Čo by ste mali vedieť o rozkladacích sedačkách? - Nábytok

Čo by ste mali vedieť o rozkladacích sedačkách?

Vydrží rozkladacia sedačka vôbec pár rokov? Nebude vŕzgať? Budem s ňou vedieť manipulovať? Tieto a iné otázky najčastejšie trápia zákazníkov, ktorí uvažujú nad kúpou rozkladacej sedačky. Aké faktory by ste mali zohľadňovať pri výbere a aké parametre by vás mali pri výbere zaujímať? Opýtali sme sa produktového dizajnéra Jakuba Cvitkoviča a manažéra nášho sofabedového štúdia, Petra Popraca.

 

Kvalita je o investícii

Tak, ako to býva pri väčšine produktov, aj v prípade rozkladacích sedačiek je rozhodujúcim faktorom kvalita. Tú netvorí len samotný matrac, ale aj poťahy a samozrejme aj samotná konštrukcia. „Medzi najčastejšie otázky určite patrí kvalita a či sa do rozkladacej sedačky oplatí investovať,“ hovorí produktový dizajnér Nesie, Jakub Cvitkovič. „Vždy odpovedám, že kvalita samotného vypracovania, spôsob integrácie matracu a rôzne ďalšie technické parametre a ich kvalita je práve to, čo odlišuje skutočne kvalitný sofabed od kúsku na pár rokov,“ dodáva Jakub.

 

Rozkladací systém pohovky Tripi značky Innovation.

 

Polovica klientov, ktorí hľadajú rozkladaciu sedačku ju síce potrebujú na spánok využívať len príležitostne, no druhá polovica ju plánuje využívať deň i noc na denno-dennej báze. Kedysi sa v nábytkárskom priemysle hovorilo, že to čo sa hýbe, sa rýchlo kazí. To už dnes samozrejme neplatí, teda v prípade, že stavíte na kvalitné, prepracované kúsky. „Cena je veľmi častou otázkou. Mojou radou vždy je, že do kvality sa oplatí investovať,“ dodáva Peter Poprac, manažér sofabedového štúdia Nesia v Bratislave. Značky Innovation a Dienne, ktorých produkty nájdete v Nesii, sú práve takými produktami. Ich rozkladacie systémy a technologické riešenia sú patentované, čo je dôkazom kvality. Na vývoji produktov a ich zlepšovaní trávia väčšinu roka, aby dokázali svojim zákazníkom priniesť produkt, ktorý ich nesklame a vydrží s nimi dlhé roky.

Sofabed Valentina v rohovej verzii v noci a cez deň.

 

Rozhodnite sa, čo potrebujete

Ešte pred výberom dizajnu rozkladacej sedačky by ste si mali zadefinovať niekoľko parametrov, ktoré od nej vyžadujete. Aké veľké lôžko na spanie potrebujete? Chcete ju využívať v rámci svojej obývačky alebo len v hosťovskej izbe? Aké sú maximálne rozmery sedačky, ktoré vám umožní samotný priestor? Po zodpovedaní týchto otázok si sami ujasníte, akú sedačku s ktorými vlastnosťami potrebujete. „Na príležitostné využívane pre jednu osobu pokojne vystačí aj rozklad v rozmeroch 70×200 cm, zatiaľ čo plnohodnotné spacie lôžko pre dve dospelé osoby poskytuje rozmer 180x200cm. Ďalšími voliteľnými parametrami je mechanizmus rozkladu, u nás je možné vybrať si z 3 typov.

 

Typy roštov pri sofabedoch Dienne

 

Pri rozkladacích sedačkách nemôžme zabudnúť ani na matrac, v našej ponuke je niekoľko typov s rozličnými vlastnosťami,“ hovorí Jakub a dodáva: „S týmito technickými funkcionalitami vám však dokážeme poradiť my v štúdiu. Jediné, čo potrebujete pri nákupe vedieť je počet osôb, ktoré budú na sedačke spať, či sa bude využívať v rámci obývačky a aké rozmery sedačky vám priestor umožní.“ Pocit a celkový dojem zo sedačky je takisto dôležitý, preto by mal mať každý zákazník pri výbere konkrétneho modelu na mysli aj tieto prvky: „Komfort, dizajn a jednoduchosť rozkladu. Keďže má sofabed slúžiť dlho, musí sa vám v ňom sedieť príjemne, rozklad by mal byť nenáročný pre rôzne typy užívateľov a zabudnúť nemôžme ani na dizajn, ktorý by mal byť nestarnúci,“ dodáva Peter Poprac.

Čo by ste mali vedieť o rozkladacích sedačkách? - Nábytok

Rozkladacia pohovka Innovation Splitback Frej

 

Životnosť a starostlivosť

Rovnako ako v prípade iného nábytku, aj pri rozkladacích sedačkách platí, že životnosť je podmienená spôsobom zaobchádzania, starostlivosť a frekvenciou využívania. Pri správnej starostlivosti a šetrnom zaobchádzaní rozkladacia sedačka dokáže slúžiť dlhé roky. Samozrejme je rozdiel, ako dlho vydrží sedačka, ktorá sa rozkladá na denno-dennej báze, a taká, ktorá sa využíva len na príležitostné spanie. Produkty, s ktorými pracujeme my však boli navrhnuté tak, aby dokázali zvládnuť nápor každodenného využívania počas dňa aj noci. Využité materiály a mechanizmy sú teda prispôsobené manipulácii. Dôležité je však so sedačkou správne manipulovať a predchádzať tak nežiadúcemu a predčasnému opotrebovaniu komponentov.

 

Dizajn a štýl

Keď už máte ujasnené, čo vám priestor dovoľuje a akú funkčnosť od sedačky vyžadujete, môžete prejsť na dizajn. Dnes je už aj ponuka sofabedov veľmi bohatá a na svoje si príde každý, aj milovník klasiky, aj dizajnový nadšenec. Značka Innovation v našej ponuke zastupuje minimalistický, škandinávsky dizajn, ktorý prepája čisté línie a jemný retro nádych. Ponúka množstvo modelov, ktoré disponujú aj rôznymi matracmi a vybrať si môžete z ich vlastnej palety poťahov. Sú medzi nimi tradičné jednofarebné aj melírované látky, vzorované poťahy či zaujímavé štruktúrované látky. V prípade produktov Dienne máte zase na výber iný typ rozkladu, niekoľko matracov a širokú paletu poťahov, do ktorých môžete odieť všetky modely. Nájdete medzi nimi tradičné, elegantné siluety, ale moderné minimalistické modely.

 

Ružový sofabed Bubble v noci a cez deň

 

V prípade, že potrebujete pomoc s výberom vhodných rozkladacích sedačiek, naši kolegovia sú vám k dispozícii v našich showroomoch alebo ich môžete priamo kontaktovať e-mailom.