Aké trendy budú vládnuť v interiéroch v roku 2023? - Interiér

Aké trendy budú vládnuť v interiéroch v roku 2023?

Viete, ako sa vyvíja interiérový dizajn, ktoré línie trendov z minulého roka sa ujali a držia si prvenstvo, a ktoré sú už, naopak, na ústupe? Pozrite sa na náš prehľad, ktorý sme si pre vás pripravili.

Aké trendy budú vládnuť v interiéroch v roku 2023? - Interiér

Aký hlavný trend si nesie prvenstvo?

Hlavný trend, ktorý ešte zaručene vydrží viac rokov, charakterizuje slovné spojenie “menej je viac”. Napriek tomu, že ešte stále doznieva silné ovplyvnenie pandemického obdobia v našich domácnostiach, dochádza už pomaly aj k prebratiu a zapáleniu do nových výziev. 

Dizajn má byť praktický, komfortný, s ohľadom na účel, ideálne vhodný na multifunkčné použitie. Uprednostňujú sa kvalitné trvácne prírodné materiály pred krátkodobým výstrelkom či lacnou imitáciou. 

Na prvé miesto sa kladie aj udržateľnosť a ohľaduplnosť k nášmu životnému prostrediu – toto všetko sa prenieslo aj do aktuálnych trendoch v interiéri.

Aké trendy budú vládnuť v interiéroch v roku 2023? - Interiér

Minimalizmus je stále v centre pozornosti

Najsilnejší trend je jednoznačne stále minimalisticky zariadený interiér, ktorý má nové oživujúce prvky. Moderné domácnosti majú tendenciu riešiť zabudovaný nábytok na mieru, ktorý takmer splýva so stenami. 

Pozornosť sa kladie na kvalitu materiálov a remeselné spracovanie detailov. Takýto priestor tvorí ideálnu kulisu pre výraznejší akcent či dominantu, ktorá pritiahne pozornosť. Tou sa môže stať sedačka, kreslo, alebo iný nábytok v pútavom tvare, štýle alebo farbe.

Aké trendy budú vládnuť v interiéroch v roku 2023? - Interiér

Do popredia sa dostávajú oblé tvary

Čo sa týka tvaru, čisté línie ustupujú oblým a organickým prvkom. V interiéri sa najčastejšie objavujú na kuchynskom ostrovčeku, stenách, či oblých prvkoch na nábytku.

Aké trendy budú vládnuť v interiéroch v roku 2023? - Interiér

Zo štýlov, ktoré sa momentálne využívajú ako akcenty v modernom interiéri, sú to najčastejšie vintage a art-deco. Zároveň si zaslúži v tomto roku extra pozornosť aj farba ako akcent. 

Neutrálna farebnosť s kontrastným alebo žiarivým akcentom

Základ interiérov stále tvorí neutrálna tonalita, a takzvané teplé neutrálne tóny. Najčastejšie sa objavujú zemité tóny – od svetlej krémovej až po tmavšie hnedé odtiene, premiešané s neutrálnymi farbami, bielou, čiernou a sivou. Medzi typické farby z tejto zmesi patrí napríklad odtieň Taupe.

Pri zemitých tónoch sa niektorí dizajnéri prikláňajú k farebnosti hrdze a karamelu, iní zas k primiešaným novým červeným tónom ako terakota, či tmavá červenohnedá. Medzi doplnkovými farbami sa objavujú tóny modrej a zelenej.

Aké trendy budú vládnuť v interiéroch v roku 2023? - Interiér

Akú farbu použiť ako akcent? 

Kontrastnú a žiarivú, napríklad ako odporúčané farby roka 2023: Viva Magenta! od Pantone a červeno-oranžová od Benjamina Moora. Viac informácií o farbách roka a ich ladení nájdete v našom blogu: SPOZNAJTE FARBU ROKA 2023: VIVA MAGENTA!

Ak chcete držať krok s trendy farbami roka 2023, no zároveň vám vyhovuje neutrálna farebnosť, žiarivejšie tóny použite iba na malom kúsku v domácnosti, napríklad na jednej stene či na textilných doplnkoch. 

Aké trendy budú vládnuť v interiéroch v roku 2023? - Interiér

Charakteristická je pestrosť materiálov

Tento rok je dovolené slobodne kombinovať rôzne materiály, treba však pamätať na celkový výraz interiéru. Prevládajú surové, prírodné materiály: drevo, koža, vlna, kov alebo kameň, ale aj neopracovaný betón – najmä aplikovaný ako micro topping. Tento materiál slúži ako vhodný dekoratívny prvok. Spolu vytvárajú príjemnú teplú atmosféru. 

