Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku?

Keď sa chystáte vyberať poťahovú látku na sedačku, mali by ste myslieť na viac faktorov ako len na farbu či štruktúru tkaniny. Dôležité sú totiž aj vlastnosti látky, ktoré na prvý pohľad nevidno.

Zaujímajú vás poťahy, ktoré sú ľahko čistiteľné alebo vodeodolné? Ste na správnom mieste. Poďte sa pozrieť, aké sú medzi nimi rozdiely.

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

Určite si, čo od poťahovej látky na sedačku očakávate

Pri výbere poťahovej látky na sedaciu súpravu je vždy na prvom mieste váš dobrý pocit. Popremýšľajte, čo od poťahu očakávate podľa vlastných potrieb. Preferujete jednoduchú údržbu, vyššiu odolnosť kvôli psíkovi, alebo sa vaše predstavy točia okolo konkrétneho typu prírodného materiálu? Každopádne sa pri výbere oplatí zorientovať sa v základných vlastnostiach látok a poznať týchto 5 KRITÉRIÍ KVALITY:

ZLOŽENIE – GRAMÁŽ – ODOLNOSŤ – FAREBNÁ STÁLOSŤ – ŽMOLKOVATEĽNOSŤ

 

Šetríme váš vzácny čas: Najdôležitejšie informácie v skratke

ZLOŽENIE

V aktuálnej ponuke poťahových látok nájdete materiály ako polyester, akryl, polyamid, bavlna, ľan, viskóza, polyuretán či polypropylén. Najväčšej obľube sa tešia rokmi overené materiály polyester a bavlna. 

Aké sú vaše priority? Hľadáte najvyššiu odolnosť? V tom prípade siahnite napríklad po polyesterovom poťahu.

Sú vám sympatickejšie prírodné materiály bez ohľadu na ľahkú čistiteľnosť? Tak to si vyberte bavlnu alebo ľan.

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

GRAMÁŽ

Pýtajte sa informáciu o gramáži látky uvedenej v g/m2. Ak má látka menej ako 300 g/m2, nie je veľmi vhodná na čalúnenie. Gramáž nad 400 g/m2 naznačuje, že takáto látka má vysoký predpoklad, že dlho vydrží.

Ale pozor! Nenechajte sa u niektorých výrobcov pomýliť informáciou o gramáži na bežný meter. Vtedy sa počíta so šírkou látky 140 cm a na porovnanie si treba túto informáciu prepočítať na hmotnosť na meter štvorcový (g/m2).

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - NábytokODOLNOSŤ

O odolnosti toho veľa napovie meranie Martidale. Tento parameter vyjadruje výsledky testovania látky voči oderu, teda ako dlho dokáže odolávať vyšúchaniu či aké pevné sú vlákna, z ktorých je látka utkaná.

Tento parameter však  býva často preceňovaný. Väčšina textílii totiž spĺňa odolnosť nad 30 000 cyklov, čo je pre použitie v domácnosti aj v záťažovejších interiéroch úplne dostačujúca hodnota. Vedeli ste, že bežná spotreba v domácnosti je len okolo 2000 cyklov oderov?

Pýtate sa, čo je pri odolnosti dôležité? Kľúčové je zistiť, či bol daný parameter riadne zistený na základe normy, či už EN (európskej) alebo BS (britskej). Tie poukazujú po akom počte cyklov oderov nastane na povrchu látky prvá zmena – narušenie vlákna, zmena farebnosti, vytvorenie uzlíku a podobne.

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

Testovanie odolnosti Martindale sa podľa Európskej normy posudzuje voľným okom, kým podľa Britskej normy pod mikroskopom. Preto sú britské normy Martindale prísnejšie ako európske.

TIP:

Ak sa chcete inšpirovať najodolnejšími poťahovými látkami, ktoré v Nesii ponúkame, prečítajte si článok s tipmi od našich odborných predajcov..

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

FAREBNÁ STÁLOSŤ

Schopnosť látky udržať si stálu farbu hodnotí stupnica od 1 po 5. Povrch látky sa testuje pri používaní za mokra (pri tepovaní a čistení) a za sucha. Číslo 5 predstavuje najvyššiu stálosť farebnosti bez zmeny. Niekedy sa označuje aj 4-5, čo rovnako vypovedá o veľmi vysokej stálosti farby.

Farebná stálosť je do veľkej miery ovplyvnená aj spôsobom užívania, či umiestnením nábytku v interiéri s ohľadom na priame pôsobenie slnečných lúčov.

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

ŽMOLKOVATEĽNOSŤ

Vyjadruje sa na stupnici od 1 do 5. Najkvalitnejšie poťahové látky, na ktorých sa pri používaní netvoria z vlákien takzvané uzlíky, označuje stupeň 5, ale stačiť vám bude aj parameter 4-5. S maximálnym žmolkovaním počítajte pri látkach označených stupňom 1.

