Blog

farby v interiéri

Ako pracovať s farbami v interiéri?

So správnymi farbami dokážeme v priestore robiť veľké veci. Majú moc nad našou náladou, dokážu v nás vyvolať pokoj, vytvoria energickú atmosféru alebo naopak, dokážu rozrušiť. Práve preto sú aj pri interiérovom dizajne mimoriadne dôležité, avšak väčšinu ľudí zaujímajú najmä z dizajnového hľadiska. Vyberať farby do svojho domova by sme mali aj podľa požadovanej atmosféry a účelu danej miestnosti. Ako na to sme sa opýtali interiérovej dizajnérky Nesia, Flóry Kočajdovej.

Interiérové trendy sa samozrejme týkajú aj farieb. Dnes patria k najpopulárnejším klasické a minimalistické tóny bielej, béžovej či sivej, no o rok či dva to môžu byť výrazné odtiene červenej či žltej. „Kedysi mali všetci biele steny alebo tapety. Potom prišli do módy sýte farby, ktoré tak ako prišli, aj odišli. V súčasnosti ľudia zmenili prístup k farbám stien. Už sa nezačína farbami stien pri prvotných návrhoch, ale práve nábytkom, ku ktorému je doladená farba celkovej miestnosti. Interiér sa začal vnímať ako celok, kde je všetko v harmónií od stien až po podlahu,” vysvetľuje Flóra.  Farba stien, ale aj nábytku či vybavenia by mala jednoducho ladiť a dotvárať želanú atmosféru. Ako pracovať s farbami v jednotlivých miestnosťach tak, aby vás tak skoro neomrzeli?

 

Farebná paleta

V prípade, že začínate od nuly a zariaďujete celý interiér, vaše rozhodovanie môže byť o čosi jednoduchšie. Skvelým východiskovým bodom je zozbieranie obrázkov z časopisov či Pinterestu, ktorých farebné schémy sa vám pre jednotlivé miestnosti páčia. Keď si vytvoríte takúto koláž, možno zistíte, že inklinujete ju prírodným tónom. Váš interiérový dizajnér vás z tohto bodu bude vedieť presne nasmerovať k výberu správnych farieb. Paleta farieb v miestnosti by mala byť zostavená nielen podľa dizajnových preferencií, ale podľa toho, na čo je priestor využívaný. „V obývačke môže napríklad bordová farba pôsobiť luxusne, no v spálni by vzbudzovala aktivitu a narúšala by kvalitu spánku. Sekundárna farba dodáva kontrast, napríklad v detailoch ako závesy, nábytok, záclony a podobne,“ vysvetľuje Flóra.

 

Ako pracovať s farbami v interiéri? - Interiér

Sedačka Lisbona v jednej z našich realizácií

 

Medzi Slovákmi je stále najpopulárnejšou farbou stien biela, podľa Flóry neradi experimentujú. „Ďalšími častými farbami sú žltá, oranžová, béžová a krémová. V zahraničí to už je o niečo pestrejšie, tam sú farebné trendy divoké a rôznorodé každý rok,“ dopĺňa.

 

 

Rozdelenie zón

V druhom kroku je dôležité zohľadniť, kedy a za akým účelom bude daná miestnosť využívaná. Zatiaľ čo kuchyňa, jedáleň, obývačka a iné spoločné priestory patria do dennej časti, spálne zase tvoria nočnú časť. Aj tomu sa výber farieb prispôsobuje a nielen z hľadiska atmosféry, ale aj celkového psychologického efektu na organizmus.

 

Ako pracovať s farbami v interiéri? - Interiér

Nadčasové kombinácie zvolené do modernej kuchyne.

 

„Farba v interiéri by mala zodpovedať tomu, na čo je daná miestnosť určená. Napríklad v jedálni a kuchyni môže farba výrazne ovplyvniť chuť do jedla preto sa odporúča najmä oranžová. Zato v takej spálni môže modrá vyvolať pokoj a utlmuje aktivitu. Hnedá a sivá sú obľúbenými farbami do obývačky pretože pôsobia príjemne i neutrálne a výborne sa k nim ladí nábytok. Do kúpeľne je ideálne zvoliť svetlú farbu, aby bolo vidieť akékoľvek nečistoty,“ predstavuje Flóra základné princípy pri výbere farieb podľa typu miestností a zón.

Ako pracovať s farbami v interiéri? - Interiér

Obľúbená kombinácia v obývačkách- hnedá a sivá, ktoré pôsobia spolu elegantne a čisto.

 

Denná časť

Veľmi univerzálnou farbou dennej časti je žltá, ktorá okamžite navodzuje príjemnú atmosféru, pôsobí pozitívne a pomáha zlepšovať komunikáciu. Zároveň sa nám asociuje s priateľstvom a optimizmom, čo z nej robí ideálnu voľbu napríklad do obývačiek, kuchýň a jedální. To samozrejme neznamená, že musíte do obývačky umiestniť najkrikľavejšiu žltú sedačku, akú nájdete, ale môžete využiť jej tlmené tóny pri detailoch. Pri jedálni zase môžete alternatívne staviť aj na oranžovú, ktorá pomáha stimulovať apetít, no zároveň navodzuje pocit radosti.

