Ako vytvoriť ideálny šatník? - Nábytok

Ako vytvoriť ideálny šatník?

Vytvoriť ideálny šatník sa môže niekedy javiť ako náročný. Ako vytvoriť šatník na mieru, ktorý vyhovie vašim predstavám po vizuálnej stránke a vášmu oblečeniu po tej praktickej? Na tieto otázky sme sa opýtali interiérovej dizajnérky Nesia, Flóry Kočajdovej.

Šatník môže mať rôzne podoby

Keď sa povie šatník, väčšina žien si predstaví hollywoodsky typ úložného priestoru, ktorému patrí jedna samostatná miestnosť dokonale zorganizovaná po farebnej stránke, pracne rozdelená do kategórií či podľa sezón. Iní si zase pod týmto názvom predstavujú populárny roll door, čiže typ vstavanej či čiastočne vstavanej skrine. 

Nech už si predstavujete svoj šatník akokoľvek, v oboch prípadoch je dôležité riadiť sa niekoľkými pravidlami, aby bolo jeho využívanie praktické a dlhodobo funkčné:

Pracujte s priestorom a jeho možnosťami

Šatníky ako z amerických filmov, čiže tie, ktoré využívajú jednu celú miestnosť len na uskladňovanie oblečenia a doplnkov, sú bežnou záležitosťou najmä v USA, Kanade či Veľkej Británii. V našich končinách sú stále prvou voľbou šatníkové skrine či vstavané šatníky v rôznych podobách. 

Avšak aj u nás môžeme sledovať posun v tomto smere a čoraz častejšie sa objavujú aj požiadavky na zapracovanie samostatného šatníka. 

„Takýto šatník s ostrovčekom v strede a podsvietenými vitrínami pristupuje k odevu ako umeleckému dielu. Jeho cieľom je vytvoriť dojem luxusu. Na Slovensku však stále nie je bežnou praxou,“ hovorí Flóra o šatníkových trendoch. Dôvodom sú na jednej strane kultúrne rozdiely a zvyky, ale aj charakter priestorov u nás v porovnaní napríklad s americkými. 

Zatiaľ čo v zámorí sú bežné omnoho väčšie výmery interiérov, u nás väčšina domov alebo bytov neráta s potrebou samostatného šatníka. A práve priestor je často obmedzením pri vytváraní takéhoto typu šatníka. 

„Dizajnéri sú často limitovaní priestorovými možnosťami klienta. Vo väčších priestoroch vyzerajú takéto šatníky exkluzívnejšie a tiež dokážu lepšie odzrkadliť potreby skladovania. Ale aj s malými priestormi sa dá pracovať,“ vysvetľuje Flóra.

 

Ako vytvoriť ideálny šatník? - Nábytok

 

Umiestnenie šatníka si dobre premyslite

Skôr než začnete snívať o šatníku ako z filmu, premyslite si, či je táto možnosť pre vás vhodná. Keďže ide o prvok, ktorý má spĺňať dlhodobo praktickú funkciu, estetika by nemala zaťažovať funkčnosť. 

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, či už pre vstavané šatníky, šatníkové skrine alebo práve pre samostatný šatník, dôležité je zadefinovať, čo od neho očakávate.

Zamyslite sa nad tým, aké oblečenie vlastníte

Na úplnom začiatku pri plánovaní je jednoduchá matematika. Aby ste dosiahli funkčný výsledok, dôležité je zosumarizovať si, aký typ oblečenia vlastníte. 

Pokiaľ denno-denne nosíte pracovné obleky, potrebovať budete úplne iný typ úložného priestoru ako niekto, kto si vystačí so športovými odevmi. 

„Šatník by mal byť navrhnutý na veci, ktoré človek využíva a mal by byť prispôsobený daným odevom. Je veľký rozdiel, či je šatník určený pre dámu, ktorá vlastní predovšetkým dlhé šaty alebo pre pána s množstvom sák a formálneho odevu, či dokonca pre teenagera, ktorý vlastní veľa mikín a džínsov,“ vysvetľuje interiérová dizajnérka Nesie, Flóra Kočajdová. 

Vašim prvým krokom by tak mala byť dôkladná analýza toho, čo v šatníku máte, od čoho sa odzrkadľujú následné technické a praktické požiadavky.

 

 

Rozdeľte si oblečenie do zón

Druhým krokom pri navrhovaní šatníka je rozdelenie oblečenia do zón a kategórií. Aj pri tomto kroku dokážete dizajnérovi výrazne pomôcť, stačí, keď si premyslíte, akým prvkom sa chcete určite vyhnúť, alebo naopak, ktoré nevyhnutne potrebujete. 

Ak nemáte radi skladanie, ukladanie oblečenia do „komínov“, ale uprednostňujete vešanie, nezabudnite to dizajnérovi spomenúť. 

V prípade, že potrebujete mať šatník rozdelený na pracovný a osobný, takisto ide o dôležitú informáciu, s ktorou môže dizajnér efektívne pracovať. „Priestor vždy chceme využiť naplno, každá informácia od zákazníka, ktorá by nám v tom mohla pomôcť je preto veľmi cenná,“ vysvetľuje Flóra.

