Blog

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku?

Nevyberáte len farbu a štruktúru, dôležité sú vlastnosti látky, ktoré na prvý pohľad nevidno. Zaujímajú vás poťahy, ktoré sú ľahko čistiteľné, alebo vodeodolné? Ste na správnom mieste. Zistíte aké sú medzi nimi rozdiely.Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - NábytokPamätajte, pri výbere poťahovej látky na sedaciu súpravu je vždy na prvom mieste váš dobrý pocit. Popremýšľajte, čo od poťahu očakávate podľa vlastných potrieb. Jednoduchú údržbu, vyššiu odolnosť kvôli psíkovi, alebo sa vaše predstavy točia okolo konkrétneho typu prírodného materiálu? Každopádne sa pri výbere oplatí zorientovať sa v základných vlastnostiach látok a poznať týchto 5 KRITÉRIÍ KVALITY:

 

ZLOŽENIE – GRAMÁŽ – ODOLNOSŤ – FAREBNÁ STÁLOSŤ – ŽMOLKOVATEĽNOSŤ

 

 

Šetríme váš vzácny čas. Toto sú najdôležitejšie informácie v skratke:

 

Zloženie

V aktuálnej ponuke poťahových látok nájdete materiály ako Polyester, Akryl, Polyamid, Bavlna, Ľan, Polyolefín, Akrylik, Viskóza, Polyuretán, Polypropylén. Najväčšej obľube sa tešia rokmi overené materiály Polyester a Bavlna. Aké sú vaše priority? Hľadáte najvyššiu odolnosť? Najodolnejší je Polyester.

Sú vám sympatickejšie prírodné materiály bez ohľadu na ľahkú čistiteľnosť? Vyberte si Bavlnu, alebo ľan.

 

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

 

 

Gramáž

Pýtajte sa informáciu o gramáži látky uvedenú v g/m2. Ak má látka menej ako 300 g/m2, nie je veľmi vhodná na čalúnenie. Gramáž nad 400 g/m2 naznačuje, že takáto látka má vysoký predpoklad, že dlho vydrží.

Ale pozor! Nenechajte sa zmýliť u niektorých výrobcov informáciou o gramáži na bežný meter. Vtedy sa počíta so šírkou látky 140 cm a na porovnanie si treba túto informáciu prepočítať na hmotnosť na meter štvorcový (g/m2).

 

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

 

 

Odolnosť – rezistentnosť – uvádzaná ako parameter Martindale

Martidale vyjadruje výsledky testovania látky voči oderu, teda ako dlho dokáže odolávať vyšúchaniu, aké pevné sú vlákna, z ktorých je látka utkaná.

Tento parameter býva často preceňovaný. Väčšina textílii totiž spĺňa odolnosť nad 30 000 cyklov, čo je pre použitie v domácnosti, aj v záťažovejších interiéroch, úplne dostačujúca hodnota. Vedeli ste, že bežná spotreba v domácnosti je len okolo 2000 cyklov oderov?

 

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

 

Čo je dôležitejšie, je fakt, či bol daný parameter riadne zistený na základe normy, či už EN (európskej) alebo BS (britskej). Tie poukazujú po akom počte cyklov oderov nastane na povrchu látky prvá zmena – narušenie vlákna, zmena farebnosti, vytvorenie uzlíku a podobne.

Dobrá rada od skúsených odborníkov: „Neodporúčame rozhodovať sa podľa parametru odolnosti pri lacnejších poťahových látkach, je to riziko.“

 

Viete, aký je rozdiel? Európska norma – martindale vs. britský štandard

Testovanie odolnosti Martindale sa podľa Európskej normy posudzuje voľným okom, kým podľa Britskej normy pod mikroskopom. Preto sú britské normy Martindale prísnejšie ako európske.Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

 

 

Farebná stálosť

Schopnosť látky udržať si stálu farbu hodnotí stupnica od 1 po 5. Povrch látky sa testuje pri používaní za mokra (pri tepovaní a čistení) a za sucha. Číslo 5 predstavuje najvyššiu stálosť farebnosti bez zmeny. Niekedy sa označuje aj 4-5, čo rovnako vypovedá o veľmi vysokej stálosti farby.