Aké trendy budú vládnuť v interiéroch v roku 2023? - Interiér

Obľúbenou kombináciou je aj kov a drevo. Ako dekorácie sa objavujú remeselné výrobky z keramiky, dreva, alebo skla, ale vo farebnom vyhotovení. Drevený nábytok dopĺňajú jemnejšie štruktúrované materiály a zdobenia z materiálov ako je  ratan či  bambus.

Zhrnutie: Interiérové trendy 2023 v skratke

Aké sú typické prvky súčasného moderného minimalizmu? 

 • Individualizmus, personalizovaný dizajn – Nábytok prispôsobený na mieru vášho priestoru. Nielen klasické vstavané úložné priestory, ale aj celé kuchyne ukryté v nábytkových stenách, s dvierkami až do výšky stropu.
 • Dôraz na kvalitu – kvalitné remeselné spracovanie s precízne vypracovanými detailami, overené materiály.
 • Moderné krivky – viac kriviek, menej priamych línií.
 • Vintage nábytok je in – ale len ako doplnkový solitér v modernom priestore
 • Vysoké dvere s neviditeľnou bez obložkovou zárubňou – opticky zväčšujú interiér 
 • Zabudovaná vinotéka ako podsvietená vitrína
 • Lamelové obklady ako pútavý akcent, ktorý zútulňuje priestor – viac si prečítajte v blogu: DREVENÉ LAMELY A PANELY – AKTUÁLNY TREND V INTERIÉRI – ROZŠIRUJÚ SVOJE MOŽNOSTI
 • Kameň je in – či už pravý mramor na konferenčnom stolíku, alebo jeho imitácia v technickom kameni na kuchynskej linke. Ideálne je však materiálové zjednotenie na viacerých prvkoch v interiéri. Po novom sa viac používa aj na soklové lišty a rôzne architektonické detaily.
 • Z kovov sa dostáva do popredia striebro, hladké, aj leštené, leštený hliník, nehrdzavejúca oceľ, železo  pred zlatom, bronzom a mosadzou. Objavuje sa najmä na dekoráciách ako sú zrkadlá, misy, či svietniky.
 • Terazzo je stále in, čo súvisí aj ekologicky šetrnými materiálmi.
 • Veľa interiérovej zelene – prináša do domu príjemnú farbu a život. Rastliny v interiéri dodávajú priestoru svojsky prirodzený a útulný vzhľad. 
 • Výrazný vplyv japonského minimalizmu – Japandi alebo Muji aesthetic
 • Inšpirácie z prírody a z jej princípov – Ohľad na životné prostredie a udržateľnosť.
 • Do popredia sa dáva hodnota rodiny a dôležitosť vytvorenia priestoru pre spoločné stretnutia.

Poznáte štýl Japandi?

Ide o spojenie japonskej estetiky a škandinávskeho dizajnu, ktoré je ovplyvnené zenovým konceptom a minimalistickou harmóniou. Vytvára pokojnú atmosféru, pôsobí elegantne a uhladene. Základom je kontrast, používa čierne prvky a rámovanie a neutrálnu tonalitu prírodných materiálov. Typickými sú tiež drevené lamely a veľa textúr ako napríklad vypletaný ratan. Kladie dôraz na praktičnosť, funkčnosť a jednoduchosť.

Aké trendy budú vládnuť v interiéroch v roku 2023? - Interiér

Aké prvky v interiéri sú v roku 2023 na ústupe? 

 • priveľa čistých línií – treba ich doplniť organickými oblými prvkami,
 • geometrické usporiadanie,
 • zlaté a mosadzné prvky,
 • bohémsky štýl,
 • chladné sivé tóny nahrádzajú teplé neutrálne,
 • otvorené konzolové police,
 • vrstvené aranžovanie vankúšov na posteli či sedačke.

Ktorý trend roku 2023 si vás získal najviac?

Tak ako? Našli ste si prienik medzi tým, čo sa vám páči a čo je trendy? Najdôležitejší je totiž váš dobrý pocit. Trendy prichádzajú a odchádzajú, dávajú však stále široké možnosti ich aplikácie na vytvorenie útulného domova. 

Pracujte s úrovňami, symetriou, prúdením priestoru a najmä kombinovaním funkčnosti a estetiky. Vyberte si to, čo je vám blízke a vyhovuje vášmu životnému štýlu.

Ak sa však sami na dizajn vašej domácnosti necítite, neváhajte sa obrátiť na náš tím. Naši odborníci sa radi postarajú o to, aby bola vaša domácnosť štýlová a praktická zároveň.