Je dôležité myslieť aj na to, či budete zdieľať svoj šatník napríklad s partnerom. Vizuálne aj praktické rozdelenie do zón je v tomto prípade takisto nevyhnutné. Výbava šatníkov mužov a žien sa líši a tomu musia byť prispôsobené aj funkčné prvky. 

 

Siahnite aj po praktických prvkoch

Okrem organizačnej stránky šatníkov či šatníkových skríň je veľmi dôležitým aspektom aj ich funkčnosť. Čo už s pekne navrhnutým šatníkom, keď budete mať závesný systém príliš vysoko alebo bude skriňa nedostatočne hlboká? 

Pri dizajnovaní šatníkov je dôležité dávať pozor na obrovské množstvo najrôznejších parametrov. Cieľom je vytvoriť funkčný, praktický šatník, pri používaní ktorého sa nebudete trápiť či namáhať. 

„Ergonómia je veľmi dôležitá. Napríklad hĺbka skrine by nemala byť nikdy menšia ako 60 cm, v ideálnom prípade by to malo byť okolo 65-70 cm. Zohľadňovať je potrebné aj umiestnenie závesných systémov, napríklad pri krátkom vešaní košieľ by mal byť vo výške 110 cm, pri kabátoch a šatách 160 cm. Pri uskladňovaní topánok sa zase hodia hustejšie police s rozsahom 20-30 cm. Takéto jednoduché, no veľmi dôležité prvky dokážu vytvoriť ergonomický základ akéhokoľvek šatníka,“ hovorí Flóra.

Zvážte dizajn šatníka

Aj šatníky podliehajú trendom. Za posledných pár rokov sme mohli byť svedkami najrôznejších trendov cez spomínané roll doory až po otvorené šatníky. 

 

Ako vytvoriť ideálny šatník? - Nábytok

 

Čo aktuálne dominuje dizajnu? 

Presklené šatníky

„Tohtoročnými trendami sú otvorené alebo presklené šatníky, ktoré takmer úplne odkrývajú obsah šatníka,“ hovorí Flóra. Presklené skrine sú fantastickou voľbou, ak hľadáte moderný vzhľad svojej spálne. Ich čistá povrchová úprava vykúzli pocit priestoru, čo je ideálne, ak je vaša izba malá. Ich reflexný povrch dokáže rozjasniť aj tú najtmavšiu miestnosť.

Prírodný dekor a neutrálne tóny

Ďalším veľkým trendom je návrat prírodných dekorov dreva a sivých odtieňov. Tieto dekory vytvárajú útulný, no pritom moderný priestor. Vďaka nim bude vaša spálňa taktiež pôsobiť priestrannejšie a príjemnejšie. Neutrálne farby tiež ľahko ladia s inými farbami a motívmi dekorácií.

Organizéry na všetko

Veľmi praktickým trendom, ktorý spĺňa praktické aj dizajnové požiadavky, je využitie najrôznejších organizérov. Vďaka nim si dokáže každý aspoň čiastočne prispôsobiť akýkoľvek šatník svojim požiadavkám, a tak istým spôsobom vybalansovať nevhodne navrhnutý šatník. 

Zlepšováky ako držiaky na kravaty, vešiaky na šaty či úložné boxy na slnečné okuliare tak dokážu výrazne zlepšiť funkčnosť šatníka a uľahčiť život.

 

 

Pri výbere nezabudnite na cenu

Od samotného dizajnu, ale aj jeho funkčných prvkov sa samozrejme odráža aj cena

Prvým aspektom, ktorý definuje cenu je výber materiálov. Masívne dekory, podsvietenie, polohovateľné či výsuvné závesné systémy patria k najdrahším prvkom. „Cenu výrazne zvyšujú aj zásuvky, zároveň aj obmedzujú rozloženie a plytvajú priestorom,“ dopĺňa Flóra. 

Menej finančne náročnou voľbou je závesný úložný systém, ktorý navyše maximálne využíva každý centimeter priestoru. Praktickými aj cenovo dostupnými prvkami sú napríklad aj laminátové dekory a otvorené šatníky, ktoré sú zároveň veľmi modernou voľbou. 

Cenu tiež dokáže výrazne ovplyvniť aj atypický priestor, ktorý si vyžaduje špeciálne tvarové prispôsobenie šatníka, napríklad v prípade podkrovných miestností.

Obráťte sa pri výbere ideálneho šatníka na odborníkov

S týmito tipmi vytvoríte vo vašom domove dokonalý šatník plný usporiadaných a prehľadných kúskov pre každú príležitosť.

V prípade, že rozmýšľate nad rekonštrukciou vašej spálne alebo zariaďujete úplne novú, a potrebovali by ste pomôcť s dizajnom vášho šatníka, naši dizajnéri sú vám plne k dispozícii. Stačí sa zastaviť v jednom z našich štúdií, alebo nás kontaktovať e-mailom či telefonicky