Malý veľký byt: Dizajnér radí, kde nájsť stratený priestor - Interiér

Malý veľký byt: Dizajnér radí, kde nájsť stratený priestor

Malý byt znamená menej upratovania, ale aj menej súkromia. Jednoducho má svoje výhody aj nevýhody.  Pýtali sme sa produktového dizajnéra NESIA Mgr. art. Jakuba Cvitkoviča, ako otvoriť malý priestor a nájsť v ňom príjemný kút pre každého člena rodiny.

 

Kde sa najčastejšie „stráca“ priestor?

Častokrát je to práve nesprávne rozloženým nábytkom. Ak je ho priveľa v kombinácii s rôznymi vzormi, štruktúrami a farbami, aj relatívne veľký byt bude pôsobiť stiesnene a neútulne.

 

Ako nájsť správny nábytok? 

Najlepšia, ale aj cenovo náročnejšia možnosť je kompletné prerobenie interiéru pomocou interiérového dizajnéra, prípadne architekta a napasovanie nábytku priamo do vášho priestoru s osobitným prihliadnutím na vaše potreby a vkus. Zároveň vám prispôsobí úložné priestory, ktoré sú na nezaplatenie. Aj keď je to dnes omnoho dostupnejšie, ako kedysi, peniaze, čas aj chuť potrebujete. Sú však aj jednoduchšie a lacnejšie možnosti. Zmenou čo i len jedného kusu nábytku dokážete skrášliť a opticky zväčšiť priestor.

 

Čo by ste vymenili?

Každý byt je iný. Srdcom aj výkladnou skriňou je však podľa môjho názoru obývačka a v nej sedačka. Najmä ak sa jedná o atypický pôdorys, odporúčam prehodnotiť výrobu sedačky na mieru, dokáže to s malým priestorom skutočné divy. Výbornou voľbou do nových bytov sú sofabedy, rozkladacie sedačky. Dnes je ich kvalita na takej úrovni, že sú vhodné na každodenné spanie. Konštrukcia aj kvalita matraca je na to prispôsobená.

Sofabed MORE je vhodný aj na každodenné spanie

 

Malý veľký byt: Dizajnér radí, kde nájsť stratený priestor - Interiér

Atypické priestory si žiadajú netradičné riešenia, napríklad aj sedačku so zaobleným rohom

 

V detskej izbe by som volil rohovú posteľ s často využívaným úložným priestorom, prípadne poschodovú posteľ, pri ktorej sa využije aj výškový priestor miestnosti. Zvyšok izby tak môže tvoriť stôl na učenie, úložné priestory a voľný priestor na hranie. Vo všeobecnosti by mal byť nábytok v malých bytoch vzdušný, skôr jednoduchší a v svetlejších farebných odtieňoch. Tmavé farebnosti a výrazné drevodekory by som skôr neodporúčal. Priestor môžete taktiež využiť pomocou vstavaných skríň so zrkadlami, ktoré sú univerzálnym a obľúbeným riešením.

 

Súkromie a rozpočet

Malý byt a malý rozpočet. Čo sa s tým dá urobiť?

Hrajte sa s osvetlením. Menšie bodové lampy s teplým svetlom sa môžu kombinovať aj so zrkadlami. Výrazné doplnky vrátane textílií nahraďte decentnejšími, farby zvoľte skôr svetlé a vzory jemné. Najlacnejšia zmena, ktorú mnohí podceňujú, je aj poriadok. Pretrieďte všetko, čo máte na viditeľných miestach, v skrinkách, zbavte sa zbytočností, v jednoduchosti je totiž krása.

Malý veľký byt: Dizajnér radí, kde nájsť stratený priestor - Interiér

Svetlé farby a minimum doplnkov dodajú aj malému priestoru vzdušnosť

 

A čo súkromie? Môže malý byt poskytnúť tichý byt pre každého člena rodiny?

Moja prvá otázka je, koľko je izieb a o koľko osôb ide. Dvaja tínedžeri bývajúci s rodičmi v dvojizbovom byte budú hľadať vlastný priestor oveľa ťažšie, ale samozrejme vieme prísť na možné riešenia. Napríklad pracovný kút môže byť riešený formou vyklápacieho stolíka, u detí spomínané poschodové postele, pre rodičov si zariadiť oddychovú zónu s kreslom napríklad v spálni.

Malý veľký byt: Dizajnér radí, kde nájsť stratený priestor - Interiér

Detská izba využíva výškový potenciál interiéru, poskytuje dostatok úložného, oddychového a pracovného priestoru aj na malej ploche

 

Ako dostať do malého priestoru veľa vecí?

Momentálne platí, že čím väčšie mesto, tým drahšie byty a menej priestoru na bývanie. Ale tomu sa prispôsobil aj trh a úložné možnosti sú aj vďaka tomu oproti minulosti oveľa kreatívnejšie aj estetickejšie. Použiť môžete pestrofarebné úložné boxy, skrytý priestor môže byť v taburetkách či v posteliach, dá sa vymyslieť naozaj všetko a veľa inšpirácií nájdete v magazínoch, na internete, ale aj vo svojom okolí. Ako prvé však odporúčam zbavenie sa zbytočností a vecí, ktoré sa iba roky odkladajú a zlepšite usporiadanie nábytku. Budete sa čudovať, koľko vecí, ktoré vám nebudú chýbať, nájdete. A skúste sa na interiér pozrieť iným pohľadom, možno zistíte, že za dverami do spálne vynikne funkčná a pekná skrinka.

Zradklá sú obľúbeným trikom ako opticky zväčšiť priestor. Taburetky sú zase skvelým a nenápadným úložným priestorom.

 

V prípade, že potrebujete pomoc s návrhom súkromného či obchodného alebo iného priestoru, naši dizajnéri sú vám k dispozícii v našich showroomoch alebo ich môžete priamo kontaktovať e-mailom.