Osvetlenie dizajn interiér

Osvetlenie v domácnosti: Veda a tak trochu mágia

Thomas A. Edison povedal, že urobí elektrinu takou lacnou, že len bohatí budú páliť sviečky.

 

Elektrinu a žiarovky ľudia kedysi považovali za čary, dnes si život bez nich nevieme predstaviť. Aj v modernej dobe však málokto pozná všetky tajomstvá správneho osvetlenia. Pokúsime sa vám niektoré odhaliť.

 

Svetlo môže pomôcť aj uškodiť

Svietidlá nie sú len o dizajne. Na jednej strane dokážu navodiť relax a pohodovú atmoféru, na strane druhej spôsobiť migrény či problémy s očami. Napríklad v kanceláriách sa často stretnete s ostrým svetlom a keď striedate pohľad na monitor a príliš silné svetlo, vaše oči budú čoskoro unavené, suché a dlhodobo môže nesprávne osvetlenie spôsobiť aj bolesti hlavy. Je potrebné zvoliť správne druhy svietidiel, ale rovnako dôležité sú žiarovky. Pritom nestačí rozlišovať teplé a studené svetlo. Existuje mnoho farebných tónov a rôznych faktorov, správne osvetlenie je celá veda. Ak chcete využiť všetky úžasné benefity umelého osvetlenia, poraďte sa s dizajnérom. My sme sa naň pýtali interiérového dizajnéra NESIA Romana Merkla, ktorému osvetlenie učarovalo.

 

Osvetlenie v domácnosti: Veda a tak trochu mágia - Interiér

Kombinácia bodového osvetlenia a dizajnových lámp v jednej z našich realizácii.

 

V návrhoch interiéru venujete špeciálnu pozornosť osvetleniu. Prečo je také dôležité?

Osvetlenie interiér nielen esteticky dotvorí, ale je dôležité aj pre psychickú pohodu. Zároveň vplýva aj na fyziologické procesy v ľudskom tele. Sčasti totiž nahrádza prirodzené svetlo, ktorým sa riadi fungovanie nášho tela a náš biorytmus.

 

Čo všetko zahŕňa návrh správneho osvetlenia? 

Návrh osvetlenia ide ruka v ruke s celkovým návrhom interiéru, a je dôležité vybrať svietidlá ktoré nielen dizajnovo zapadnú do návrhu ale splnia aj svoju funkciu. Napríklad z hľadiska intenzity, indexu podania farieb, rovnomernosti osvetlenia priestoru, ekonomickej efektivity a mnohých ďalších kritérií.

 

Osvetlenie v domácnosti: Veda a tak trochu mágia - Interiér

Typ aj intenzita osvetlenia sa líši aj podľa miestnosti. V spálni sa využíva teplejšie svetlo a lokálne osvetlenie určitých častí priestoru.

 

Je pri jeho návrhu dôležitá osobnosť klienta, prípadne životný štýl celej rodiny? 

Určite áno. Vyplynie z toho ako sa daný priestor používa, koľko času v ňom klient a jeho rodina trávi a ako sa v ňom pohybuje.

 

Aké svetlá by ste napríklad zvolili do rodičovskej spálne a aké do detskej izby? 

Svietidlá treba vyberať s ohľadom na využívanie daného priestoru. V spálni, kde sa človek zdržiava hlavne večer a oddychuje, by som volil svietidlá so zdrojmi s teplou farbou svetla alebo nepriamym osvetlením doplnené o lampičky na čítanie. V detskej izbe, kde sa dieťa učí alebo hrá, svietidlá s dostatočnou intenzitou a rovnomerným osvetlením celej izby.

 

Aké dôležité je prírodné svetlo? Do akej miery sa odvíja návrh od orientácie bytu, veľkosti okien či ich priepustnosti svetla? 

Denné svetlo je veľmi dôležité. Orientáciu bytu a počasie ale ovplyvniť nevieme a musíme sa spoľahnúť na umelé osvetlenie. To sa dnes dennému svetlu takmer vyrovná, čo môžeme využiť tam kde je denného svetla málo.

 

Osvetlenie v domácnosti: Veda a tak trochu mágia - Interiér

Denné svetlo v interiéri je dôležitým prvkom.

 

Aké otázky kladiete klientovi predtým, ako sa pustíte do návrhu? 

Dôležité je, aby som zistil, ako sa bude daný priestor využívať, aký je klientov vkus a podobne. Jednoducho, musím zistiť, aký interiér sa klientovi bude páčiť a zabezpečiť, aby bol zároveň aj funkčný.

 

Je pravda, že so svetlom súvisia aj zrkadlá? Pracujete s nimi a snažíte sa hrať aj s odrazom svetla v zrkadlách?  

Ani nie. Zrkadlá sa používajú na zväčšenie priestoru, alebo na určitú optickú hru s odrazmi materiálov a podobne, no nie svetla. Samozrejme okrem svetlovodov kde svetlo zo strechy dovedú tam, kam potrebujeme. V interiéri je dôležité, aby svetlo ľudí neoslňovalo a bolo čo najrovnomernejšie.

 

 

Svetlo robí atmosféru. Základná otázka je asi či teplé alebo studené. Podľa čoho sa rozhodujete? 

To závisí od priestoru a od toho, ako je využívaný. Teplé svetlo, ktoré je v rámci dňa ráno a večer, je vhodné do priestorov, kde sa oddychuje. Studené svetlo, ktoré je cez obed, je zasa vhodné na prácu.

 

Tak, ako sa mení denné svetlo, aj to umelé by sa malo prispôsobiť ránu, večernému vytvoreniu atmosféry a nočnému jemnému osvetleniu. Beriete do úvahy všetky fázy dňa? Dá sa vytvoriť ideálne osvetlenie pre celý deň bez kompromisov?

