Typy kože a nábytok

Typy kože a ako si z nich vybrať

Rôzne variácie kože sú veľmi populárnym materiálom nielen v nábytkovom dizajne, ale aj v móde či autopriemysle. Vďačí za to svojej odolnosti, pevnosti, ale aj elegancii a nadčasovosti.

Keď sa povie kožená sedačka, väčšina ľudí si stále predstaví hladkú, upravovanú kožu, na ktorej vám je v zime chladno a v lete sa na ňu okamžite prilepíte. Takáto koža však patrí do minulosti a dnes ju nahradili modernejšie verzie, ktoré sú na dotyk príjemné, mäkké a najmä vám na nich nie je zima ani horúco. Ich vlastnosti na oko pripomínajú skôr látku, avšak zachovávajú si odolnosť a pevnosť typické pre kože. Existuje však niekoľko typov koží s rôznymi charakteristikami. Aký je teda medzi nimi rozdiel a ktorá je tá správna pre vás?

 

Nubuck

Najvyššia kategória koží, častokrát si ju ľudia mýlia so semišom. Oproti nemu je však omnoho pevnejšia, odolnejšia aj hrubšia. Vďaka svojmu zamatovému vzhľadu a príjemnému povrchu je veľmi obľúbený nielen pri sedačkách, ale aj kreslách či dokonca jedálenských stoličkách. Jej štruktúra vzniká vďaka špeciálnemu voskovaniu a olejovaniu, ktorý jej umožňuje zachovať si svoju prirodzenú štruktúru. Vyžaduje si však starostlivosť a údržbu, ktorá zabezpečí krásny, zachovalý vzhľad dlhé roky. Vekom nadobúda unikátnu patinu, čím ešte viac získava na kráse. V našej ponuke však nájdete dve kategórie nubucku- klasický a extra. Kvalita samotnej kože je rovnaká, rozdiel je však v úprave.

Klasický nubuck má hrubší náter, ktorý sa stará o jednoliaty povrch bez vrások, na dotyk je o čosi tvrdší ako nubuck extra. Stále je to však veľmi príjemná, mäkká koža, ktorá nechladí a nelepí.

 

Nubuck extra je najmäkšia a najjemnejšia koža so zamatovým vzhľadom, ktorý získava vďaka špeciálnemu voskovaniu. Kvôli jemnej úprave si zachováva svoju prirodzenú štruktúru a poddajnosť. Stále je však pevná a odolná.

 

Náš tip: Nubucková koža je nadčasový, luxusný materiál, ktorý vás nesklame. So správnou údržbou s vami vydrží dlhé roky. V tomto materiáli najviac vyniknú dizajnové sedacie súpravy, ktoré sú stredobodom obývacích izieb.

 

 

Anilínová

Veľmi populárnou a spoľahlivou voľbou je aj anilínová koža. Ide o naturálny materiál bez korekcií, ktorý je upravovaný anilínom (moridlom), ktorý zabezpečuje jej priedušnosť. Vďaka tejto neinvazívnej úprave si koža zachováva svoju prirodzenú štruktúru, s unikátnymi vráskami či zafarbením, čiže každý kus je jedinečný. Tento typ kože je pocitovo najjemnejší, no práve preto si vyžaduje viac pozornosti pri starostlivosti. Oproti nubucku však nemá tie chĺpky, ktoré by vytvárali „zamatový“ efekt, ale je značne hladšia. Keďže nie je povrchovo upravovaná nie je až taká odolná ako nubuck. Počas rokov takisto získava patinu.

 

Náš tip: Krása a unikátnosť anilínovej kože vynikne na solitéroch, ktoré nepodľahnú trendom. Je ideálnou voľbou pre kreslá či zaujímavé taburety.

 

 

Semianilínová

Semianilínová koža je veľmi podobná anilínovej, s tým rozdielom, že už má aj povrchovú úpravu- ochrannú aj farebnú. Tá skryje nielen drobné nedostatky, ale dosiahne aj jednoliaty vzhľad. Stále si však zachováva prvky svojej prirodzenej štruktúry. Obe vrstvy náterov sú však veľmi tenké, takže koža je stále na dotyk mäkká, ale je aj odolná. Táto koža patrí k najpoužívanejším keďže na jej výrobu nie je potrebná useň najvyššej kvality, tú doženú spomínané povrchové úpravy. Kožu je však takisto nutné ošetrovať, avšak údržba je veľmi jednoduchá a efektívna. Popri pravidelnej údržbe sa môžete na semianilínovú kožu spoľahnúť skutočne dlhé roky.

 

Náš tip: Semianilínová koža je obľúbenou voľbou pre jedálenské stoličky. Ľahko sa čistí, pôsobí elegantne a nadčasovo. Vďaka svojej ochrannej vrstve je tiež vhodnou voľbou do domácností s deťmi a domácimi zvieratami.

 

 

Korigovaná

Toto je koža, ktorá sa zrejme väčšina z nás vybaví, keď sa povie kožená sedačka. Ide o useň, ktorá je ošetrená- korigovaná hrubým nánosom farby, kvôli čomu vyzerá jednoliato a bez vrások. Na dotyk je tvrdšia, avšak je veľmi odolná. Spomedzi koží je najjednoduchšia na údržbu. Je to jednoducho stávka na istotu pretože je spoľahlivá, trvácna a pevná, no oproti predchádzajúcim typom nie je taká mäkká. Využiť sa preto dá aj v domácnostiach s menšími deťmi aj s domácimi zvieratkami. Po prípadných nehodách sa totiž dá veľmi jednoducho vyčistiť. Je to však práve ten typ kože, ktorý môže chladiť a v lete zase lepí. Je však ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí hľadajú vysokú kvalitu a odolnosť.

 

Náš tip: Korigovaná koža sa dá využiť takmer všade. Vynikne na sedačke aj na kreslách, no jej špeciálnu úpravu ju predurčuje všade, kde sa vyžaduje jednoduché čistenie a odolnosť. Častokrát sa využíva pri kancelárskom, prípadne reštauračnom nábytku, pretože odolá vyššej intenzite využívania.

 

Nadčasový materiál ako koža si vyžaduje síce investíciu, no ide o veľmi spoľahlivý a trvácny produkt, ktorý s vami strávi dlhé roky. Je odolný a pevný, pričom takmer každý zákazník si dokáže vybrať to, čo mu vyhovuje najviac. V našej ponuke máme aktuálne viac ako 3000 koží a látok, medzi nimi nájdete extra odolné korigované kože vhodné na komerčné účely, ale aj do domácností s deťmi a zvieratkami, ale aj tie najkvalitnejšie nubuckové kože, ktoré uspokoja najvyššie nároky. Okrem toho sú v ponuke aj špeciality ako vintage kože, ktoré vynikajú svojim retro vzhľadom a eleganciou starého sveta.

Ak potrebujete poradiť s výberom alebo si chcete jednotlivé poťahy vyskúšať, zastavte sa v niekorom s našich showroomov. Na konzultáciu sme vám však k dispozícii aj telefonicky či prostredníctvom e-mailu.