a proti a oba sú sprevádzané rôznymi mýtami a predsudkami. Poďme sa v nich preto zorientovať.

Koža

„Koža chladí a lepí sa” – najčastejší mýtus, s ktorým sa stretávame. Táto charakteristika je typická totiž len pre jeden typ kože – korigovaný. Ostatné, prírodné kože sú príjemné na dotyk, majú jemnú štruktúru a krásnu vôňu. Pri správnej údržbe  sú omnoho trvácnejšie ako látky.

Látka

Textil sa v posledných rokoch poriadne posunul vpred, nielen v dizajne, ale aj v samotnej kvalite. Dnes si môžete vyberať z ľahko čistiteľných, pet-friendly alebo prírodných látok či eko poťahov.

sivomodré kreslo, na ktorom odpočíva pesV našich showroomoch máme v ponuke viac ako 3000 poťahových materiálov. Bojíte sa tak veľkého výberu? Nemusíte. Dohodnite si stretnutie s odborným predajcom a ten vám s výberom ochotne poradí.

Ak vás však zaujíma, na čo si dať pozor pri výbere poťahu a aké parametre sú pri odolných a ľahko čistiteľných látkach naozaj dôležité, prečítajte si tento blog.

Krok č. 7: Cena/Rozpočet

Aká je cena, ktorú ste ochotní investovať do svojej sedačky? Najvýznamnejší vplyv na cenu sedacej súpravy po jej veľkosti má výber poťahu. Najdrahšie sú samozrejme prírodné kože a špeciálne látky.

Stanovte si vlastný rozpočet a premyslite si, čo potrebujete aj dodanie a montáž, alebo si tieto služby viete zrealizovať aj sami.

Ak premýšľate nad cenou, naša rada znie: Radšej lepšiu látku ako lacnejšiu kožu. V každom prípade, čím menej kompromisov. Tie jednoducho nie sú v súlade s rozumným výberom a dobrou kúpou na dlhé roky.

Krok č. 8: Konfigurátor

práca s konfigurátorom sedacích súprav

Pred stretnutím s našim odborným predajcom vyskúšajte náš 3D online konfigurátor, ktorý vám umožní jednoducho a rýchlo si zostaviť sedačku, vybrať si typ poťahu, nožičky a ihneď vidieť orientačnú cenovú ponuku. To všetko v priebehu pár minút.

V ktorúkoľvek hodinu tak máte k dispozícii orientačnú cenovú ponuku na zostavu, ktorú ste si vyskladali. Zobrazenie 2D výkresu s rozmermi alebo 3D vizualizácie si viete meniť jedným preklikom. Získate tak profesionálny výstup ako od dizajnéra. Celá obsluha online konfigurátora je veľmi jednoduchá, intuitívna. Viac sa však môžete dočítať v tomto blogu.