Určite áno. Vďaka moderným LED technológiám je bio dynamické osvetlenie bežne dostupné.

 

A čo okná a záclony? Aká je podľa vás najvhodnejšia kombinácia žalúzií, záclon a závesov? 

Opäť to závisí od viacerých faktorov, všetko má svoje pre a proti. Vhodnú kombináciu vieme zvoliť podľa toho čo chceme dosiahnuť. Či sa skryť pred zvedavými susedmi, zabrániť prehrievaniu izby alebo si dlhšie pospať.

 

Svietidlá sú jednoznačne dôležitá súčasť interiéru aj z hľadiska vzhľadu. Slováci majú radi skôr nenápadné, alebo siahnu aj po extravagancii?

Myslím, že Slováci často žijú v kompletne zariadených bytoch s visiacim káblom a objímkou so žiarovkou. No postupne sa to mení a svietidlá dostávajú čoraz viac priestoru aj v skorších fázach návrhu alebo zariaďovania a to je dobré. Čo sa ale týka vkusu platí sto ľudí, sto chutí.

 

Osvetlenie v domácnosti: Veda a tak trochu mágia - Interiér

Nenápadné, praktické a esteticky pútavé osvetlenie sme využili aj vo vstupnej hale jednej z našich realizácii.

 

Dokážu svetlá čarovať aj s priestorom? Osvetliť a zútulniť tmavé kúty, zväčšiť malý priestor či zútulniť ten veľký? 

Správne zvolené svietidla toho dokážu naozaj veľa. Podčiarknuť detaily, zvýrazniť akcenty, naviesť ľudí správnym smerom či navodiť atmosféru.

 

Poraďte pár jendoduchých zmien, ktoré môže každý z nás spraviť doma. 

Vymeniť všetky zdroje za LED. Vyhnúť sa striedaniu veľmi svetlých a tmavých zón, v preklade „bodovkám“ ako hlavnému osvetleniu. Prisvietiť si za monitor počítača alebo TV, aby sme vyrovnali svietivosť obrazoviek.

 

Podliehajú aj svietidlá trendom? S akým dizajnom či štýlom najčastejšie pracujete vy? 

Samozrejme, tak ako každý iný dizajn. Ja mám radšej minimalistickejšie svietidlá a nepriame osvetlenie. No výraznejší kúsok si vie nájsť v interiéri svoje miesto. Opäť to závisí od interiéru. Do bytu v historickom centre mesta sa hodia iné svietidlá ako do vidieckeho sídla alebo moderného apartmánu v mrakodrape. Hlavne musia mať kvalitné svetelné zdroje.

 

Osvetlenie v domácnosti: Veda a tak trochu mágia - Interiér

Minimalistický interiér v prírodných farbách si žiadal nenápadné, no pritom efektné osvetlenie. Využili sme kombináciu atmosferického osvetlenia v obývačkovej stene a masívne, no čisté línie stropného svietidla.

 

Ktorý priestor sa vám doteraz robil najťažšie s ohľadom na návrh osvetlenia?

Na túto otázku sa veľmi ťažko odpovedá. Každý projekt má svoje špecifiká a je svojim spôsobom ťažký. Skôr ide o to ako je klient nastavený vo vzťahu k osvetleniu.

 

Technológie idú dopredu a aj osvetlenie dnes môže byť veľmi moderné a „inteligentné“. Pracujete aj s nejakými zaujímavými technologickými novinkami?

Moderné technológie samozrejme využívame. LED posvietenie, svetelné stropy, inteligentné ovládanie a podobne. Inteligentné osvetlenie je čoraz bežnejšie a dostupnejšie a snažíme sa pracovať s čo najkvalitnejšími partnermi.

 

Ako je to s energiami? Dokáže správne zvolené osvetlenie výrazne ušetriť?

Ak svietime veľa, tak áno. LED technológia je výrazne efektívnejšia ako iné zdroje. V kombinácii s inteligentnou elektroinštaláciou a ostatnými technológiami to môže byť výrazná úspora.

 

A na záver pár zaujímavostí..

 

Čarovanie so svetlom

Ak máte doma správne svietidlá, môžete sa pohrať s ďalšími možnosťami, ako zútulniť domácnosť. Sviečky poznajú všetci, počuli ste však o „fairy lights“ alebo „rozprávkových svetielkach“? Sú to drobné svetelné reťaze rôznych farieb, môžu byť na baterky alebo do elektriny a využívajú sa napríklad v detských izbách. Vďaka LED žiarovkám majú nízku spotrebu a pokojne ich môžete nechať svietiť celú noc namiesto detskej lampičky. Nepatria však len do detských izieb, aj váš balkón či terasu premenia na skutočne magické miesto. Alebo skúste experimentovať aj v obývačke.

 

…svetlom sa však dá aj „klamať“

Vedeli ste, že existujú špeciálne žiarivky pre mäsiarov či pekárov? Odlišujú sa napríklad farebnými tónmi, ktoré zdôraznia to, čo daná potravina potrebuje. V zelovoci vytiahne pestrofarebnosť ovocia a zeleniny, v mäsiarstve podporí dojem čerstvosti mäsa a pri pečive zdôrazní jeho prirodzené tóny.

 

V prípade, že potrebujete poradiť nielen so správnym osvetlením, ale aj s celým návrhom interiéru tak, aby odrážal váš štýl aj potreby, neváhajte sa na nás obrátiť! Naši interiéroví dizajnéri sú vám k dispozícii osobne v našich štúdiách, ale aj telefonicky či na e-mailoch.