Farebná stálosť je do veľkej miery ovplyvnená aj spôsobom užívania, či umiestnením nábytku v interiéri s ohľadom na priame pôsobenie slnečných lúčov.

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

 

 

Žmolkovateľnosť

Vyjadruje sa na stupnici od 1 do 5. Najkvalitnejšie poťahové látky, na ktorých sa pri používaní netvoria z vlákien takzvané uzlíky, označuje stupeň 5, ale v pohode vyhovuje aj parameter 4-5. S maximálnym žmolkovaním počítajte pri látkach označených stupňom 1.

Zaujímavosť: Pri reklamácii sa pod mikroskopom posudzuje či vlákna uzlíkov pochádzajú z poťahovej látky. Ak sú žmolky rovnakej farby ako čalúnenie, reklamácia je opodstatnená.

 

 

Dojmy vs. pojmy: Vodeodolné & ľahko-čistiteľné

Mali by ste vedieť, že látky s označením: VODEODOLNÉ, WATER BLOCKED, či WATER REPPELNT majú túto vlastnosť nadobudnutú až dodatočne, impregnáciou. Rovnako označenia EASY CLEAN a AQUA CLEAN označujú ľahkočistiteľnú úpravu povrchu látky nano-impregnáciou. To znamená, že je to povrchová úprava, ktorá sa pri používaní a čistení postupne z povrchu látky vytratí. Koľko rokov vydrží, záleží od jej kvality a spôsobu užívania. Záruka na tieto poťahové látky je 2 roky.

 

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

 

Na druhej strane, vyššie triedy poťahových textílií od renomovaných výrobcov impregnáciou vôbec neprechádzajú. Prečo? Už pri ich výrobe sú použité vysoko kvalitné vyvinuté vlákna, ktoré odpudzujú nečistoty a sú ľahšie čistiteľné. Hustejšie tkanie ich odolnosť ešte vylepší. Hlavný rozdiel je, že takéto poťahové látky vyšších tried si zachovávajú vlastnosti ľahkého čistenia a odpudzovania nečistôt dlhodobo, aj po ich čistení a opakovanom praní. Tento typ vysokokvalitných ľahko čistiteľných látok má záruku až 5 rokov.

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

Kolekcia Crevin, Efficiency

 

V našej ponuke ich nájdete pod označením EFFICIENCY / EASY CARE, napríklad od výrobcu CREVIN. Patria sem aj látky od výrobcu SOFATEX, kolekcie EMPIRE, ROYALTY, CROWN, PASSENGER a MARATHON.

 

Oplatí sa staviť na kvalitu

Život prináša rôzne situácie, drobné nehody a nie každý látkový poťah ich zvládne prežiť bez ujmy na vzhľade. Poznáte to? Vaši potomkovia s kamarátmi sledujú napínavú rozprávku či film a po ich odchode sú na sedačke rozsypané chipsy, alebo šmuha od čokolády. Ak uprednostníte látky vyššej kvality, nemusíte sa stresovať, a v pohode ich vyčistíte. Rovnako aj pri podávaní kávy či pohári červeného vína. Vycvičili ste si psíka, že nesmie vyskočiť na sedačku? Skvelé. Ale viete, kde je jeho obľúbené miesto keď nie ste doma?

 

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

 

 

Takto jednoducho vyčistíte aj náročné škvrny z našich poťahových látok EFFICIENCY / EASY CLEAN:

 

Ak sa rozhodujete nad kúpou novej sedacej súpravy, navštívte nás v našich showroomoch. Nie je nad skutočný dotyk – poťahovú látku je najlepšie vyskúšať doslova na vlastnej koži. Naši odborníci vám radi predvedú poťahovú látku podľa vašich predstáv.

Tešíme sa na vašu návštevu. Sme tu pre vás.

 

Pozrite si aj ostatné naše blogy o poťahoch a ich údržbe:

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

Sprievodca poťahmi s produktovým dizajnérom

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

Koža vs. látka: Aký typ poťahu je pre Vás ten správny?

Typy kože a nábytok

Typy kože a ako si z nich vybrať

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

Ako sa starať o čalúnený nábytok

Ako si vybrať poťahovú látku na sedačku? - Nábytok

Látky Aquaclean: Váš spojenec pri údržbe čalúneného nábytku