 

Ako pracovať s farbami v interiéri? - Interiér

Jemné tóny zelenej a béžovej na jednej strane podporujú kreativitu a na druhej vytvárajú pokojnú atmosféru.

 

Pracovne zase ocenia odtiene fialovej, modrej a zelenej, ktoré pomáhajú podporovať kreatívne myslenie, mentálnu aktivitu, no zároveň pôsobia upokojujúco. Zelenú si spájame s prírodou, čo má veľmi relaxačný efekt, avšak okrem toho navodzuje pocity pokoja a šťastia. Pri modrej sa takisto budete cítiť produktívne, avšak uvoľnene, keďže podvedome si túto farbu spájame s vodou. Fialová pôsobí luxusne, tajomne, avšak pomáha podporovať kreativitu. Pokiaľ sa venujete umeniu či ručným prácam alebo máte iné kreatívne zamestnanie, táto farba by mohla byť práve pre vás. Má v sebe magickú atmosféru, no trochu ťažšie sa s ňou pracuje, preto sa radšej poraďte s odborníkom.

 

 

Nočná časť

spálňach takisto môžete využiť niektoré zo spomínaných farieb, napríklad zelenú či modrú. Týmito farbami môžeme podporovať myslenie, ale majú aj upokojujúcu vlastnosť, čo z nich robí ideálnych kandidátov do spálne. V detských izbách je veľmi populárna zase fialová, konkrétne jej levanduľové odtiene. Podľa štúdie si do svojej izby vyberá túto farbu až 75% detí v predpubertálnom veku. Kombinovať sa dá napríklad aj s oranžovou, ktorá do miestnosti prinesie dávku pozitivty.

Ako pracovať s farbami v interiéri? - Interiér

Tmavými farbami a vhodne zvolenými vzormi dokážeme do spálne dostať luxusný dojem.

 

Farebné tipy

Biela – veľmi populárna farba v minimalistických a škandinávskych interiéroch. Pôsobí čisto a jemne, avšak niekedy v priestore dokáže vytvoriť chladný, pustý dojem. Preto sa často kombinuje napríklad so svetlým drevom, čo prináša do interiéru prírodný prvok a teplo.

 

Ružová – kedysi považovaná za dievčenskú farbu, no dnes sa bežne využíva v spoločných priestoroch, kúpeľniach či v kuchyni. Jej pastelové odtiene krásne dopĺňajú neutrálne tóny sivej či bielej a prinášajú do interiéru jemne luxusný dojem. Takisto je skvelým prvkom v miestnostiach, kde sa stretáva veľa ľudí, keďže má jemne upokojujúci efekt.

 

Hnedá – skvelou farbou, ktorá do priestoru pridá teplo a komfort je hnedá. V interiéri sa dá využiť v podobe dreva, ale aj rôznych textílií, poťahov či doplnkov. Krásne sa dá využiť práve so spomínanou bielou, ale aj ružovou. Hodí sa však takmer k akejkoľvek farbe, záleží len na výsledku, ktorý chcete dosiahnuť.

 

Čierna –  farba, ktorá vstrebáva energiu preto utišuje nepokoj a vnútorné konflikty. Vo väčšom množstve môže evokovať smútok, dá sa kombinovať so všetkými farbami preto je vhodná najmä ako doplnková.

 

Modrá –  farbou vhodnou do miestností s dostatočným denným svetlom, keďže vytvára pocit chladu. Vyvoláva pokoj, utlmuje aktivitu a pôsobí proti stresu. Znižuje krvný tlak, pulz, intenzitu dýchania a vnímanie bolesti.

 

Zelená – farbou prírody, ktorá upokojuje a uvoľňuje. Zlepšuje sebaistotu, pamäť a tlmí nervozitu. Hodí sa najmä do relaxačných priestorov.

 

 

Ako pracovať s farbami v interiéri? - Interiér

Extra Tip dizajnérky:

Poznáme 3 druhy farebných harmónií, ale len dve sú vhodné pre farebné kombinácie v interiéri. Prvou je analogická harmónia, ktorá kombinuje podobné farebné tóny alebo s farbami s rovnakým základom, napríklad červená + jej doplnkové farby ako oranžová či purpurová. Táto harmónia vytvára pokojný, príjemný dojem.

Druhou harmóniu je komplementárna harmónia, pri ktorej tvoria harmonické spojenie dve komplementárne farby. Tento mix vytvára dynamický kontrast najmä pri vysokej sýtosti farieb. Ak sa použije nesprávne, môže byť rušivý.

 

Ako pracovať s farbami v interiéri? - Interiér

Analogická harmónia v jednej z našich realizácií, kombinuje odtiene dvoch farieb, krémovej a modrej.

Ako pracovať s farbami v interiéri? - Interiér

Využitie komplementárnych farieb v praxi, tyrkysovo zelená je zladená s béžovou.

 

V prípade, že potrebujete poradiť s návrhom vášho interiéru a jeho farebnosti alebo hľadáte tie správne kúsky v špecifických farbách, radi vám poradíme! Naši interiéroví dizajnéri sú vám k dispozícii v štúdiách v Bratislave a Banskej Bystrici, ale aj na telefóne a prostredníctvom e-mailu.