Zaujímavosť: 

Pri reklamácii sa pod mikroskopom posudzuje či vlákna uzlíkov pochádzajú z poťahovej látky. Ak sú žmolky rovnakej farby ako čalúnenie, reklamácia je opodstatnená.

Ďalšie faktory, ktoré treba pri výbere poťahovej látky na sedačku zvážiť

Existuje niekoľko ďalších faktorov, ktoré by ste mali zvážiť pred výberom čalúnenia nábytku. Súvisia s prostredím, v ktorom bude pohovka umiestnená.

Je vo vašej izbe veľa slnka alebo je tam príliš vlhko? Máte domáce zvieratá, ktoré s vami zdieľajú nábytok? Trpí niekto alergiou?

  • Odolnosť voči plesniam

Ak je vo vašej domácnosti vlhko, hľadajte látku, ktorá je odolná voči plesniam.

  • Alergie

Pri určitých alergiách zvážte takú látku, ktorá nepúšťa vlákna a nepriťahuje prach. Siahnuť môžete napríklad po mikrovlákne.

  • Domáce zvieratá

Ak máte domáce zvieratá, vyhnite sa poťahovej látke ako je hodváb alebo akejkoľvek látke s množstvom textúry. Zvoľte radšej odolnejšie poťahové látky vhodné pre domáce zvieratá.

Dojmy vs. pojmy: Vodeodolné a ľahko čistiteľné poťahy

Mali by ste vedieť, že látky s označením: VODEODOLNÉ, WATER BLOCKED, či WATER REPELLENT majú túto vlastnosť nadobudnutú až dodatočnou impregnáciou. Rovnako označenia EASY CLEAN a AQUA CLEAN označujú ľahkočistiteľnú úpravu povrchu látky nano-impregnáciou. To znamená, že je to povrchová úprava, ktorá sa pri používaní a čistení postupne z povrchu látky vytratí. Koľko rokov vydrží, záleží od jej kvality a spôsobu užívania. Záruka na tieto poťahové látky je 2 roky.

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

Na druhej strane, vyššie triedy poťahových textílií od renomovaných výrobcov impregnáciou vôbec neprechádzajú. Prečo? Už pri ich výrobe sú použité vysoko kvalitné vyvinuté vlákna, ktoré odpudzujú nečistoty a sú ľahšie čistiteľné. Hustejšie tkanie ich odolnosť ešte vylepší. 

Hlavný rozdiel je, že takéto poťahové látky vyšších tried si zachovávajú vlastnosti ľahkého čistenia a odpudzovania nečistôt dlhodobo aj po ich čistení a opakovanom praní. Tento typ vysokokvalitných ľahko čistiteľných látok má záruku až 5 rokov.

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

Kolekcia Crevin, Efficiency

V našej ponuke ich nájdete pod označením EFFICIENCY / EASY CARE, napríklad od výrobcu CREVIN. Patria sem aj látky od výrobcu SOFATEX, kolekcie EMPIRE, ROYALTY, CROWN, PASSENGER a MARATHON.

Oplatí sa staviť na kvalitu

Život prináša rôzne situácie, drobné nehody a nie každý látkový poťah ich zvládne prežiť bez ujmy na vzhľade. 

Poznáte to: Vaši potomkovia s kamarátmi sledujú napínavú rozprávku či film a po ich odchode sú na sedačke rozsypané chipsy alebo tam ľahko nájdete šmuhu od čokolády. Ak uprednostníte látky vyššej kvality, nemusíte sa stresovať a bez problémov ich vyčistíte. 

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

 

Takto jednoducho vyčistíte aj náročné škvrny z našich poťahových látok EFFICIENCY / EASY CLEAN:

Navštívte nás a vyskúšajte si rôzne poťahové látky

Ak sa rozhodujete nad kúpou novej sedacej súpravy, navštívte nás v našich showroomoch. Nie je nad skutočný dotyk – poťahovú látku je najlepšie vyskúšať doslova na vlastnej koži. Naši odborníci vám radi predvedú poťahovú látku podľa vašich predstáv.

Tešíme sa na vašu návštevu. Sme tu pre vás.

 

Pozrite si aj ostatné naše blogy o poťahoch a ich údržbe:

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

Sprievodca poťahmi s produktovým dizajnérom

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

Koža vs. látka: Aký typ poťahu je pre Vás ten správny?

Typy kože a nábytok

Typy kože a ako si z nich vybrať

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

Ako sa starať o čalúnený nábytok

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

Látky Aquaclean: Váš spojenec pri údržbe čalúneného nábytku