Ako sa starať o čalúnený nábytok? - Nábytok

Ako sa starať o čalúnený nábytok?

Aj v prípade, že patríte k milovníkom dreva či kovov, čalúnenému nábytku sa vyhnúť nedá a látkový kus sa vo vašej domácnosti ocitne minimálne vo forme sedacej súpravy. Látky poskytujú skutočne široké farebné či štruktúrové možnosti, no vyžadujú si pravidelnú údržbu a starostlivosť. Ako sa teda správne starať o čalúnený nábytok?

 

Vyberte si správnu látku

Základom celého procesu starostlivosti je výber tej správnej látky. Pokiaľ máte v interiéri voľne pobehujúcich domácich miláčikov, stavte na látku s mikroštruktúrou, ktorá dovnútra neprepustí žiadne pazúriky. Ak vám dni spríjemňujú ratolesti, stavte na látky so špeciálnou povrchovou úpravou, ktoré zabezpečia jednoduché čistenie, prípadne dovnútra neprepustia tekutiny. Správny prístup k výberu látky dokáže jednoducho predĺžiť životnosť nábytku a zachovať jeho pôvodný stav čo najdlhšie. Pristupujte k tomuto procesu z praktického hľadiska.

 

Chráňte poťah

Pre extra dávku ochrany siahnite po impregnačných produktoch, ktoré vám dokážu pomôcť pri nehodách s jedlom či nápojmi. Dokážu navyše predchádzať vsiaknutiu tekutín dovnútra nábytku a častokrát vám bude stačiť povrch utrieť.

 

Pravidelná údržba

Čalúnený nábytok si vyžaduje pravidelnú údržbu a starostlivosť. Mali by ste mu venovať dostatočnú pozornosť a pokojne si pri tom pomôžte aj vysávačom. Ten odstráni prachové čiastočky, ktoré sa usádzajú na povrchu a postupne padajú dovnútra štruktúry. Vysávač dokáže tieto nečistoty efektívne vysať, čím si zabezpečíte nielen čistý nábytok, ale aj rovnomernú farbu nábytku.

 

Prvá pomoc

Aj v prípade, že si dávate pozor, nehody sa stávajú. Ako zakročiť v prípade znečistenia nábytku?

 

Použite vysávač

Aby ste odstránili vstrebanú tekutinu z hĺbky, ako prvé použite vysávač. Dokáže vytiahnuť prebytočnú vlhkosť aj olej. Vysávač si niekedy dokonca dokáže poradiť aj so staršími škvrnami tým, že im pomáha vyblednúť.

 

Ako sa starať o čalúnený nábytok? - Nábytok

Parou proti škvrnám

Ešte predtým ako začnete škvrny či nečistoty drhnúť handričkou, vyskúšajte pomoc pary. Naparenie fľaku napríklad aj parnou žehličkou niekedy dokáže uvoľniť nečistoty a zefektívniť ich odstránenie.

 

Čistenie

Ako prvé by ste mali skúsiť vyčistiť škvrnu vodou s pridaním kvapky umývacieho prostriedku na riady. Vlhku handričku napeňte a jemnými, krúživými pohybmi sa snažte nečistotu odstrániť. Následne z látky odstráňte zvyšku umývacieho prostriedku a na škvrnu priložte suchú handričku alebo kuchynskú utierku, ktorá by mala vlhkosť vysať.

 

Pomoc profesionálov

Ak vám základné čistenie nepomohlo, siahnuť by ste mali po špecializovaných čistiacich prostriedkoch, ktoré sú určené na čistenie čalúnenia.